V Sloveniji se soočamo z velikim mankom v analizi naše pomembne preteklosti, je ob predstavitvi knjige Rosvite Pesek Skupščinski koraki k samostojni državi opozoril France Bučar.
Avtorica pa je spomnila, da "pot do slovenske samostojnosti ni bila niti lahka niti posuta s cvetjem".
"Delo naravnost kriči, da se prime v roke"
Predsednik prve demokratično izvoljene skupščine RS Bučar je tako izrazil priznanje Peskovi, da se je "sistematično lotila dela, ki tako rekoč kriči naravnost po tem, da se enkrat prime v roke". Po njegovo ima manko nacionalne zavesti vzroke namreč tudi v tem, da ta del naše preteklosti ni doživel primerne elaboracije niti socialno-psihološke analize tedanjih političnih akterjev.
Danes po njegovo "ni treba več govoriti o zaslugah enih ali drugih", pač pa je treba dobiti vpogled v dogajanje, da bi iz tega pridobili določene lekcije.
"Današnji dan je kot na poroki"
Rosvita Pesek je ob današnji obletnici plebiscita iz leta 1990 citirala besede tedanjega ministra za kulturo Andreja Capudra: "Današnji dan je kot na poroki: rečeš 'da' in misliš, da si opravil, ampak ta 'da' je treba potrjevati vse življenje". Pri tem je spomnila tudi na številne skeptične izjave glede plebiscitne odločitve, ki jih je moč najti tudi v pričujoči knjigi.
"Dinamično obdobje, polno konfliktov in trenj"
Spomnila je tudi, da je šlo za "izredno dinamično obdobje, tudi polno konfliktov in trenj". "Skupščina je bila tista ustanova, kjer se je ta proces pridobivanja slovenske samostojnosti odvijal," je opozorila.
Gantar spomnil na vse, kar nam je manjkalo v Jugoslaviji
Izjemno pomemben vidik slovenske osamosvojitve je ta, da se je slednja nanašala "na demokratično, svobodno, samostojno državo", pa je poudaril predsednik DZ Pavel Gantar in spomnil na vse, kar nam je pred tem manjkalo v totalitarnih oz. avtoritarnih režimih prve in druge Jugoslavije.
Bizjak: To je izjemen dogodek
Po mnenju predsednika tedanjega zbora občin Iva Bizjaka je to, da so sejni zapiski iz tedanjih časov postali v knjižni obliki dostopni širšemu krogu, "izjemen dogodek". Poseben pečat temu pa daje po njegovem mnenju dejstvo, da so glavni akterji tistega dogajanja še tu. Po mnenju generalne pravobranilke Sodišča Evropskih skupnosti Verice Trstenjak pa Slovencem velikokrat manjka državotvornosti in nacionalnega ponosa. Zato je po njeno pomembno, da smo dobili izrez dogajanja ob nastanku države. Predsednik tedanjega družbeno-političnega zbora Ludvik Toplak pa je izrazil potrebo po celoviti osvetlitvi tedanjega zgodovinskega dogajanja tudi v luči dogodkov desetletij pred tem.
Hribarjeva: To je dokument o tem, kako smo prišli do soglasja
Tedanja delegatka v družbenopolitičnem zboru in nedavna nagrajenka z zlatim redom za zasluge RS Spomenka Hribar, ki je tudi bila prisotna na današnji predstavitvi, pa je opozorila, da gre pri pričujoči knjigi za "dokument o tem, kako smo prišli do soglasja".
Dodatno vrednost daje fotoalbum
V podnaslovu dela Skupščinski koraki k samostojni državi je pojasnjeno, da gre za "izbor iz Dobesednih zapisov sej Skupščine Republike Slovenije, odločilnih za nastanek neodvisne države Slovenije v obdobju 1990-1991, s komentarjem". Delo je izdala Zveza zgodovinskih društev Slovenije s finančno podporo Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS, državnega zbora in ministrstva za kulturo.
Dodatno vrednost knjige predstavlja fotoalbum vseh 240 delegatov tedanje skupščine. Kot je pojasnila Peskova, namreč še 18 let po konstituiranju demokratične skupščine ni bilo na enem mestu zbranih vseh teh fotografij.