Ponedeljek, 7. 4. 2025, 4.00
1 dan, 2 uri
Noseča brez službe in pomoči partnerja: kaj pravi zakon? #pravni nasvet

Stara sem 36 let, brezposelna, imam sina, starega dve leti, in trenutno sem v osmem mesecu nosečnosti. S partnerjem živiva skupaj. On ima svoje podjetje, pri katerem sem morala podpisati, da se strinjam, da mi nič ne pripada. Hiša je pisana nanj in prav tako stanovanje, ki ga oddaja. Zradi teh stvari meni ne pripada nobena pomoč države, niti kot brezposelni osebi. Dobim le otroški dodatek v višini 28 evrov. Partner mi denarja ne daje in delati ne morem. Kaj lahko storim? Hvala za vas odgovor. S. M.
Pravnik na dlani odgovarja:
Družinski zakonik določa, da je vse premoženje, ki je bilo ustvarjeno v času trajanja zveze (zakonske ali zunajzakonske) skupno premoženje.
To je tudi temelj v vaši zvezi. Vse premoženje, ki je v času trajanja zveze pridobljeno z dedovanjem, darili ali je bilo pridobljeno že pred začetkom zveze, pa je tako imenovano posebno premoženje.
Razlika med obema vrstama (po družinskem zakoniku) premoženja je ta, da ob razpadu zveze na posebnem premoženju drugi partner (zakonec ali zunajzakonski partner) ne more pridobiti nobene pravice, razen morda pravic na podlagi vlaganja v to premoženje ter povečanja vrednosti premoženja.
Žal niste napisali, koliko časa traja vaša zveza, niti ali je bilo podjetje in hiša pridobljena že pred začetkom zveze. To je zelo pomemben podatek.
Napisali pa ste, da zaradi premoženja ne dobivate nobenih dodatkov in je tudi otroški dodatek minimalen – iz tega lahko sklepamo, da ste poročeni.
Napisali ste, da vam partner denarja ne daje, kar pa je kršitev 62. člena družinskega zakonika (preživljanje med zakoncema v času zakonske zveze), ki pravi:
(1) Zakonec, ki nima sredstev za življenje in brez svoje krivde ni zaposlen, lahko zahteva, da ga drugi zakonec preživlja, kolikor je v njegovi moči in
(2) Med trajanjem zakonske zveze se za preživninska razmerja med zakoncema smiselno uporabljajo določbe tega zakonika o preživninskih razmerjih med razvezanima zakoncema.
Dolžnost zakoncev je, da si medsebojno pomagata in si življenjske stroške delita. Temu pritrjuje tudi sodna praksa celo v primerih, da nista razvezana (sodba Vrhovnega sodišča RS II Ips 944/2007), z dne 12. 12. 2007. V navedeni sodbi gre sicer za primer razpada zveze, v kateri razveza še ni zahtevana.
Menimo, da izjava, ki ste jo podpisali, nima velike pravne teže. Prav tako, žal, menimo, da ne živite v zdravi zvezi.
Ugotavljamo, da je vaš partner za vas dolžan skrbeti in vam tudi mesečno priskrbeti ustrezna sredstva – posledično pa to lahko prijavite na center za socialno delo (CSD), ki je pristojen za vas glede na bivališče. Druga možnost, ki je verjetno najtežja, pa je razveza in ustrezna tožba za izplačilo deleža na premoženju, če je to seveda možno.