Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Torek,
14. 7. 2015,
14.20

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 14. 7. 2015, 14.20

8 let, 2 meseca

Razplet z Grčijo: Državni udar, ki bo ubil EU

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zahteve evroskupine do Grčije so norost, ki bodo projektu EU verjetno zadale smrtni udarec, meni nobelovec Paul Krugman, ekonomist Mojmir Mrak pa, da so zahteve do Grčije morda namerno tako drakonske.

Nobelov nagrajenec za ekonomijo Paul Krugman je na blogu ameriškega časnika New York Times zapisal, da gre pri zahtevah evroskupine do Grčije za popolno maščevalnost in uničenje grške suverenosti brez upanja na okrevanje. Tako je hashtag na Twitterju #ToJeDržavniUdar (#ThisIsACoup) prava oznaka za dogajanje, pravi Krugman.

Groteskna izdaja in moralistična Nemčija Zahteve so bile mišljene kot ponudba, ki je ne bo mogoče sprejeti, so pa tudi groteskna izdaja vsega, kar naj bi predstavljal evropski projekt.

Krugman ekonomski pristop Nemčije do Grčije označuje kot moralističen in se sprašuje, kdo bo po zgodbi z Grčijo še verjel, da ima Nemčija dobre namene.

Tudi popolna kapitulacija Grčije ne bi pomagala V preteklih nekaj tednih smo se naučili, da lahko upniki uničijo ekonomijo članice evroskupine, ki prestopi mejo, pravi Krugman. Zdaj je bolj kot kdajkoli res, da je vsiljevanje strogega varčevanja brez odpisa dolgov obsojeno na propad ne glede na to, kako pripravljena je država na trpljenje zaradi varčevanja.

"Celo popolna grška kapitulacija bi vodila v slepo ulico," piše Krugman na svojem blogu na spletnih straneh New York Timesa, na katerem pod naslovom Vest liberalca redno objavlja svoje zapise.

Neuporabni recepti in neuresničljiv dogovor Poznavalec mednarodnih financ in profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti Mojmir Mrak pričakuje težave pri uresničevanju dogovora med Grčijo in evrskimi upnicami. Sprejeti program je ekonomsko neustrezen, ker Grčiji ne daje realnih možnosti za vrnitev k vzdržni gospodarski rasti in še povečuje njeno že tako nevzdržno zadolženost.

"Bojim se, da bo Evropa prepozno pripravljena priznati, da reševanje Grčije z recepti, ki smo jih uporabljali zadnjih pet let, ni bilo uspešno in ga je treba spremeniti," je dejal za STA. O tem jasno govori tudi zadnje poročilo Mednarodnega denarnega sklada.

Grčijo bodo znova potisnili v grexit Mrak se zato tudi sprašuje, ali ni program "namerno narejen tako drakonsko prav zato, da ga Grčija ne bi mogla izpolnjevati". "S tem bi bila država znova porinjena v grexit, bi pa ob takšni situaciji ostale države evro območja imele opravičilo, saj se za ta izbor formalno ne bi odločile one, temveč bi bilo grexit mogoče interpretirati kot odločitev Grčije."

Dogovora Mrak ne vidi kot kompromis, ampak je bolj podoben "kapitulaciji Grčije pred zahtevami upnic, orkestriranih pod močnim, da ne rečem dominantnim vplivom Nemčije". Egejska država je izgubila svojo ekonomsko suverenost in postaja nekakšen protektorat upnikov.

Nestabilno evrsko območje To po njegovem mnenju brez dvoma ni položaj, ki bi prispeval k dolgoročni stabilizaciji evrskega območja in EU kot celote. Na daljši rok se namreč po Mrakovem mnenju ni mogoče izogniti bojazni, da se bomo dogovora spominjali kot tistega dogodka, s katerim se dejansko začenja nova faza v razvoju EU.

"Gre za fazo, v kateri se bo ekonomsko odločanje v še večji meri prenašalo na meddržavno raven, v tem okviru pa bo osrednje mesto imela Nemčija. To pa je trend, ki seveda ni dober," je prepričan.

Kdo tišči glavo v pesek? "Da program ne vsebuje delnega odpisa dolgov, samo kaže na to, da evropski politiki še naprej tiščijo glavo v pesek in prepuščajo neprijetno odločitev, do katere bo nedvomno morali priti, svojim naslednikom. Gre spet za zahtevo, ki je politično motivirana, a ekonomsko neustrezna," je poudaril.

Ne spreglejte