Četrtek, 13. 11. 2014, 19.00
9 let, 2 meseca
Danes v Danes: Če vam stanovanje ni všeč, ostanete tudi brez are

V pričakovanju novih padavin 45 vojakov in pet gasilskih enot v Loški dolini ves dan postavlja nove obrambne nasipe. Najhuje je v Starem trgu pri Ložu, kjer je voda nasipe prebila že minulo noč. Popustila sta dva nasipa v naselju Pudob. Voda je poplavila dve stanovanjski hiši. Še dve je zalila podtalnica. V poplavljenem Baču z okoli 500 prebivalci so ponoči spet gorele vse luči. Po petih neprespanih nočeh se ljudje že privajajo na poseben način življenja v izrednih razmerah. Gasilci so ponoči tok vode preusmerili proti bližnjemu Knežaku, prebivalci so tako prvič v tem tednu prišli do zalitih kleti. Poleg vojakov in gasilcev na prizadeta poplavna območja prihajajo tudi slovenski inovatorji. V vasi Dane v Loški dolini so danes preizkusili posebno protipoplavno blazino, ki jo je s tisoč litri vode mogoče napolniti v manj kot petih minutah. V kazenskem postopku pa se je znašel nekdanji mariborski nadškof Franc Kramberger, proti kateremu je uvedena sodna preiskava. Tožilstvo ga sumi zlorabe položaja pri milijonski preprodaji delnic Mladinske knjige. V dveh verižnih poslih je mariborska nadškofija dobila 1,3 milijona evrov.
Po poraznih rezultatih državnih bank na stresnih testih spopad guvernerja centralne banke Boštjana Jazbeca in šefa NLB Janka Medje. Na sinočnje razkritje Jazbeca, da bi državne banke kmalu lahko spet polnili z denarjem davkoplačevalcev, Medja odgovarja, da vodstvo banke s tem nima nič. In to po tem, ko se je v NLB in NKBM samo lani steklo 2,4 milijarde evrov.
Pospešek je dobila afera, ki si jo je s praznimi stanovanji v Zelenem Gaju privoščil državni stanovanjski sklad. Morebitnim kupcem najprej niso dovolili ogledov stanovanj, zdaj jim bodo pred ogledom najprej vzeli aro. In če jim stanovanje ne bo všeč, ara ostane stanovanjskemu skladu, mirno pojasnjuje direktor sklada Žiga Andoljšek.
V slovenski prestolnici so zbrani najboljši slovenski inovatorji, za katere vsa družba upa, da bi lahko ustvarili nova delovna mesta z visoko dodano vrednostjo. Hitro pa se pojavijo boj s konkurenco in celo kraje patentov. Skoraj filmski scenarij verjetno industrijskega vohunjenja se je zgodil Davidu Kocjančiču, izumitelju robotske sladoledne naprave.