Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Sobota,
18. 7. 2015,
19.17

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 18. 7. 2015, 19.17

8 let, 7 mesecev

Kaj o delu pri Applu pravijo tisti, ki z njim niso zadovoljni

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Delo pri velikem Applu je med tistimi, ki zaposlitev iščejo v tehnološkem sektorju, eno od najbolj zaželenih. A precej zaposlenih pri Applu z delovnim ozračjem v podjetju ni zadovoljnih.

Apple je med iskalci zaposlitve v tehnološkem sektorju sanjski delodajalec. "Jabolko" je po podatkih Forbsa najdragocenejša blagovna znamka na svetu, podjetje pa je glede na tržno kapitalizacijo najvrednejše med vsemi svetovnimi multinacionalkami.

Plače so pri Applu višje kot pri drugih ameriških tehnoloških velikanih – po podatkih portala Glassdoor, kjer lahko uporabniki anonimno kritizirajo in ocenjujejo podjetja, v katerih so zaposleni, že praktikanti na uro v povprečju zaslužijo 35 dolarjev, kar je 54 odstotkov več od ameriškega povprečja.

Uporabniki spletne strani Glassdoor, ki delajo za Apple, med prednosti prištevajo tudi dobre možnosti napredovanja in obkroženost s sposobnimi sodelavci. A vsi niso zadovoljni. Na Glassdooru smo preverili, kaj najpogosteje muči nekatere zaposlene pri Applu.

Izgorelost Delo pri Applu je nagrajujoče, a od človeka neprestano zahteva pozornost, predanost in dolge ure v pisarni, zaradi česar marsikateri zaposleni pregori, je na portalu Glassdoor med drugimi zapisal eden od Applovih višjih inženirjev.

Sterilnost, orwellovsko delovno okolje Enemu od Applovih zaposlenih v oceni podjetja na strani Glassdoor ni všeč delovno ozračje. Ljudje so med prihodom na delo, na delu, pri malici, na odmorih in ob odhodu z dela videti kot roboti, je zapisal. Pri Applu tudi ni ne duha ne sluha o fliperjih, mizah za namizni tenis ali kakršnih koli zabavnih dejavnostih, s katerimi svoje zaposlene razvajajo drugi tehnološki velikani – Google, Facebook, Netflix.

Neobstoječe zasebno življenje Če želiš biti pri delu za Apple učinkovit in uspešen, ne moreš imeti pravega zasebnega življenja, pa meni vodja enega od oddelkov za razvoj novih tehnologij. Pomembna e-pošta prihaja tudi po deseti uri, zato je treba biti ves čas na nogah. Nadure so prej pravilo kot izjema, delovni urnik pa naj bi bil izredno neprilagodljiv tudi za zaposlene z naraščajem brez varstva ali družinskimi krizami.

Nepošteno razmerje med plačo in vloženim delom Applov inženir, ki je tudi uporabnik portala Glassdoor, je zapisal, da plača predvsem novih zaposlenih ne odraža časa in truda, ki ga vložijo v delo. Saj ne, da bi imeli denar kje zapravljati – Apple od njih namreč pričakuje, da v pisarnah preživijo do 15 ur na dan, tudi ob koncih tedna in državnih praznikih.

Pisarniške politične igrice Razvijalec programske opreme je na Glassdooru sicer pohvalil možnost sodelovanja z zelo sposobnimi posamezniki, a omenil tudi, da jim dejstvo, da pri Applu igrajo pomembno vlogo, včasih stopi v glavo. Predvsem zaradi arogance se začnejo tvoriti neformalne hierarhije in odvijati pisarniške politične igrice, ki lahko koga tudi stanejo delo, je zapisal.

Skrivnostnost Zdaj že nekdanji Applov inženir na spletni strani Glassdoor pojasnjuje, da je bilo pri Applu najtežje prenašati skrivnostnost, ki spremlja razvoj novih naprav. Zaposleni naj bi z vrha stalno prejemali grožnje, da bodo v primeru izdajanja korporativnih skrivnosti izgubili delo "ali še kaj hujšega". Zaradi zaščite novih produktov naj bi čas in sredstva tratile tudi skupine razvijalcev, ki so se pogosto ukvarjale s podobnimi projekti, a je bil le en "tisti pravi", preostali pa so pomenili odvračanje pozornosti.

Vodje oddelkov nosijo plašnice Več Applovih programerjev je izrazilo razočaranje nad trmo svojih nadrejenih, ki jim zaradi prepričanja o lastnem prav (pravzaprav Applovem prav) niso dovolili programirati bolj učinkovito. Metodologija dela naj bi bila zastarela in nepraktična, vodje oddelkov pa niso pripravljeni prisluhniti manj izkušenim sodelavcem z dobrimi idejami.

Premalo etnične raznolikosti Eden od Applovih zaposlenih meni, da je v podjetju premalo etnične raznolikosti. Arhetip Applovega delavca naj bi bil namreč "stari beli moški z vprašljivimi moralnimi in etičnimi standardi".

Natlačenost pisarn Številni zaposleni pri Applu tudi komaj čakajo na nov sedež podjetja, znanstvenofantastični Apple Campus 2, ki bo predvidoma zgrajen konec leta 2016. Razlog? Trenutno naj bi bile pisarne preveč natlačene, v nekaterih oddelkih naj bi bilo stanje celo nevzdržno.

Ne spreglejte