Torek, 15. 5. 2012, 7.43
8 let, 8 mesecev
Kako kupiti suši
Ob omembi besede suši marsikdo pomisli na surov kos ribe, zavit v riž in zeleno algo. To je le delno res, saj poznamo več načinov za pripravo, med katerimi je omenjeni makisushi, katerega sestavne dele kuharski mojster zavije z bambusovo rogoznico, morda celo najmanj atraktiven. Nigirisushi so ročno oblikovani kupčki riža, na katere položijo izbrano neto – sredico sušija, bodisi mesno bodisi zelenjavno, oshisushi kvadrasti skupki riža in nete, pripravljeni v posebnih kalupih, imenovanih oshibako, chirasisushi pa še najbolj spominjajo na kebab krožnik, le da gre za pisanico riža, zelenjave in več vrst mesa.
Suši lahko poskusite v specializiranih lokalih (kjer so cene praviloma precej zasoljene) v Ljubljani in Mariboru, našli pa ga boste tudi na jedilnih listih nekaterih kitajskih restavracij. Če imate voljo in čas (ter nekaj kuharskega talenta), pa se lahko priprave lotite kar sami. Kot nalašč je namreč za pogostitev zahtevnih gostov, ki so siti venomer enakega "displeja" keksov in čipsa.
Če se vam zdi, da boste zmogli tudi brez predpripravljenega kompleta sestavin, in bi te radi kupili sami, vam bo prav prišlo nekaj napotkov. Obvezno se prepričajte, da boste uporabili okroglozrnat riž s čim višjo vsebnostjo glutena, beljakovine, ki med razgradnjo tvori vezi med posameznimi zrnci. Basmati in podobne dolgozrnate vrste ne pridejo v poštev. Riž mora biti namreč grudast, pa tudi lepljiv, kar boste dosegli z dodatkom kisa (najbolje namenskega riževega). Alge nori so največkrat na istih policah kot Sushi Meal Kit, cena za 22-gramsko pakiranje znaša od štiri do pet evrov.
Za prvo pripravo je z mesnim oziroma zelenjavnim nadevom najbolje čim manj komplicirati. Svež file tune in lososa ter repki rakcev bodo kar prava izbira, je pa priporočljivo, da neto pred zaužitjem globoko zamrznete, saj v nasprotnem primeru tvegate bakterijsko okužbo.
Doma narejeni makisushi lahko zavijete brez pomoči bambusove rogoznice – zadostovala bo že trša krpa (čista, seveda!), še bolj preprosta možnost, ki vam za nameček privarčuje strošek za alge nori, pa je priprava nigirija.
Tekoči trak so vključili tudi v suši bar Moysushi na Mestnem trgu, kjer ceno jedi določa barva mimo vozečega se krožnika, gibljejo pa se od 1,90 evra do 3,70 evra. Specializirani so predvsem za maki in nigiri suši, jedi pa vam po želji tudi zavijejo za domov.
Priljubljena japonska restavracija Sushimama na Wolfovi ulici je v celoti postrežna, poleg sušija pa imajo na izbiro precej mesnih in vegetarijanskih jedi. Za obrok boste praviloma odšteli več kot v že omenjenih lokalih, tudi več kot 20 evrov, a gre vendarle za gostinski obrat višjega razreda.
Štajercem odmerke sušija nudi mariborska izpostava japonske kulinarike Njami sushi Maribor, ki jedi izključno dostavlja, so pa cene za makije in nigirije precej znosne – od 6,90 do 10,90 evra, pri čemer za zadnjim zneskom stoji res kraljevska porcija.