Makedonska agencija za varstvo konkurence (MAVK) je potrdila združitev Telekomovega operaterja One in Vipa, ki je v lasti Telekoma Austrie.
Informacijo so potrdili na makedonski agenciji za varstvo konkurence. S tem je odpravljen največji pomislek britanskega Cinvena, edinega kupca za Telekom Slovenije, v Financah poroča Petra Sovdat. Makedonski regulator svojo odločitev sicer pogojuje "z izpolnitvijo zavez", a gre za zaveze, ki sta jih predlagali ravno obe makedonski družbi, zato so za njiju gotovo sprejemljive. Ena od teh zavez je tudi, da mora združeni operater omogočiti dostop do svojega omrežja vsem zainteresiranim virtualnim mobilnim operaterjem oziroma ponudnikom mobilne telefonije, kot je pri nas Debitel.
Patpoložaj zaradi prevelikih tveganj
Dozdajšnja negotovost v zvezi s to združitvijo oziroma odločbo pristojnega makedonskega varuha konkurence je bila za morebitnega kupca Telekoma Slovenije, britanski sklad Cinven, preveliko tveganje, zaradi česar je postavil dodatne pogoje, ki za prodajalca niso bili sprejemljivi. Telekom Slovenije naj bi za svoj 45-odstotni delež v skupni makedonski družbi od Avstrijcev iztržil 100 milijonov evrov, kar naj bi Cinven že upošteval pri svoji ponudbi v začetku junija.
Pripravljenost ostaja tako pri prodajalcu kot pri potencialnem kupcu
Poleg regulatorne odločitve v Makedoniji je morebitni kupec Telekoma Slovenije kot podobno veliko tveganje videl tudi pričakovano odločitev slovenskega regulatorja o prevzemu Debitela v Sloveniji, zaradi česar je prav tako postavil dodatne pogoje. Vsi ti dodatni pogoji morebitnega kupca so za prodajalca državnega deleža v Telekomu Slovenije, to je Slovenski državni holding, pomenili preveliko tveganje in neupravičeno nižanje kupnine, zaradi česar so pogajanja o morebitnem nakupu junija zastala.
Prodajalec je pripravljen skleniti transakcijo pod pogoji, ki jih je nadzorni svet potrdil 10. junija, torej brez dodatnih Cinvenovih pogojev, a ob naknadnih pogojih slovenske vlade za ohranitev sedeža družbe v Sloveniji in opcijski pogodbi o odkupu družbe Soline. Tudi kupci so ob sicer takratnem razočaranju ohranili zanimanje, zato lahko pričakujemo, da bodo skladno s svojimi napovedmi "znova ocenili položaj".
Zadnjo besedo ima prodajalec
Viri blizu prodajalca so nam pojasnili, da mora prodajalec, tudi če kupec svojo ponudbo zdaj izenači s pogoji, ki jih je prodajalec predhodno sprejel, o tem ponovno odločati. Tudi ko bodo pogoji prodaje dokončno usklajeni, ima zadnjo besedo potrditve nadzorni svet prodajalca.
Telekom Slovenije potrdil prejem makedonske odločbe
V Telekomu Slovenije so tudi uradno, z objavo na omrežju SEOnet, potrdili prejem odločbe makedonske komisije za varstvo konkurence. Združitev na makedonskem trgu bodo tako končali predvidoma v zadnjih mesecih letos, Telekom Slovenije pa lahko po določilih prodajne opcije izstopi iz združene družbe v treh letih po koncu njenega nastanka. Pri Telekomu Slovenije so obenem ponovili, da so dejavnosti na makedonskem trgu skladne z njihovim poslovnim načrtom za leto 2015 in Strateškim poslovnim načrtom Skupine Telekom Slovenije za obdobje 2015–2019.
Operater One je imel ob koncu lanskega leta 25,1-odstotni delež na trgu mobilne telefonije, vseh uporabnikov pa je imel 715 tisoč. Operater VIP je imel takrat 28,2-odstotni tržni delež makedonskih mobilnih uporabnikov, na vseh segmentih pa je imel skupno 620 tisoč uporabnikov. Lani sta makedonski družbi Telekoma Slovenije One in Digi Plus Multimedia ustvarili 75,7 milijona evrov čistih prihodkov, makedonski VIP v lasti Telekoma Austria pa v istem obdobju 62 milijonov evrov prihodkov.