Člani sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz), ki so obravnavali predlog pokojninske reforme, poudarjajo nujnost reforme.
Poleg tega so se strinjali, da bo kmalu potrebna nova reforma. Ker pa so nekateri člani sveta tudi predstavniki socialnih partnerjev, je bilo na seji slišati že znana stališča, ki jih zagovarjajo.
Tominšekova: Nerazumljivo je, da se strokovnjake iz Zpiza podcenjuje
Predsednica sveta Anka Tominšek, sicer predstavnica upokojencev, politike in socialne partnerje sprašuje, koliko časa bo še potrebnega za sprejetje rešitev, sprejemljivih za večino prebivalstva. Pozvala je k spremembam nekaterih določb iz predloga, po katerih bi bile te bolj razumljive. Tako je izpostavila določbe glede valorizacijskih količnikov. "Kdo to razume?!" je povprašala. Kritična je bila tudi do tega, da pri delu posebne delovne skupine Ekonomsko-socialnega sveta za pripravo reforme ne sodelujejo strokovnjaki pokojninskega zavoda. "Nerazumljivo je, da se strokovnjake iz Zpiza podcenjuje," je menila.
"Glede problema konkurenčnosti se le popularizira, naredi se pa ničesar"
Glede razmerja med številom zavarovancev in upokojencev pa je poudarila, da se je razmerje v času od začetka pogajanj o reformi, ki je bila na referendumu lani zavrnjena, le še poslabšalo. "Glede problema konkurenčnosti se le popularizira, naredi se pa ničesar," je menila.
Papež: Potrebujemo reformo, a krvavo tudi delovna mesta
Podobno je tudi generalni direktor zavoda Marijan Papež ocenil, da reformo seveda potrebujemo. "A krvavo potrebujemo tudi delovna mesta," je opozoril.
"Resnejše reforme bodo sledile v prihodnjih letih"
Po besedah predstavnice delodajalcev Tatjane Čerin predlagana reforma na nekatera področja, kot so prostovoljno pokojninsko zavarovanje, poklicno ter invalidsko zavarovanje, le malo posega. "A to so sistemi, ki ne delujejo ustrezno in primerno času, v katerem živimo," je dejala. "Gre bolj za prehodno obdobje, resnejše reforme pa bodo sledile v prihodnjih letih," je ocenila. "Osebno menim, da bomo čez dve do tri leta znova sedeli za mizo in govorili o novih spremembah pokojninske zakonodaje," je sklenila.
Člani sveta, ki so predstavniki sindikatov, so opozarjali na višino pokojnin, ki bodo v prehodnem obdobju nižje tudi do deset odstotkov. Na ministrstvu za delo pravijo, da pokojnine po prehodnem obdobju ne bodo nižje, toda celotna reforma glede na to, da bodo kmalu potrebne nove spremembe, zajema samo prehodno obdobje, je opozoril Vladimir Tkalec.
Reforma, o kateri se socialni partnerji še pogajajo, naj bi po prizadevanjih vlade začela veljati z začetkom prihodnjega leta.