Močan potres, ki je petek prizadel Japonsko, bo imel po oceni vlade v Tokiu znatne posledice za gospodarstvo.
Številna podjetja so ustavila proizvodnjo, največja pristanišča so poškodovana ali zaprta, nekatera letališča spet obratujejo, vendar pa je prometna infrastruktura na nekaterih delih severovzhodne obale povsem uničena. Vlada se bo sestala, da bi ocenila ekonomske posledice najhujšega potresa v zgodovini Japonske.
Poškodovane so tovarne avtomobilskih delov
Jeklarski koncern Nippon Steel je ustavil proizvodnjo v železarni Kamaiši v prefekturi Ivate, ki jo je poškodoval cumnami. Če bodo v železarni ugotovili veliko škodo, bodo morali ustaviti dobavo jeklenih izdelkov proizvajalcem avtomobilov.
Podjetji Toyo Tire & Rubber ter Sumitomo Rubber Industries sta ustavili proizvodnjo v svojih tovarnah v prefekturi Fukušima. Podjetje GS Yuasa pa je zaustavilo proizvodnjo avtomobilskih baterij v svoji tovarni v prefekturi Gunma.
Proizvajalca elektronike Mitsubishi Electric in NEC sta napovedala, da škodo v svojih tovarnah še ocenjujeta. Od tega bo odvisno, ali bo v ponedeljek lahko spet stekla proizvodnja. Medtem pa je proizvodnjo v svojih šestih tovarnah na prizadetih območjih že ustavil proizvajalec elektronike Sony. Eno od tovarn je poplavilo, v ostalih petih pa po podatkih podjetja ni bilo večje škode.
V Hondini tovarni je zid pokopal 43-letnega delavca
Pri proizvajalcu avtomobilov Honda je prišlo do nesreče s smrtnim izidom, ko se je zrušil zid in pod seboj pokopal 43-letnega delavca v raziskovalnem centru v prefekturi Točigi. V ponedeljek bodo ostali zaprti štiri Hondine tovarne in en raziskovalni center na Japonskem.
Proizvodnjo je v vseh svojih štirih japonskih tovarnah ustavil tudi proizvajalec avtomobilov Nissan Motor. Od teh so v dveh tovarnah izbruhnili manjši požari.
Toyota Motor ustavil proizvodnjo v dveh tovarnah
Največji proizvajalec avtomobilov na svetu Toyota Motor je ustavil proizvodnjo v dveh svojih tovarnah, v katerih letno izdelajo skupaj 420.000 osebnih avtomobilov večinoma za izvoz. Iz Toyote so sicer sporočili, da zaradi varnosti zaposlenih v ponedeljek v nobeni od svojih 12 tovarn še ne bodo pognali tekočih trakov.
Industrijski koncern Fuji Heavy Industries je zaprl osem od svojih desetih tovarn. Med njimi je vseh pet proizvajalcev avtomobilov in avtomobilskih delov za znamko Subaru v prefekturi Gunma severno od Tokia. Tudi tovarne letal v Točigiju so ustavile proizvodnjo.
Pogosti izpadi dobave električne energije
Prav tako iz številnih drugih japonskih podjetij sporočajo, da so zaprli svoje obrate na prizadetih območjih. Del zaposlenih so evakuirali, poleg tega so pogosti izpadi dobave električne energije.