Četrtek, 1. 8. 2024, 22.11
4 mesece, 3 tedne
Pravni nasvet
Prejemnik socialne pomoči ji je dolžan denar. Ga bo še videla? #pravni nasvet
Po sodni poravnavi bi mi dolžnik moral po štirih mesecih poplačati določen znesek denarja. Ker živi od socialne pomoči, sem prepričana, da do tega ne bo prišlo. Kaj lahko storim v tem primeru? Sonja S.
Pravnik na dlani odgovarja:
Iz vašega vprašanja je razvidno, da ste z dolžnikom sklenili sodno poravnavo za vrnitev dolga.
Sodna poravnava je izvršilni naslov, kar pomeni, da lahko upnik zoper dolžnika, ki ni spoštoval take sodne poravnave, vloži izvršbo za izterjavo dolga.
Zakon o izvršbi in zavarovanju (ZIZ) določa izvršilni naslov v 17. členu, ki pravi:
(1) Sodišče dovoli izvršbo na podlagi izvršilnega naslova.
(2) Izvršilni naslovi so:
- izvršljiva sodna odločba in sodna poravnava;
- izvršljiv notarski zapis;
- druga izvršljiva odločba ali listina, za katero zakon, ratificirana in objavljena mednarodna pogodba ali pravni akt Evropske unije, ki se v Republiki Sloveniji uporablja neposredno, določa, da je izvršilni naslov.
Rok za vložitev izvršbe je deset let od pravnomočnosti sodne poravnave.
Navedli ste, da dolžnik živi od socialne pomoči, kar vsekakor otežuje samo izvršbo. Veljavna zakonodaja namreč dovoljuje izvršbo le nad zneskom, ki je določen kot minimalen za preživljanje.
Znesek socialne pomoči je precej pod določenim minimalnim zneskom, tako da je sama izvršba praktično neizvedljiva. Pomenila bi blokado dolžnikovega transakcijskega računa, vendar lahko banka zarubi le zneske nad dovoljenim minimumom.
Glede na rok izterjave, ki je deset let, vam svetujemo, da morda z vložitvijo izvršbe še malo počakate oziroma se pozanimate, ali ima dolžnik še kakšno drugo premoženje. Seveda je pomembna tudi višina dolga, ki pa je niste navedli.
V primeru sklepa o izvršbi se po njegovi pravnomočnosti ponovno vzpostavi desetletni rok za izterjavo.