Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
8. 4. 2008,
19.42

Osveženo pred

8 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 8. 4. 2008, 19.42

8 let, 11 mesecev

Ghafari potrdil trdnost odnosov med ZDA in Slovenijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Kandidat za novega ameriškega veleposlanika v Sloveniji Yousif Ghafari je na zaslišanju v pododboru ameriškega senata dejal, da so bilateralni odnosi med ZDA in Slovenijo trdni in živahni.

Še posebej sedaj, ko Slovenija predseduje Evropski uniji, je dodal. Zaslišanje je vodil Barack Obama Zaslišanje senatnega pododbora za evropske zadeve v odboru za mednarodne odnose je vodil demokratski predsedniški kandidat, senator iz Illinoisa Barack Obama. Poleg njega so bili prisotni tudi republikanski senator slovenskega rodu George Voinovich iz Ohia, demokrat iz Pensilvanije Bob Casey, demokrat iz New Jerseyja Bob Mendez, republikanski senator iz Wyominga John Barrasso in vodilni republikanec v odboru za mednarodne odnose Richard Lugar iz Indiane ter Benjamin Cardin iz Marylanda.

Poleg Ghafarija so v pododboru zaslišali še kandidate za veleposlanike na Finskem (Barbara McConnell Barrett iz Arizone), na Cipru (namestnik pomočnika državne sekretarke in koordinator za protiteroristične dejavnosti Frank Charles Urbancic ml. iz Indiane), v Bolgariji (Nancy E. McEldowney iz Floride) ter za veleposlanika pri zvezi Nato v Bruslju (namestnik pomočnika državne sekretarke za evropske in evrazijske zadeve Kurt Douglas Volker iz Pensilvanije).

"Slovenija igra ključno vlogo na Zahodnem Balkanu" Ghafari je dejal, da Slovenija igra ključno vlogo na Zahodnem Balkanu. Po njegovih besedah si je Slovenija dolgo časa močno prizadevala za stabilizacijo celotnega območja JV Evrope. Omenil je, da je bila Slovenija prva od republik nekdanje Jugoslavije, ki je prišla v zvezo Nato in EU in da sedaj aktivno prispeva k regionalni varnosti z več kot 350 vojaki na Kosovu. "V vlogi predsedujoče EU je Slovenija igrala izjemno vlogo v združevanju evropske podpore za rešitev statusa Kosova in priznanje Kosova kmalu po razglasitvi neodvisnosti," je dejal Ghafari.

"ZDA in Slovenija delita cilje širitve EU na Balkan, ker verjameta, da bo to pomagalo k regionalni stabilizaciji in razvoju," je dejal Ghafari in dodal, da se Slovenija zaveda svoje odgovornosti in interesa za vključevanje držav Zahodnega Balkana v evropske in transatlantske integracije. Ghafari je senatorjem opisal tudi delovanje slovenskega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) in dejal, da je od ustanovitve leta 1998 zbral več kot 220 milijonov dolarjev in da je več kot sto milijonov dolarjev prispevala ameriška vlada.

Ghafari opisal sodelovanje Slovenije v vojni proti terorizmu Ghafari je prav tako opisal sodelovanje Slovenije v vojni proti terorizmu in omenil, da je Slovenija prispevala vojake v Irak, Afganistan, Libanon ter namestila na tujem kar enajst odstotkov svojih oboroženih sil. Na te besede se je odzval senator Lugar in vprašal Ghafarija, kako si razlaga tako visok odstotek. Kandidat je dejal, da je Slovenija dober vzor za celotno regijo in da so oborožene sile le del tega vzora.

Ghafari je omenil tudi gospodarsko sodelovanje med državama in dejal, da trdno slovensko gospodarstvo predstavlja priložnost za ameriške poslovneže. Dejal je, da je v Sloveniji prisotnih okoli 40 ameriških podjetij, pri čemer so ameriške investicije vredne več kot 490 milijonov dolarjev. "Še naprej moramo vzpodbujati slovensko vlado, da utrdi tržno gospodarstvo skozi privatizacijo in neposredne tuje naložbe," je povedal Ghafari in dejal, da bo v primeru potrditve za veleposlanika delal na tem, da se sodelovanje glede trgovine in investicij razširi, kar bo v korist obeh držav.

"Slovenija je priložnost za investicije" Na Lugarjevo vprašanje o trgovini in gospodarstvu je Ghafari kasneje dejal, da je govoril z ameriškimi poslovneži in jim dejal, da je Slovenija priložnost za investicije. Pri tem je dejal, da velja tudi obratno. Senator Voinovich mu je predlagal, naj naveže stike s slovenskimi izseljenci v ZDA. Voinovich se je pohvalil, da je pripeljal v Slovenijo podjetje Goodyear in Ghafariju predlagal, da malce "porine" slovensko vlado naprej glede privatizacije. Ghafari je dejal, da bo storil oboje.

Voinovich je poskrbel tudi za malce smeha, ko je kandidatu za veleposlanika na Cipru Urbancicu dejal, da bi moral s takšnim priimkom on iti v Slovenijo. Frank Urbancic je Američan slovenskega rodu, njegova družina pa prihaja iz Pivke.

Obamo je zanimal ruski vpliv na nekdanje socialistične države Senatorji so sicer večino vprašanj med kratkim zaslišanjem namenili drugim kandidatom, še posebej glede spora med Grčijo in Makedonijo glede imena slednje, o sodelovanju v Afganistanu, Obamo pa je zanimalo širjenje ruskega vpliva na nekdanje socialistične države. Senatorje je zanimalo tudi vprašanje trgovine z ljudmi, pa tudi človekovih pravic na splošno.

Senator iz Marylanda Cardin je Ghafariju mimogrede namignil, da je glede Slovenije nekaj vprašanj pri odnosu do muslimanske skupnosti. Ghafari je dejal, da se glede na svoje etnično poreklo tega zaveda in da bo pozoren na ta vprašanja.

Težav s potrditvijo v senatu verjetno ne bo Kandidate bo sedaj v kratkem potrdil celoten odbor za mednarodne odnose, nato pa še senat. Težav ne bo, ker je zaslišanje potekalo gladko, brez spornih zadev. Običajno pa mine mesec dni od zaslišanja v pododboru do prisege novega veleposlanika v State Departmentu.

Ne spreglejte