Nedelja,
20. 4. 2025,
7.44

Osveženo pred

6 ur, 44 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,50

Natisni članek

Natisni članek

kristjani velikonočni prazniki velika noč

Nedelja, 20. 4. 2025, 7.44

6 ur, 44 minut

Velika noč

Vernike v Vatikanu pozdravil tudi papež Frančišek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,50
Papež Frančišek | Velika noč je po verovanju kristjanov praznik veselja in upanja. Verjamejo namreč, da je na veliko noč Jezus Kristus vstal od mrtvih in tako vsem prinesel možnost večnega življenja. | Foto Reuters

Velika noč je po verovanju kristjanov praznik veselja in upanja. Verjamejo namreč, da je na veliko noč Jezus Kristus vstal od mrtvih in tako vsem prinesel možnost večnega življenja.

Foto: Reuters

Kristjani po vsem svetu danes praznujejo veliko noč, največji krščanski praznik, ko se spominjajo Jezusovega vstajenja. Po cerkvah so potekale slovenske velikonočne maše in bogoslužja, še posebej slovesno pa je danes v Vatikanu. Letos je slovesnosti namesto papeža Frančiška, ki še okreva po nedavnih zapletih z zdravjem, vodil kardinal Angelo Comastri. Je pa papež Frančišek poskrbel za presenečenje in vendarle pozdravil vernike. "Živel papež," je vzklikala 35.000 glava množica.

Papež Frančišek je v tradicionalni poslanici Urbi et orbi (mestu in svetu) ob veliki noči pozval k svobodi veroizpovedi in spoštovanju stališč drugih, saj brez tega mir ni mogoč. Izrazil je skrb zaradi porasta antisemitizma in obsodil vojno v Gazi. Papeževe besede je ob njegovi prisotnosti na balkonu Bazilike svetega Petra prebral sodelavec.

"Brez svobode veroizpovedi, svobode mišljenja, svobode izražanja in spoštovanja mnenj drugih ni miru," je papeževo poslanico v Vatikanu prebral njegov sodelavec. Papež je ob tem izrazil skrb zaradi porasta antisemitizma in obsodil vojno v Gazi, ki še vedno seje smrt in povzroča težke humanitarne razmere, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na Trgu svetega Petra je poslanico spremljalo približno 35.000 vernikov. Iz množice je bilo po poročanju nemške tiskovne agencije dpa slišati vzklike "Živel papež". Po končani poslanici je Frančišek v svojem t. i. papamobilu še približno 15 minut krožil po trgu in kljub očitni utrujenosti mahal navzočim vernikom.

Frančišek je prvič, odkar je leta 2013 postal papež, izpustil večino dogodkov velikonočnega tedna, kot sta petkov križev pot v Koloseju in sobotna velikonočna vigilija v Baziliki svetega Petra.

Vatikan | Foto: Reuters Foto: Reuters Golob: Velika noč nas uči, kako se v najtežjih časih odpirajo nove poti

Velika noč je praznik, ki nas spomni, da tudi v najzahtevnejših okoliščinah nikoli ne smemo izgubiti vere, zlasti vere v moč človeka, pa je v današnji velikonočni poslanici zapisal premier Robert Golob. Po njegovih besedah se namreč prav v človeškem dostojanstvu, odgovornosti in notranji trdnosti skriva največja moč skupnosti. Kristjani po vsem svetu danes praznujejo veliko noč, največji krščanski praznik, ko se spominjajo Jezusovega vstajenja.

Velika noč je praznik, ki nas uči, da se tudi v najtežjih časih vedno znova odpirajo nove poti, je premier zapisal v poslanici, objavljeni na spletnih straneh vlade.

V svetu, polnem izzivov in preizkušenj, je zato po njegovih besedah še posebej pomembno, da ostajamo povezani - drug z drugim in drug za drugega. "Da znamo prisluhniti in stopiti skupaj, tudi če mislimo različno. Da ne pozabimo, da človečnost ni šibkost, temveč temelj prave moči," je poudaril.

Praznični čas, povezan s simbolom novega rojstva, nas po premierjevih besedah vabi k razmisleku o tem, kakšen svet želimo soustvarjati in katere vrednote želimo prenesti zanamcem. "Naj bo to svet odprtosti, poguma in sočutja," je pozval.

"V času, ko se narava prebuja in z njo tudi tisto tiho v nas, vam iskreno želim, da bi letošnja velika noč v vaše domove in misli prinesla mir. Mir v srcu in odnosih ter upanje, ki presega besede," je zapisal.

"Vsem želim, da te blagoslovljene praznike preživite v miru, prežete z lučjo, pogumom in vero v boljšo prihodnost," je dodal.

Praznik veselja in upanja

Na velikonočno jutro se po tradicionalnem običaju mnogi v krogu družine zberejo ob velikonočnem zajtrku, za katerega so najbolj značilni pirhi, potica, šunka in hren. Po katoliških cerkvah pred tem pripravijo jutranje vstajenjske procesije, praznične maše pa potekajo ves dan. Slovesna bogoslužja in liturgija potekajo tudi v evangeličanskih in pravoslavnih cerkvah.

Predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje je ob 6.30 vodil velikonočno procesijo, nato pa v novomeški stolni cerkvi še velikonočno mašo. V Mariboru se je osrednja procesija z mašo začela ob 7. uri, vodil ju je mariborski nadškof Alojzij Cvikl, ljubljanski nadškof Stanislav Zore pa je imel vstajenjsko mašo ob 8.30 v ljubljanski stolnici.

Velika noč je po verovanju kristjanov praznik veselja in upanja. Verjamejo namreč, da je na veliko noč Jezus Kristus vstal od mrtvih in tako vsem prinesel možnost večnega življenja. Letos katoliški, pravoslavni in evangeličanski verniki veliko noč obeležujejo na isti dan.

Agragold, velika noč
Trendi Recept za velikonočne piškote #video
velika noč
Trendi Kaj Slovenci jemo za veliko noč?
papež Frančišek
Novice Papež pred velikonočno vigilijo molil v Baziliki svetega Petra
Karmeličanke Sora
Novice Zaprte za zidovi: na obisku pri sestrah, ki živijo v karmelu #foto
Boštjan Udovič
Mnenja Dovolj teženja, jemo!