Torek, 30. 9. 2014, 14.51
8 let, 8 mesecev
Bojan Kontič: Občina investitorja ne sme oprostiti komunalnega prispevka
Bojan Kontič, podpredsednik SD, ki kandidira tudi s podporo DeSUS, je vodenje občine prevzel leta 2010, ko je bilo v občinskem proračunu pet milijonov evrov primanjkljaja, premoženje občine pa se je v treh letih povečalo za slabih 40 odstotkov. Občina je bila precej uspešna pri pridobivanju nepovratnih sredstev, za tri nove projekte je septembra pridobila več kot dva milijona evrov. Kaj Kontič tokrat obljublja občanom petega največjega mesta v Sloveniji?
"V Sloveniji in širšem prostoru Velenje velja za vzorčni primer dobre prakse na številnih področjih. Mnogi nam zavidajo rezultate, ki jih dosegamo, številna priznanja in naslove, ki smo jih pridobili, ter naše več kot uspešno nadaljevanje in nadgrajevanje velenjske zgodbe hitre rasti in razvoja, po kateri je Velenje prepoznavno," je ponosen Kontič.
Svoje županovanje ocenjuje kot uspešno: "Sanirali smo občinske finance, v razvojne projekte smo investirali več kot 70 milijonov evrov in večino tega denarja pridobili na evropskih ter državnih razpisih, več kot v času gospodarske rasti smo namenili za negospodarska področja, kot so socialno varstvo, izobraževanje, zdravstvo, kultura, šport, z ukrepi za spodbujanje podjetništva smo omogočili 50 kakovostnih novih delovnih mest, s pomočjo programa javnih del zaposlili okoli sto brezposelnih oseb, v mestnem svetu smo vzpostavili zgledno sodelovanje in dosegli politično soglasje o vseh razvojno pomembnih vprašanjih in usmeritvah …"
"V zadnjem mandatu smo kar dvakrat znižali komunalni prispevek. Če imate morda ob vašem vprašanju v mislih konkreten primer, podjetje Plastika Skaza, potem vam moram odgovoriti, da informacije, s katerimi razpolagate, ne držijo. Po zadnjem informativnem izračunu bi moralo podjetje Plastika Skaza za objekt, velik 9.481 kvadratnih metrov, plačati 119.210 evrov komunalnega prispevka. Če občina ravna skladno z veljavno zakonodajo, investitorja ne sme oprostiti plačila komunalnega prispevka. Niti v zameno za nova delovna mesta ne," je prepričan podpredsednik stranke SD.
Obljube prejšnjega mandata je skoraj v celoti izpolnil: "Želel bi si, da se pri gradnji poslovno-stanovanjskega objekta Gorica ne bi srečali s toliko težavami, kot smo se, in da bi bil tudi ta velik ter za Velenje pomemben projekt že končan. Sicer pa smo program uresničili in naše cilje na marsikaterem področju še presegli. Pri snovanju programa pred štirimi leti smo bili sicer ambiciozni, a smo vendar tudi vedeli, česa smo sposobni."
"Ustanovili bomo podjetniški inkubator ter mladim podjetjem ponudili prostor ter celovito podporno okolje za uresničevanje njihovih podjetniških idej, zavzemali se bomo za čim hitrejšo in učinkovito vzpostavitev sodobne cestne, komunalne in druge infrastrukture, nadaljevali bomo urejanje okolice jezer ter tako še naprej oblikovali pogoje za razvoj turizma … Na področju negospodarstva pa bomo med večje projekte uvrstili nadgradnjo doma za varstvo odraslih in gradnjo varovanih stanovanj," našteva.
Čeprav v Velenju urejajo zelenice in je mesto dobilo novo promenado, pa ostaja veliko vprašanje brezposelnosti, ki je po propadu Vegrada še toliko večji zalogaj. Mestna občina Velenje je v zadnjih dveh letih z ukrepi za spodbujanje podjetništva omogočila več kot petdeset novih delovnih mest in s pomočjo programa javnih del zaposlila skoraj sto brezposelnih, pravi Kontič.
"Nadaljevali bomo ukrepe podpore obstoječim gospodarskim subjektom, ki so v naši pristojnosti, in se aktivno zavzemali za vzpostavitev sodobne cestne in druge infrastrukture ter za druge ukrepe, s katerimi bi morali odgovoriti na potrebe gospodarstva, med drugim največjega izvoznika med slovenskimi gospodarskimi družbami, Gorenja, in so v domeni države. Družbeno odgovorno ravnanje bomo od države zahtevali tudi kot od lastnice energetskih družb v Šaleški dolini," pojasni sogovornik.
Kot svoj največji uspeh na mestu župana poleg konsolidacije občinskih financ ter "izrazito razvojnega, investicijsko naravnanega občinskega proračuna, ob ohranjanju in nadgradnji standardov na vseh področjih življenja in dela v lokalni skupnosti ter prenove mestnega središča ter učinkovitega pridobivanja evropskih in državnih sredstev, štejem oblikovanje pozitivnega, spodbudnega okolja, v katerem znamo sodelovati, se dogovarjati in delovati za skupno dobro ne glede na naše politično prepričanje ali kakšne druge razlike. V Velenju smo delovni, solidarni, strpni, usmerjeni v prihodnost," meni Bojan Kontič.