Znanstveniki menijo, da lahko zmerno pitje alkohola sproži verigo reakcij v telesu, zaradi česar je koža bolj občutljiva in predstavlja večje tveganje za nastanek raka.
Tveganje za nastanek raka večje za petino
Avtorji prispevka v British Journal of Dermatology navajajo, da lahko iz obravnave 16 različnih študij, v katere je bilo vključenih več tisoč udeležencev, ki enkrat ali večkrat na dan zaužijejo alkoholno pijačo, sklepajo, da pitje alkohola za petino poveča tveganje za nastanek kožnega raka.
Tveganje naj bi se povečalo sorazmerno z uživanjem alkohola. Pri tistih, ki so popili 50 gramov etanola dnevno, kar ustreza nekaj močnim vrčkom piva, so se možnosti za nastanek raka povečale za 55 odstotkov.
V Britaniji kožni rak najpogostejša oblika raka, v Sloveniji na drugem mestu
V britanskem združenju dermatologov si prizadevajo opraviti čim več raziskav, saj je kožni rak najpogostejša oblika raka v Veliki Britaniji. Z različnimi akcijami poskušajo ljudi ozavestiti, naj bodo zmerni pri uživanju alkohola in izpostavljanju soncu.
Statistični podatki za Slovenijo kažejo, da spadamo med dežele s srednje visoko obolevnostjo in umrljivostjo za rakom. Najpogostejše vrste raka pri moških so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter kožni rak.
Pri ženskah pa je najpogostejši rak dojk, sledita mu kožni rak ter rak debelega črevesa in danke.
Alkohol v nobenem primeru ni koristen
Ne glede na to, ali je pitje alkohola povezano z nastankom kožnega raka ali ne, je še vedno dobro, da je količina popitega alkohola omejena.
Prav tako pa velja ravnati odgovorno in se izogibati neposrednemu soncu. Tudi pozimi je predvsem na smučanju potrebna zaščita, saj je sonce dovolj močno, da kožo poškoduje.