Pogrešane mladoletnike je skoraj ves teden iskala vsa Slovenija, medtem ko so se oni nastavljali sončnim žarkom in se v brk posmihali policistom.
O tem, koliko sivih las so trije mladoletni fantje povzročili svojim najbližjim, vedo le oni, zagotovo jim ni bilo lahko. Zagotovo je z njimi sočustvovala skoraj vsa Slovenija. Vzroke, zakaj so fantje odšli od doma, ne da bi povedali staršem, bodo analizirali na pogovorih s socialnimi delavci, kjer se bodo, kot je jasno povedala direktorica slovenjgraškega CSD, odkrito pogovorili o »komunikacijskem šumu«, ki je nastal med otroci in starši.
In čeprav je dejstvo, da so za ravnanja otrok v vsakem primeru odgovorni starši, se ne moremo izogniti temu, da ne gre ravno za majhne fantke, ki so teden dni zrli z naslovnic časopisov. Gre za 15, 16, 17 let stare mladeniče, ki nekaj o življenju že vedo, ki se nekaterih stvari še kako zavedajo. Bi lahko torej odgovornost za neodgovorna ravnanja lahko pripisali tudi njim samim?
Odgovornost do staršev
Pa gremo lepo po vrsti. Na prvem mestu je odgovornost do staršev. Te so fantje naplahtali, da gredo na strokovno ekskurzijo v Celovec. Prebrisano so izključili mobilne telefone, čeprav so se gotovo zavedali skrbi staršev. Edino, na kar morda niso pomislili, je to, da bodo starši o njihovem pogrešanju obvestili policijo. Ali pač? Telefone so namreč izključili tudi zato, da jih nihče ni mogel izslediti. Od kod takšno nezaupanje do tistih, ki jih hranijo, bodo ugotavljali odgovorni.
Odgovornost staršev do otrok
So fantje deležni primerne vzgoje, ki jim bo znala ponuditi popotnico za življenje, ali pa gre za družine, v katerih vlada nerazumevanje, morda nasilje, alkohol? Kakšne vzgoje so bili deležni pobegli fantje, ve le ožja družina. Očitno pa je, da je porušeno vsaj zaupanje; sicer fantje ne bi pobegnili.
Odgovornost do šole
Sledi odgovornost do šole. Ne le, da jih teden dni ni bilo v šoli, kar je otrokova največja oziroma edina obveza, v šolo se jim ni zdelo vredno priti niti po tem, ko so srečno prispeli domov. Da bi šolo poklicali, da jih ne bo, jim še na pamet ni prišlo. Ne njim ne staršem. Kot je napovedal ravnatelj ene od šol, ki jo obiskuje eden od fantov, sankcije bodo, saj šolski red tako določa, vendar nič pred razgovorom s starši in otroci. In seveda je pomembno, da mulci dokončajo šolanje, navsezadnje o tem, da bi bili v šoli kakorkoli problematični ali da bi jim učenje delalo težave, ni bilo govora. Pa kljub temu, tudi skozi odnos do šole se kaže odnos do odgovornosti.
Odgovornost šole
Če v osnovni šoli starši od šole pričakujemo vsaj delno vzgojo, pa jo je v srednji šoli težko pričakovati. Lahko pa na šoli morda starše opozorijo na stvari, ki jih starši ne zaznajo. Denimo na izostajanje od pouka, saj so vsi trije občasno tudi »špricali«. Če bi jih znali pravočasno ustaviti, se veliki beg morda sploh ne bi zgodil.
Odgovornost do policije
Potem je tu odgovornost do uradnih organov, v tem primeru policije. Nekaj deset policistov je šest dni aktivno iskalo pogrešane fante, da bi se jim slednji potem na socialnih omrežjih smejali v brk. Češ, mi smo se sončili, medtem ko so nas oni iskali. In če se kje vidi, da so se prekleto dobro zavedali svojih neodgovornih ravnanj, se vidi ravno v tem odnosu do policije.
Odgovornost policije
Vsa Slovenija se je spraševala, kako za vraga policija v šestih dneh ne more odkriti treh mulcev? Tako kot pri koroški deklici se tudi v tem primeru namreč ne morejo pohvaliti z uspešno akcijo, saj so se fantje javili sami.
Odgovornost do družbe
V odnosu do policije odseva tudi njihova odgovornosti do vseh nas, do družbe, davkoplačevalcev, ki bomo njihovo norčevanje in dopustovanje plačali iz lastnega žepa. Mladoletniki namreč niso odgovorni za nastale stroške, saj svojega pogrešanja niso prijavili sami, temveč njihovi starši.
Odgovornost družbe
V potrošniški mrzlici, v času mrežnih prijateljstev, vse mogoče tehnologije, ko se vedno več otrok zapira vase, med štiri stene, družba ustvarja čustveno otopele, votle posameznike, robote, ki jim je malo mar za soljudi. Sicer bi se javili vsaj zaskrbljenim staršem.
Da imajo otroci vedno več pravic in vedno manj dolžnosti, strokovnjaki opozarjajo že kar nekaj časa. Da pa prebrisanim pobegavčkom lopata in kramp za kakšen mesec ne bi prav nič škodila, ni nobenega dvoma.