Četrtek, 13. 10. 2022, 9.19
2 leti, 1 mesec
Agrokor izbrisan iz sodnega registra
Po objavljeni pravnomočni odločbi Trgovskega sodišča v Zagrebu je postopek izredne uprave v Agrokorju zaključen, Agrokor pa je izbrisan iz sodnega registra, so sporočili iz hrvaške skupine Fortenova, ki je nastala na pogorišču Agrokorja. Od aprila lani je pod okriljem Fortenove tudi Mercator. Tedaj so bile na hrvaško skupino prenesene delnice s propadlega Agrokorja, ki je slovenskega trgovca kupil leta 2014.
Trgovsko sodišče v Zagrebu je julija letos ugotovilo, da se s pripojitvijo 46 nevzdržnih družb Agrokorju kot prevzemniku poravnava upnika Agrokorja šteje za izvedeno, nad Agrokorjem kot dolžnikom pa se konča postopek izredne uprave.
Med postopkom izredne uprave je prezadolženi Agrokor, čeprav v stečaju, nadaljeval s poslovanjem, pri tem pa je bilo, kot pojasnjujejo v Fortenovi, ohranjeno celotno poslovanje in polna zaposlenost. Takrat je sistem zaposloval več kot 50.000 ljudi na območju jugovzhodne Evrope, njegov razpad pa bi, zaradi vpliva na tisoče povezanih podjetij, povzročil resne negativne posledice v gospodarstvih Hrvaške in vseh držav v regiji.
Celotni dolg družbe je znašal 56 milijard kun
Postopek izredne uprave nad Agrokorjem se je začel aprila 2017, zajel pa je skupno 77 Agrokorjevih družb. Celotni dolg družbe je takrat znašal 56 milijard kun (7,4 milijarde evrov), ob 30 kratniku razmerja med dolgom in dobičkom iz poslovanja, na računih družb pa je bilo le šest kun. V enem samem letu je izredni pooblaščenec Fabris Peruško s svojo ekipo normaliziral poslovanje in zaključil pogajanja o upniški poravnavi, ki je bila julija 2018 izglasovana z več kot 80 odstotki glasov upnikov, njena veljavnost pa je bila potrjena oktobra 2018.
Najpomembnejši rezultat postopka izredne uprave je poleg sklenjene poravnave in ohranjenega poslovanja dejstvo, da so bili med postopkom v celoti poplačani dolgovi do 2.400 mikro in malih dobaviteljev, ostali upniki pa so bili poplačani v povprečju za 60 odstotkov. Ob tem so bila vsa plačila dobaviteljev in celoten strošek stabilizacije propadlega poslovanja poravnana iz poslovanja in premoženja Agrokorja, brez porabe denarja davkoplačevalcev Republike Hrvaške, pravijo v Fortenovi.
S tem se je uspešno zaključil eden največjih svetovnih postopkov prestrukturiranja skozi stečaj, ki je v tej obliki bil mednarodno priznan, sam postopek pa je dobil pravno legitimacijo v Evropski uniji, Veliki Britaniji, ZDA in Švici.
S prenehanjem obstoja Agrokorja, prenehajo tudi pooblastila in naloge izrednega pooblaščenca Fabrisa Peruška.
Fortenova je v postopku prodaje
Za Agrokor, ki je bil v lasti Ivice Todorića, je hrvaška vlada, potem ko se je koncern zaradi hude prezadolženosti znašel pred propadom, sprejela zakon o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih, znan kot lex Agrokor. Za prestrukturiranje skupine je postavila izrednega pooblaščenca, največji lastniki so postali ruski banki Sberbank in VTB ter ameriški finančni sklad. Pod lastništvo Fortenove je po številnih zapletih aprila 2021 prešel tudi Mercator. Fortenova je sedaj v postopku prodaje. Sberbank je namreč aprila podpisala namero za prodajo 44 odstotkov Fortenove madžarsko-ameriškemu skladu Indotek, postopek še ni zaključen.
Poslovanje Agrokorja so pod drobnogled vzeli kriminalisti, sledil je pregon nekdanjega lastnika in direktorja Todorića, nekaterih članov njegove družine in njegovih najožjih sodelavcev. Sodni postopki, ki jih bremenijo finančnih malverzacij in oškodovanj, so v teku. Todorić se je pred hrvaškim pravosodjem skrival v Londonu, Velika Britanija pa ga je Hrvaški izročila novembra 2018, ko je plačal milijon evrov varščine, da bi se lahko branil s prostosti. Trdi, da je nedolžen in da ga je odstranila politika, pred kratkim je napovedal milijardne odškodninske tožbe.
1