Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
12. 9. 2014,
10.50

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 12. 9. 2014, 10.50

8 let, 9 mesecev

FAZ: V Sloveniji vlada groza ob imenovanju Bratuškove

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Po imenovanju Alenke Bratušek za komisarsko kandidatko v Ljubljani dežujejo kritike na odločitev Junckerja, ki naj bi bila nerazumljiva, neprimerna in zaradi tega nesprejemljiva, piše FAZ.

Nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v prispevku o kandidaturi slovenske premierke v odhodu Alenke Bratušek za evropsko komisarko piše, da v Sloveniji v luči ponosa vlada velika groza zaradi imenovanja premierke v Evropsko komisijo. Kritike nanjo letijo zaradi načina, kako je sama sebe predlagala za kandidatko, dodaja časopis.

"Alenka Bratušek je prepričana, da je Jean-Claude Juncker ravnal najbolje, ko jo je predlagal za podpredsednico Evropske komisije, pristojno za energetsko unijo. V enem od radijskih pogovorov je dejala, da upa, da je Slovenija ponosna ob Junckerjevi ponudbi. A zdi se, da se to upanje ne bo izpolnilo. V Ljubljani z vseh strani dežujejo kritike na Junckerjevo odločitev, ki naj bi bila nerazumljiva, neprimerna in zaradi tega nesprejemljiva," piše komentator Karl-Peter Schwarz.

Juncker združil leve in desne FAZ ugotavlja, da je novemu predsedniku Evropske komisije sicer globoko razdeljeno Slovenijo na leve in desne uspelo združiti ne glede na strankarsko pripadnost ali svetovni nadzor, kajti proti Bratuškovi so vsi. "V Sloveniji sicer običajno osebne uspehe Slovencev v tujini pozdravijo z veseljem in priznanjem. A to pravilo, ki na primer velja za pesnike, znanstvenike in športnike, ne velja v primeru Alenke Bratušek", opozarja časnik, ki omeni tudi poraz njene stranke na predčasnih parlamentarnih volitvah julija letos.

Vzpon Bratuškove na najvišje položaje v evropski politiki je neposreden rezultat njenega poraza na volitvah, meni FAZ in dodaja, da ji je po porazu na volitvah, ko je njena stranka komajda presegla štiriodstotni volilni prag, preostalo samo, da se sprijazni z rezultatom ali pa poseže po zvezdah.

"Dobro se počuti v družbi partizanov" "Odločila se je za zvezde. Pojavile so se domneve, da je bila v igri za morebitno komisarko in je navezovala ustrezne stike, že ko je bilo v začetku leta že slutiti njen neuspeh kot premierke," piše komentator, ki omeni tudi videoposnetek na YouTubu, na katerem je Bratuškova v družbi "starih partizanov, nasprotnikov EU in nekdanjih komunistov in se tam vidno dobro počuti". "Distanca do EU in bližina z Rusijo označujeta njene preference," še piše FAZ.

Miro Cerar bo predvidoma konec prihodnjega tedna prevzel premierski položaj. Dokler Evropski parlament ne potrdi nominacije Bratuškove, lahko umakne slovenski predlog s tremi kandidati. Počakati velja, ali bo to tudi storil, kajti Slovenka, kot se sliši, uživa podporo močnega, transnacionalnega lobija. Junckerjev vodja kabineta Martin Selmayr naj bi se še posebej zavzemal zanjo, še piše FAZ.

Dvojni udarec za Merklovo FAZ in tudi preostali nemški mediji poročajo tudi, da nad Junckerjevo izbiro komisarjev oziroma z dodelitvijo resorjev posameznim kandidatov niso najbolj zadovoljni niti v Berlinu. Nemška kanclerka Angela Merkel, ki sicer prihaja iz iste evropske politične družine kot Juncker, naj ne bi bila zadovoljna, da je nemški kandidat, dozdajšnji komisar za energetiko Günther Oettinger, dobil "le" digitalno gospodarstvo.

Nemški mediji pišejo o kar dvojnem udarcu za kanclerko, ker je Juncker nekdanjega francoskega finančnega ministra predvidel za komisarja za evro. Kritiki pa Junckerju očitajo tudi imenovanje evroskeptičnega Britanca Jonathana Hilla za kandidata za komisarja za finančno stabilnost, finančne storitve ter kapitalske trge. Pojavljajo se namreč dvomi, ali bo Hill lahko deloval neodvisno od londonskega Cityja.

Juncker, ki je imel težave z izpolnitvijo ženske kvote komisark – potreboval jih je najmanj devet, sicer bi imel zaradi tega težave v Evropskem parlamentu –, je Bratuškovi namenil podpredsedniški položaj, pristojna pa naj bi bila za energetsko unijo. V Junckerjevi komisarski ekipi naj bi podpredsedniki delovali kot nekakšni koordinatorji, komisarji pa naj bi si med seboj "gledali pod prste".

Ne spreglejte