Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
23. 6. 2011,
16.42

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 23. 6. 2011, 16.42

8 let, 4 mesece

Pahor: Po padcu pokojninske reforme fiskalna konsolidacija z rebalansom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenija bo skušala po padcu pokojninske reforme z rebalansom obdržati proces fiskalne konsolidacije, pravi premier Borut Pahor.

Proračun želi od krepitve socialne države preusmeriti h krepitvi konkurenčnosti, pri čemer upa na razumevanje socialnih partnerjev, katerim bo predlagal tudi nadaljevanje pogovorov o pokojninski reformi. Pahor: To ni samo možnost, ampak nujnost Slovenija ima obvladljiv primanjkljaj, ki ga bo stabilizirala z rebalansom. Zaradi padca pokojninske reforme to ni samo možnost, ampak postane nujnost, je dejal Pahor. "Ocene so se ohranile, ker je vlada ostala" Glede bonitete države je premier dejal, da se je s padcem pokojninske reforme položaj nekoliko poslabšal, da pa so se ocene ohranile zaradi dejstva, da je vlada "kljub padcu pokojninske reforme ostala, da regulira javnofinančne procese v državi". "Po padcu pokojninske reforme lahko z rebalansom, ki bo varčevalno naravnan, obdržimo proces fiskalne konsolidacije," je dejal premier in dodal, da skrbi glede Slovenije ne bo več in da bo lahko država nadaljevala s približevanjem skupini držav v območju evra, ki so "na varni strani radarja".

Vlada je izhodišča za pripravo rebalansa sprejela 9. junija, ko je sklenila odhodke znižati za 455 milijonov evrov. Proračunski uporabniki morajo svoje finančne načrte pripraviti predvidoma do petka, minister za finance Franc Križanič pa je izrazil pričakovanje, da bo DZ rebalans obravnaval na julijski seji. Tako se bo lahko vlada septembra posvetila pripravi proračuna za prihodnji dve leti. "S tem bi lahko čim prej razblinili skrbi finančnih trgov in tudi EU," pa je željo, da bi DZ rebalans sprejel julija, komentiral Pahor.

Manj sredstev bo namenjenih socialni politiki O rebalansu je sicer dejal, da za razliko od let 2009 in 2010 ne bo več toliko sredstev namenjenih socialni politiki, ampak se bodo bolj usmerili v krepitev konkurenčnosti. "Mislim, da je to pametna in vzdržna politika," je dejal premier, ki želi, da bi jo prediskutirali s socialnimi partnerji.

Pahor upa, da ne bo referendumov "Upam, da na odločitve, ki jih bomo sprejeli za fiskalno konsolidacijo države, ne bo referendumov," je dejal, a dodal, da ni prepričan, da nasprotniki sprejetih rešitev ne bodo izkoristili "tako enostavnega instrumenta, kot je referendum". Premier se je sicer odločil, da bo socialnim partnerjem, kljub po njegovem mnenju majhnim možnostim, da bi v kratkem času dosegli dogovor, predlagal, da bi poleg zdravstvene reforme in reforme trga dela nadaljevali tudi pogovore o pokojninski reformi.

Med dejavniki, na katere Slovenija ne more sama vplivati, je Pahor navedel Grčijo, za katero upa, da bo uspela sprejeti nov paket ukrepov. Če ji tega ne uspe do 3. julija, lahko zaide v velike težave in s seboj potegne evroskupino, je dejal.

Ne spreglejte