Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
19. 1. 2011,
17.15

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 19. 1. 2011, 17.15

7 let, 9 mesecev

Železnice lani prepolovile izgubo iz poslovanja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenske železnice so v letu 2010 prepolovile izgubo iz poslovanja. Po prvih ocenah je ta znašala 10,5 milijona evrov, celotna izguba pa je dosegla nekaj manj kot 20 milijonov evrov.

Poslovni načrt za leto 2011 predvideva 4,9 milijona evrov izgube iz poslovanja, vodstvo družbe pa si želi že letos doseči pozitivno ničlo.

Boljši rezultati tudi v segmentu tovornega prometa Oceno poslovanja za leto 2010 in poslovni načrt za letos je danes obravnaval in potrdil nadzorni svet Slovenskih železnic, ki so v prvih enajstih mesecih lani ustvarile 2,14 milijona evrov izgube iz poslovanja in 8,13 milijona evrov celotne izgube. Poslovni prihodki so bili za 3,2 odstotka boljši od načrtovanih.

V tovornem prometu je bilo od januarja do konca novembra prepeljanega 15,8 milijona ton blaga, kar je 11,6 odstotka več od načrtov in 17,2 odstotka več kot lani. V potniškem prometu je bilo prepeljanih 14,8 milijona potnikov, kar je 4,8 odstotka manj od načrtov in za dober odstotek manj kot v enakem obdobju lani.

Kot je po seji nadzornikov novinarjem dejal generalni direktor železnic Goran Brankovič, so na lansko izgubo bistveno vplivali tečajne razlike med evrom in švicarskim frankom v višini 8,5 milijona evrov, odpis izgube v naložbo AKS v višini 2,5 milijona evrov in obresti v višini devet milijonov evrov.

"Občutno izboljšan denarni tok" Brez omenjenih enkratnih vplivov bi železnice po Brankovičevih besedah poslovale bolje. Družba je namreč občutno izboljšala denarni tok, in sicer za 30 milijonov evrov, poleg tega se je namesto za 57 milijonov evrov zadolžila le za 22 milijonov evrov in že odplačala 12 milijonov evrov glavnic. Letos bodo morale železnice odplačati 25 milijonov evrov glavnic in 11 milijonov evrov obresti.

Načrt za letos predvideva 4,9 milijona evrov izgube iz poslovanja, Brankovič pa si že za letos želi, da bi železnice uspele ustvariti pozitivno ničlo iz poslovanja, kar sicer predvidevajo strateške usmeritve za leto 2012. "Leto 2012 bo tisto leto, ko bomo lahko rekli, da nismo ne v sanaciji ne v prestrukturiranju in da Slovenske železnice delujejo kot normalno podjetje," je dejal Brankovič.

Število zaposlenih znižali za 830 oseb Slovenske železnice so lani uspele za odstotek znižati stroške dela; ti so bili tako prvič po osamosvojitvi nižji od 50 odstotkov, je dejal Brankovič.

Sanacija železnic (finančna, poslovna in kadrovska) že poteka, dokončali pa jo bodo s pomočjo svetovalne družbe A T. Kearney. Po Brankovičevih pojasnilih je prejšnji teden potekal prvi sestanek z A.T. Kearney, na katerem so določili štiri področja delovanja svetovalne družbe: reorganizacija, strategija, hitri obrast in optimizacija poslovnih procesov.

Železnice so lani število zaposlenih znižale za 830 oziroma za približno 12 odstotkov. Zmanjšanje števila zaposlenih je, tako Brankovič, potekalo brez večjih socialnih pretresov. Cilj za letos je število zaposlenih zmanjšati še za 200. Glede na obstoječe poslovne procese pa nadaljnje zmanjševanje zaposlenih ni več mogoče.

Glede finančne sanacije je Brankovič izpostavil terjatev do države v višini 134,4 milijona evrov zaradi prelivanja sredstev iz tovornega prometa v infrastrukturo, ki ga je ugotovila posebna revizija. Vzpostavitev terjatve je tudi pogoj za implementacijo zakona o družbi Slovenske železnice, ki predvideva holdinško organizacijo železnic (tovorni promet, potniški promet in infrastruktura).

Zajec pozdravil izboljšanje poslovanja SŽ Zakon o Slovenskih železnicah, ki bo omogočil oblikovanje holdinga, naj bi bila formalno implementiran z 11. septembrom letos, a so si na železnicah zadali cilj končati implementacijo do 1. julija, je zatrdil Brankovič.

Izboljšanje poslovanja Slovenskih železnic pozdravlja tudi predsednika nadzornega sveta Igor Zajec, ki je zatrdil, da se nadzorniki trudijo delovati maksimalno transparentno in odgovorno. Kot poudarja prvi nadzornik železnic, je cilj čimprej splezati na zeleno vejo.

Modernizacija železniške infrastrukture nujna Zajec pozdravlja oceno države, lastnika železnic, da je modernizacija železniške infrastrukture nujna. Prvi korak je skorajšnji začetek gradnje drugega tira na progi Koper - Divača, a Zajec ob tem opozarja, da samo drugi tir ni dovolj. "Potrebujemo celotno infrastrukturo, tako na 5. kot na 10. prometnem koridorju. Slednji je za nas ekonomsko bolj pomemben," poudarja Zajec.

Prvi nadzornik se tudi veseli srečanja s predstavniki Agencije za upravljanje s kapitalskimi naložbami države, ki je predvideno za četrtek popoldne. "Upam, da bova z generalnim direktorjem na prvem srečanju z agencijo primerno predstavila naše delovanje," je dejal.

Ne spreglejte