Petek, 17. 2. 2012, 15.12
8 let, 8 mesecev
"Čeprav ni delal validator, mi je kontrolor odvzel kartico urbano"
"Sedmega februarja sem stopil na 'trolo' številka 5 v Štepanjskem naselju. Kot običajno sem kartico prislonil ob validator, a mi zneska za vozovnico ni trgal. Na avtobusu se je vnela debata, da očitno ne dela, o tem sem opozoril tudi voznika. Ravno takrat sta na 'trolo' stopila še kontrolorja. Čeprav nisem bil edini, ki ni imel validirane vozovnice, pa so edino meni urbano odvzeli. Dekleta, ki je plačalo s telefonom in sporočilo izbrisalo – kljub obvestilu, da ga ne sme izbrisati do konca vožnje –, kontrolorja nista nič kaznovala. Ni pomagala niti prošnja, da odidemo skupaj do voznika," se je na nas obrnil bralec.
Že nekaj let si v prestolnici prizadevamo, da bi v mestu čim bolj uporabljali javni prevoz, ker s tem prispevamo tudi k čistejšemu okolju. Roko na srce, cena po novoletnem 50-odstotnem zvišanju vozovnice v eno smer je vse prej kot ugodna, a so parkirnine v mestu še bolj pregrešno drage. A to je druga zgodba. Na Ljubljanskem potniškem prometu (LPP) smo se pozanimali, kakšne so pristojnosti kontrolorjev, saj uporabniki ugotavljamo, da nekatere potnike samo opozorijo, nekatere prosijo, naj avtobus zapustijo na naslednji postaji, nekateri pa ostanejo brez urbane. "Potnik v vozilu, ki nima vozovnice ali vozovnice ni validiral ob vstopu v vozilo, mora vozilo zapustiti na zahtevo kontrolorja izvajalca, mestnega redarja ali inšpektorja. Potniku v vozilu, ki ima neveljavno vozovnico, kontrolor izvajalca, mestni redar ali inšpektor odvzame kartico urbana z naloženo vozovnico. Kontrolor, mestni redar ali inšpektor lahko odvzame potniku imensko kartico urbana zelene barve tudi v primeru, če se potnik na njegovo zahtevo ne izkaže z lastnim osebnim dokumentom s sliko, s katerim bi dokazal lastništvo imenske kartice urbana zelene barve, ali če kartico uporablja oseba, ki ni navedena na kartici kot upravičenec do uporabe kartice," so zapisali v odgovoru na vprašanje, kakšne so pristojnosti kontrolorja oziroma na kakšne načine lahko ukrepa.
Kontrolor sicer ne izreka kazni oziroma glob, a če vam odvzame imensko urbano, vas bo izdelava nove stala 40 evrov. Če pa boste imeli smolo in bo poleg kontrolorja na avtobusu tudi mestni redar, vas bo ta oglobil. Dobili boste plačilni nalog v višini 40 evrov. "V primeru odvzema kartice kontrolor potniku izroči potrdilo o odvzemu, ki je nato podlaga za ponovno izdajo kartice," pravijo na LPP. In zdaj še zgodba novopečene mamice, ki je na profilu LPP na Twitterju – tega po naših informacijah ni več, zakaj, pa nam z LPP niso odgovorili – napisala, da bi bilo dobro, če bi stal validator tudi pri drugih vratih, saj z vozičkom ne vstopa pri prvih vratih. Potem ko vstopi skozi srednja vrata, se mora skozi gnečo prebijati do voznika, kjer validira urbano, otroka pa pustiti samega.
"Zavedamo se, da pritrditev dveh validatorjev pri prvih vratih avtobusa ni zadostna ravno in predvsem zaradi potnikov, ki vstopajo na avtobus z vozički. Zato smo vsa nova vozila, ki so začela obratovati letos, to je 20 vozil na metan, že opremili z validatorjema pri prvih in srednjih vratih, kjer je prostor za invalide na vozičkih ter otroške vozičke. Za vsa preostala vozila v voznem parku LPP pa načrtujemo do letošnjega poletja prestavitev enega od validatorjev, ki so trenutno pritrjeni pri prvih vratih, na srednja vrata."