Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
20. 5. 2011,
17.06

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 20. 5. 2011, 17.06

8 let, 5 mesecev

SDS: Nič ne kaže, da se bo gospodarsko stanje izboljšalo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zaskrbljujoče je, da na vidiku ni nobenega pozitivnega signala, da se bo stanje v slovenskem gospodarstvu stabiliziralo, kaj šele, da bi se izboljšalo.

Tako so uvrstitev Slovenije na 51. mesto na lestvici svetovne konkurenčnosti za 2011 in poročilo Ajpesa o poslovanju gospodarskih družb v Sloveniji v lanskem letu komentirali v SDS.

"Na repu vseh evropskih lestvic" "Slovenija je še vedno na repu vseh evropskih lestvic. Vsaka nova raziskava in novo poročilo dokazujejo, da je slovensko gospodarstvo globoko v krizi," je današnjem v sporočilu za javnost zapisal predsednik odbora za gospodarstvo pri strokovnem svetu SDS Marko Pogačnik.

V zvezi z lestvico, ki jo je objavil švicarski inštitut za razvoj menedžmenta (IMD), je Pogačnik opozoril, da sta se slabše od Slovenije med državami EU uvrstili le Bolgarija in Grčija. Kot je navedel, je zaskrbljujoče, "da posamezniki iz vlade poskušajo rezultate raziskave minimizirati kot posledico metodologije, ki jo uporablja inštitut".

Minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari in ministrica za gospodarstvo Darja Radić sta namreč ta teden opozorila na subjektivne kriterije raziskave, saj deloma temelji na anketnih odgovorih slovenskih menedžerjev, ki so po njunem bolj pesimistični, kot bi bilo treba.

O zaskrbljujočem poročilu Ajpesa Pogačnik je spomnil, da inštitut enako metodologijo uporablja že vrsto let in da je bila Slovenija v letih 2008 in 2009 na solidnem 32. mestu.

Še bolj zaskrbljujoče je po njegovem mnenju poročilo Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) o poslovanju gospodarskih družb v Sloveniji v letu 2010. Lani so namreč družbe sklenile z najslabšim poslovnim rezultatom v zadnjih petih letih in so izkazale več kot 250 milijonov evrov neto čiste izgube, je izpostavil Pogačnik in spomnil, da so leta 2009 izkazale skoraj 550 milijonov evrov neto čistega dobička, v letu 2007 pa skoraj tri milijarde evrov.

"Rezultati so nedvomno dokaz, da so ukrepi sedanje vlade v glavnem neučinkoviti oz. ne delujejo. Nekateri ukrepi pa so celo takšni, da gospodarstvo zavirajo," je prepričan, kot primer za to pa je navedel zakon o obveznem pobotu.

Za odpravo in zmanjšanje administrativnih bremen Odbor za gospodarstvo je zato po Pogačnikovih besedah izpostavil tri ključne strateške spremembe, ki bi slovensko gospodarstvo popeljale na mesta evropskih lestvic, ki jih je zasedalo v letih 2007 in 2008. Gre za pripravo velikih državnih projektov za vlaganja, predvsem na področju infrastrukture ter v raziskave in razvoj, pripravo strategije za posamezne sektorje in panoge slovenskega gospodarstva ter za krepitev prodajno-tržne aktivnosti na področju privabljanja tujih neposrednih investicij.

"Eno ključnih dejanj, da se lahko realizirajo navedene strateške spremembe, pa je odprava in zmanjšanje administrativnih bremen, ki so največja ovira za konkurenčnost slovenska gospodarstva. Tu pa ima vlada škarje in platno v svojih rokah," je sklenil.

Ne spreglejte