Sreda, 7. 2. 2024, 10.55
10 mesecev, 3 tedne
Turški delavci na drugem tiru bodo stavkali
Delavci štirih turških izvajalcev del pri projektu drugega železniškega tira med Divačo in Koprom bodo 15. februarja začeli stavkati. Med drugim zahtevajo plačilo vseh nadur in dvig osnovnih plač za 30 odstotkov, so danes sporočili iz Sindikata delavcev gradbenih dejavnosti Slovenije.
Stavkali bodo 15. februarja na delovnih mestih na gradbiščih drugega tira v vseh izmenah, je za STA povedal sekretar sindikata delavcev gradbenih dejavnosti, ki deluje v okviru Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Oskar Komac.
Pri omenjenih štirih izvajalcih je po njegovih besedah zaposlenih skupno več kot 500 delavcev. "Stavka bo potekala na ključnih delovnih mestih, od katerih so odvisna tudi druga, zato ocenjujemo, da bo del gradbišča na ta dan stal," je dejal.
Zahtevajo 30 odstotkov višje plače
Stavkovne zahteve, ki so jih v ponedeljek sprejeli izvršni odbori sindikatov v Sloveniji registriranih družb Yapi Merkezi, YM Construction, Yorpol in Türkcan, so zvišanje osnovnih plač vseh delavcev za 30 odstotkov od 1. februarja, poplačilo vseh nadur od začetka dela na projektu drugega tira, izplačilo dodatka za prevoz na oddaljeno gradbišče, ureditev varnosti in zdravja pri delu, ureditev pogojev bivanja, tudi v zvezi z zaposlovanjem in namestitvijo novih delavcev, ter plačilo stavke zaradi kršitev delovnopravne zakonodaje in kolektivne pogodbe za dejavnost gradbeništva.
Sindikat slovenske podružnice podjetja Türkcan je sklenil, da vse stavkovne zahteve veljajo tudi za vse tiste delavce, ki jih je na delo na projektu napotilo matično podjetje.
"Stavkovni odbori so v času od napovedi do začetka stavke pripravljeni na pogajanja in iskanja sporazumne rešitve nastalega spora," so v sporočilu navedli v sindikatu delavcev gradbenih dejavnosti.
Po Komacovih besedah so se s predstavniki podjetij že pogajali in tudi prejeli "določena zagotovila", ki pa po njegovih besedah temeljijo le na obljubah. "Delavci zato hočejo stavko," je poudaril.
Sindikati v Sloveniji registriranih družb Yapi Merkezi, YM Construction, Yorpol in Türkcan so bili ustanovljeni pred približno dvema mesecema ter sodijo pod okrilje Sindikata delavcev gradbenih dejavnosti Slovenije.
Opozorila o kršitvah pravic turških delavcev
Društvo Delavska svetovalnica je v preteklih mesecih večkrat opozorilo na kršitve pravic delavcev turških izvajalcev del pri projektu drugi tir. Med drugim naj bi opravljali veliko več nadur, kot je dovoljeno, plačanih naj ne bi imeli socialnih prispevkov, nezgode pri delu naj ne bi bile ustrezno prijavljene.
Društvo je zaradi kršitev delovne zakonodaje jeseni napovedalo vložitev kazenskih ovadb zoper Yapi Merkezi in njegovega podizvajalca Türkcan. Yapi Merkezi je konec prejšnjega leta prekinil pogodbo s Türkcanom.
Vlada je januarja sklenila, da se vloge za izdajo in podaljšanje enotnega dovoljenja za prebivanje in delo tujcem, ki se zaposlijo pri gradnji drugega tira, obravnavajo prednostno. V Yapi Merkeziju so namreč opozarjali, da dovoljenj ne izdajajo dovolj hitro, da bi lahko opravljali delo v pogodbenih rokih.
Neporavnane terjatve do delavcev?
Delavska svetovalnica je opozarjala, da se skuša s tem težave pomesti pod preprogo – da hoče država privabiti nove delavce v izgradnjo drugega tira, medtem ko predhodne delavce na tem projektu očitno pošiljajo nazaj v Turčijo, ne da bi jim v celoti poravnali njihove terjatve.
Na ministrstvu za infrastrukturo so nasprotno zatrdili, da sta prav hitra obravnava in izdajanje več delovnih dovoljenj za delo na projektu ukrepa, ki bosta preprečila, da bi izvajalec imel motivacijo za nezakonite in etično sporne prakse, ki bi vodile do kršitve pravic delavcev.
Ministrstvo za delo podpira zahteve
Po zakonu imajo vsi delavci v Sloveniji enake pravice, v praksi pa zaradi večje podrejenosti in slabše informiranosti tujih delavcev prihaja do kršitev načela enake obravnave, je v odzivu na napoved stavke turških delavcev pri projektu drugi tir dejal državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan. Zato jih podpira pri njihovih zahtevah.
"Stavko in pravico do stavke podpiram. Ob tem poudarjam, da imajo po zakonu v Sloveniji vsi delavci enake pravice. V praksi pa zaradi večje stopnje podrejenosti in slabše informiranosti tujih delavcev prihaja do kršitev načela enake obravnave. Zato pozdravljam pogum turških delavcev in jih podpiram pri njihovih zahtevah," je sporočil Juvan.
Stavko podpira tudi zaradi "številnih kršitev", ki jih je zaznal Inšpektorat RS za delo. Ta je v zadnjih dveh letih pri družbi Yapi Merkezi in različnih podizvajalcih opravil več kot 120 inšpekcijskih nadzorov, kjer so bile ugotovljene številne nepravilnosti. Delavcem niso bili ustrezno plačani socialni prispevki. V praksi se ni spoštovalo zakonodaje s področja varnosti in zdravja pri delu. Prav tako jim je bila kršena pravica do ustreznega počitka, plačila nadur in različnih dodatkov, je nanizal državni sekretar.
Kršitve so njegovih besedah neločljivo povezane tudi z neustreznim evidentiranjem delovnega časa in oviranjem inšpekcijskega postopka, saj odgovorni v postopkih niso podali ustreznih evidenc.
Ravno to težavo pa ministrstvo med drugim naslavlja z novim zakonom o evidentiranju delovnega časa, pravi Juvan. Z novim zakonom bo lahko inšpektor v primeru oviranja postopka in skrivanja evidenc delodajalcu naložil sankcijo v obliki elektronskega beleženja delovnega časa. Tako da pričakuje, da bo inšpektorat za delo nova pooblastila uporabil ravno v takšnih primerih.
"Pošteno plačilo za vse opravljeno delo v varnih delovnih pogojih in spoštovanje zakonodaje so civilizacijski minimum. Za vse delavke in delavce," je odziv sklenil Juvan.