Torek, 25. 8. 2020, 6.17
4 leta, 3 mesece
Svet DeSUS Pivčevi izglasoval nezaupnico #foto #video
Svet DeSUS je na tajnem glasovanju s 33 glasovi za in 19 proti izglasoval nezaupnico predsednici Aleksandri Pivec. Sejo so po glasovanju prekinili in jo bodo nadaljevali 9. septembra, do takrat pa bodo poskušali razčistiti dileme glede glasovanja o njeni razrešitvi.
Seja sveta DeSUS, na kateri so obravnavali predlog nezaupnice predsednici Aleksandri Pivec, se je začela v napetem vzdušju. Na srečanju so se že s prvo točko, torej z dnevnim redom, ukvarjali več kot dve uri. Svet stranke je nato sprejel razširitev dnevnega reda z glasovanjem o razrešitvi Pivčeve.
Seja sveta DeSUS:
V @StrankaSAB so dobrodošli vsi, ki so se pripravljeni boriti za UPOKOJENCE! 😃 #dobrodošli
— Alenka Bratušek (@ABratusek) August 25, 2020
Gantar: nezaupnica sporoča, da imamo težave v stranki
Zaradi nasprotujočih si razlag, ali svet stranke to sploh lahko naredi, je predsednik sveta Tomaž Gantar po glasovanju o nezaupnici predlagal prekinitev seje. Predlog so člani sveta soglasno podprli, je povedal po koncu seje. Gantar je ob tem dejal, da si želi, da ravnajo zakonito, brez kakšnih dvomov in dilem.
Do septembrskega nadaljevanja seje sveta stranke bodo tako pridobili mnenje strankine komisije za statutarna vprašanja in pritožbe. Ob tem je Gantar opomnil, da v primeru spora glede razlage o nejasnostih odloča svet stranke, njegova odločitev pa je dokončna.
Komentiral je glasovanje o nezaupnici Pivčevi, ki ji je podporo danes odreklo 33 članov sveta DeSUS. "To sporoča, da imamo znotraj stranke težave, ki jih moramo čim prej rešiti. Pot je kongres," je prepričan. Tudi sicer se v stranki strinjajo, da je kongres treba sklicati čim prej.
Gantar je ocenil, da bi to lahko bilo konec oktobra ali v novembru. Do nadaljevanja seje sveta bodo tudi razčistili, ali je nezaupnica sveta stranke zadostna osnova, da izvedejo volilni kongres, je pojasnil, piše STA.
Nad izidi glasovanja ni presenečena
Pivčeva je po koncu zasedanja dejala, da nad izidom današnjega glasovanja ni presenečena ali razočarana. "Vesela sem, da se je spoštovalo to, da smo imeli različna pravna mnenja glede razrešitve in da je predsednik sveta sejo pred to točko dnevnega reda prekinil," je povedala.
Tudi sama se zavzema za čim prejšnji kongres, saj meni, da jo lahko razrešijo le delegati kongresa, ki so jo tudi imenovali za predsednico DeSUS. Člane je ob tem pozvala, da do takrat ostanejo mirni, dostojanstveni in naj ne odhajajo iz stranke. V vmesnem času do sklica kongresa sicer ne namerava odstopiti.
Na vprašanje, ali ni nezaupnica razlog za odstop, je Pivčeva odvrnila, da bi rada slišala glas tistih, ki so jo izvolili. Sprejela je glasovanje o nezaupnici, odhod pa ponuja s kongresom, je dejala. Kot je še povedala v izjavi za medije, pred katere sta stopila skupaj z Gantarjem, je glede na to, kaj se je dogajalo pred sejo stranke, pričakovala vse možne rezultate.
Ocenila je, da je bil velik tudi medijski pritisk, na katerega je članstvo občutljivo. Na začetku seje je bila, kot je dejala, nekoliko razočarana, saj je bila razprava "res burna", a se je sčasoma umirila. Po njeni oceni je bila seja izpeljana zelo korektno. Če bo pristojna komisija odločila, da je glasovanje o razrešitvi predsednika stranke legitimno, bo to odločitev sprejela. "Vsi si želimo, da nimamo pravnih dilem," je poudarila, poroča STA.
Jurša: To ni zaključek, ampak na nek način nov začetek
Dogajanje v stranki so v zadnjih tednih razburkali predvsem očitki Pivčevi glede plačil ob gostovanjih po Sloveniji, na katerih je prepletala službene zadeve z zasebnimi. Poslanci DeSUS so jo zato pozvali k odstopu. Tudi danes jo je vodja poslancev Franc Jurša večkrat pozval, naj temeljito premisli in odstopi, a kot je dejal novinarjem ob odhodu, ga ni poslušala.
Meni, da je to škoda tako zanjo kot za stranko. Poslanci, ki so pred sejo napovedali, da bodo šli "po svoje", če bo Pivčeva ostala predsednica, po Jurševih besedah za zdaj ostajajo poslanska skupina stranke, a da bodo "zadevo dokončali". "To ni zaključek, ampak na nek način nov začetek," je ocenil.
O aktualnem dogajanju v DeSUS so se v preteklih tednih opredeljevali tudi strankini pokrajinski odbori, kjer so mnenja deljena. Da Pivčeva nima več zaupanja, so odločili v šestih od desetih odborov, tudi v gorenjskem, od koder so odločitev sporočili v ponedeljek.
Pivčevi, ki je po šestih predsednikih prva ženska na čelu DeSUS, so delegati vodenje stranke zaupali na januarskem kongresu. Takrat je po napetem boju premagala dolgoletnega predsednika Karla Erjavca, ki je bil na čelu upokojenske stranke 15 let, še navaja STA.
118