Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Sreda,
28. 8. 2013,
17.05

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 28. 8. 2013, 17.05

8 let, 3 mesece

Kriza je spremenila naše nakupovalne navade

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Osredotočenost na ceno, bolj premišljeno in načrtno kupovanje, konec zvestobe posameznim trgovcem in zmanjšanje hipnega nakupovanja so nekatere od novih značilnosti slovenskega potrošnika.

"Poslujemo v državi, v kateri so makroekonomske razmere izrazito zahtevne. Na eni strani vidimo, da BDP upada, likvidnost na trgu se zaostruje. Zaradi ukrepov na davčnem področju se povpraševanje dodatno zmanjšuje. Delež ljudi, ki čutijo recesijo, se povečuje iz meseca v mesec, večina se jih je začela odpovedovati delu potrošnje, najbolj oblačilom in obutvi, dopustu, takoj zatem pa tudi hrani in pijači," je ob predstavitvi polletnih poslovnih rezultatov opozoril predsednik uprave Mercatorja Toni Balažič.

Kaj pa o vplivu krize na nakupovalne navade potrošnikov pravijo pri drugih trgovcih?

Delež nakupov akcijskih izdelkov nenehno raste "Vedenje kupcev se v zadnjih letih glede na spremenjene gospodarske razmere in druge okoliščine nenehno spreminja. Kupci so tako danes, bolj kot kdaj prej, osredotočeni na cenovno ugodnost svojih nakupov. Kupujejo premišljeno in načrtno, manj je impulzivnega nakupovanja, pogosteje izbirajo izdelke v akciji," so nam sporočili iz Tuša.

Tako v zadnjem času opažajo, da delež nakupov izdelkov v akciji nenehno raste, pri čemer je prodaja še bolj uspešna, kadar gre za proizvode za vsakodnevno življenje. "Lahko rečemo, da je tudi pri tem vse pomembnejši kompromis med ceno in kakovostjo," so sklenili.

Kupci vedno pogosteje kupujejo trgovske blagovne znamke V Sparu poudarjajo, da so kupci danes veliko bolj ozaveščeni in tudi nakupujejo veliko bolj premišljeno. Potrošniki po njihovih besedah opravljajo več manjših, vendar pogostejših nakupov, tako se je znižala tudi vrednost košarice. "Kupci niso več zvesti posameznim trgovcem. V povprečju na mesec obiščejo več kot štiri različne," so zatrdili.

Dodali so še: "Kupci vedno pogosteje kupujejo trgovske blagovne znamke. Poleg tega opažamo tudi, da vse bolj posegajo po izdelkih s promocijsko ceno. Kartice ugodnosti so zanje vedno bolj pomembne. Podobno kot pri ponudbi kupci med seboj primerjajo tudi kartice zvestobe različnih trgovcev."

Potrošniki se po nakupih podajo večkrat V Lidlu so nam pojasnili, da so kupci veliko bolj informirani o ponudbi in vedo, po kaj pridejo v trgovine. Po obsegu so po njihovih besedah posamezni nakupi morda nekoliko bolj preudarni, glede vsebine nakupov pa ugotavljajo, da kupci še vedno posegajo po zelo širokem oziroma vsem naboru izdelkov na policah, od prehrambnih do neprehrambnih.

Slovenci se po nakupih podajo večkrat, kljub večji preudarnosti pa trgovci opažajo, da so hkrati vse bolj pozorni na kakovost izdelkov.

Usmerjenost k visokokakovostnim izdelkom lastnih blagovnih znamk trgovskih verig Tudi v Hoferju so opazili, da se potrošniki vedejo bolj racionalno in se pri svojih nakupnih odločitvah vedno bolj usmerjajo k visokokakovostnim izdelkom lastnih blagovnih znamk trgovcev po najnižji ceni.

Ne spreglejte