Četrtek, 3. 10. 2024, 18.54
1 mesec, 2 tedna
Golob v UKC Maribor potrdil, da se nadgradnja onkologije nadaljuje
Premier Robert Golob se je z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel danes na lastne oči prepričal o razmerah na oddelku za onkologijo UKC Maribor in tamkajšnjem gradbišču. Potrdil je, da se nadgradnja oddelka nadaljuje, in poudaril, da pogajanja z bližnjimi stanovalci o cenah odkupa stanovanj ne morejo več ustaviti tega.
"Vsem nam je glavni interes, da bolniki čim prej pridejo do dostojnih prostorov," je v izjavi za medije ob zaključku obiska povedal premier.
Kot je dejal, je trenutno njihova glavna skrb, da se nadgradnja oddelka zdaj, ko je pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje še za drugo fazo projekta, nadaljuje. "Danes smo se prepričali, da je gradbeno dovoljenje dokončno, stroji so na gradbišču in časovnica je potrjena. Za vse ostalo je dovolj časa, tudi za ugotavljanje odgovornosti, če bo prišlo do zahtevka," je dejal.
Poudaril je, da je gradbeno dovoljenje dokončno, ne glede na odkup stavbe na Masarykovi ulici, saj gre za ločena projekta. "Odkup stavbe se bo izvajal po svoji dinamiki, s svojimi pooblaščenci in ne vpliva več na gradbeno dovoljenje," je zatrdil Golob.
Po besedah ministrice so sredstva za nadgradnjo oddelka zagotovljena, v nadaljevanju pa naj bi si prizadevali tudi za pospešitev projekta, da bi nadoknadili zamujeno. Prevolnik Rupel je napovedala pospešek tudi pri nabavi novih obsevalnikov, s katerimi bodo nadomestili obstoječa, ki se pogosto kvarita.
Da je treba čim prej objaviti razpis za obsevalnike, jim je povedala namestnica predstojnice oddelka Tamara Petrun. "Zdaj bo, mora biti," je dejala.
Po besedah direktorja Urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Tomaža Pliberška lahko prvi novi obsevalnik pričakujejo sredi prihodnjega leta, nadgradnja oddelka pa naj bi bila po novi časovnici zaključena do konca septembra 2026. "Ni vedno vse v naših rokah, je pa dejstvo, da je vedno naročnik tisti, ki na koncu mora nekako zadevo pognati naprej," je povedal.
Lastniki stanovanj na Masarykovi ulici se ne dajo
Večer pred prihodom premiera in ministrice v Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor so se sestali predstavniki ministrstva za zdravje in lastniki stanovanj na Masarykovi ulici, a še vedno niso dosegli soglasja glede cene odkupa stanovanj. Po besedah Pliberška so se dogovorili, da bosta v nadaljevanju skušala doseči sporazum njihova odvetnika. Sestanek je kljub temu ocenil kot uspešnega: "Dokler se uspemo pogovarjati, je dobro," je dejal.
Pojasnil je, da so konec julija poslali vsem stanovalcem neobvezujoče ponudbe za odkup. Pet jih je na to pristalo, devet pa jih ostaja neopredeljenih. Tudi Pliberšek je poudaril, da odkup teh stanovanj "ni predmet projekta onkologije in onkologija zaradi tega ne more stati".
Vlada je danes uvrstila nakup teh stanovanj v Načrt razvojnih programov za obdobje 2024–2027, da bi "omogočila izvedbo prihodnjih investicij za namen širitve in nadgradnje UKC Maribor". Za to je namenila nekaj manj kot 2,4 milijona evrov. Pliberšek je pojasnil, da lahko ta znesek v nadaljevanju še zvišajo, če bo potrebno.
Prostorsko stisko bi rešila nadgradnja sedemnadstropne onkološke stolpnice, a se je gradnja te v drugi fazi ustavila, saj ni bilo dokončno urejeno gradbeno dovoljenje, poleg tega pa država s 14 lastniki stanovanj na Masarykovi cesti ne najde skupnega jezika o odkupu stanovanj, ki bi bila od novozgrajene stolpnice odmaknjena le 37 centimetrov.
Prenizka ponudba s strani države
Po neuradnih navedbah so stanovalci prejeli različne cene za svoja stanovanja. Podpredsednik vlade Matej Arčon je na novinarski konferenci po današnji seji vlade povedal, da je bila ponujena cena na kvadratni meter za posameznika okoli 2400 evrov.
Direktor UKC Maribor Vojko Flis je spomnil, da se s to zadevo ukvarjajo že od leta 2009. "Potrebno je povedati, da je leta 2022, ko se je delala projektna dokumentacija za novo onkologijo, takratno ministrstvo izločilo to stavbo iz projektne dokumentacije, kar nam je povzročalo dodatne težave in nam jih še povzroča," je povedal.
"Tudi mi se čudimo, da pri pripravi investicijske dokumentacije pred našo zasedbo funkcij ni bila v dokumentu o identifikaciji investicijskega projekta razdelana varianta z odkupom stavbe na Masarykovi," je dodal Pliberšek. Glede predhodnih ponudb stanovalcem in morebitnih dodatnih stroškov zaradi zastoja pri pridobivanju pravnomočnega gradbenega dovoljenja se ni želel opredeljevati, temveč je izpostavil, da so lahko postopki stekli šele po zavrnitvi vseh pritožb. "Država ne more kupovati objektov na zalogo," je zatrdil.
Bo gradnja infekcijske klinike manj zapletena?
Golob je dejal, da razume tudi stanovalce. "Imamo pač takšno zakonodajo, da se lahko nekdo, ki je sosed, upravičeno pritoži. Izkoristili so vse možnosti, ki so bile na razpolago. Danes pa so možnosti, da bi ustavili gradnjo, izčrpane," je povedal ter se zahvalil tako zaposlenim kot pacientom za potrpežljivost v času gradnje.
Optimističen je tudi glede začetka gradnje nove infekcijske klinike UKC Maribor. Pliberšek je pojasnil, da je zunanja revizija projekta zaključena, njene izsledke pa bodo prihodnji teden preučili s pristojnimi v kliničnem centru in projektantom ter na podlagi tega pripravili razpisno dokumentacijo za javno naročilo za izvedbo del.