Nedelja, 4. 1. 2015, 18.32
9 let, 2 meseca
Danes v Danes: Slovenci bomo morali delati še dlje

Današnjo športno nedeljo je zaznamoval prestižni smučarski dogodek na zagrebškem Sljemenu. 10. snežno kraljico si je v živo ogledala večtisočglava množica, med katero se je pomešalo kar tri tisoč slovenskih navijačev. Kljub visokim pričakovanjem in ob glasni slovensko-hrvaški podpori se Tini Maze tokrat ni uspelo povzpeti na stopničke. Tudi pri nas so smučišča v tako lepem vremenu polna. Vsa, ki obratujejo, seveda. Krvavec, Mariborsko Pohorje, Rogla, Vogel in tako naprej. Temperature so bile danes čez dan tudi v visokogorju nad nič stopinj. Celo na Veliki Planini, kjer sedežnica ne obratuje že več kot leto dni, so našli novo začasno tržno nišo. V zameno za smučanje ponujajo krpljanje, sankanje in druge oblike snežnih dogodivščin za najmlajše. Ja, celo v smučarskih središčih se da prodati tudi kaj drugega kot zgolj smučanje. Velika planina je znana po pohodništvu in je ključna turistična točka Kamnika, razlagajo na tamkajšnjem turističnem zavodu. Vsak drugi turist povpraša po Veliki planini.
V luči varčevanja vlada za to leto načrtuje celo vrsto reform. Na prednostnem seznamu so sprejetje proračuna in strategije upravljanja državnega premoženja, pa reforma trga dela, sodstva, zdravstva in pokojninska reforma. Z letošnjim letom boste vsi pred upokojitvijo že delali štiri mesece dlje. Po prejšnji pokojninski reformi, sprejeti še v času vlade Janeza Janše, se boste ženske lahko od zdaj naprej upokojile pri 58 letih in osmih mesecih, moški pa pri 59 letih.
Od prvega dne samostojnosti, ko sta za enega upokojenca delala dva zaposlena, je razmerje do letos skopnelo na le 1,3 zaposlenega na eno pokojnino. Gre za nevzdržno stanje za pokojninsko blagajno, ki bo v kratkem, kljub reformi, ki je v veljavo stopila leta 2013, potrebovala novo.
Leto 2015 pa prinaša tudi nove davščine in dajatve. Če boste na primer želeli najeti čistilko, jo boste morali najprej poiskati na seznamu uradno prijavljenih čistilk in za devet evrov kupiti vrednotnico. S tem ji boste prispevali sedem evrov za pokojninsko zavarovanje, dva evra pa za zdravstvenega. Vlada meni, da bo tako manj dela na črno. In ker ni korenčka brez palice, vsem prekrškarjem grozijo z od tisoč do sedem tisoč evrov kazni.
Življenje postaja vse dražje. Tudi za štiričlansko družino Ipavec, ki se že vse življenje preživlja z upravljanjem svojih gozdov. Kar 22 hektarjev jih imajo. Večino tega prvovrstnega bukovega lesa je uničil februarski žled in jih pahnil na rob preživetja. Še danes po tleh leži vsaj osemletni posek drevja. Družina Ipavec namreč živi sredi vasi Kovk nad Colom pri Ajdovščini – na območju, kjer je žled drevesa klestil najmočneje. Ker je uničenih več kot 70 odstotkov gozdov in podrtih dreves preveč, družina Ipavec s čiščenjem in sečnjo ne bi pokrila niti stroškov spravila lesa.
Si predstavljate, da morate plačevati posojilo za hišo, v kateri sploh ne morete živeti? V točno takem položaju v Gresovščaku pri Ljutomeru živi družina Koder s kar tremi majhnimi otroki. Mineva peti mesec, odkar se je nad hišo sprožil plaz. Stene pokajo, zgradba propada. A položnice za obroke posojila še kar prihajajo.
V južnoameriški državi Venezuela se spopadajo z najvišjo stopnjo inflacije na svetu – po podatkih analitikov so cene izdelkov višje za več kot 63 odstotkov. Država z največjimi zalogami nafte je močno odvisna od uvoza osnovnih dobrin, kot so hrana in zdravila. Predsednik Nicolas Madura, ki ga letos čakajo tudi volitve, je že izoblikoval šestmesečni načrt, s katerim se bo boril proti inflaciji, a mnogi nasprotniki dvomijo o njegovem uspehu.
Zadnji dan podaljšanih božično-novoletnih praznikov so mnogi izkoristili za obisk slovenskih smučišč. Ekipa Planet TV se je odpravila na Cerkno, kjer je ena od sedežnic zaradi vetra za nekaj ur celo povsem obstala.