Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Petek,
21. 3. 2014,
13.43

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 21. 3. 2014, 13.43

8 let, 10 mesecev

Steve Jobs ni želel iTelevizije

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Potem ko je Apple poskrbel za (r)evolucijo mobilne telefonije in računalništva, se je marsikdo vprašal, ali bo Jobsov dotik občutneje vplival tudi na televizijo, a načrtov za to ni bilo nikoli.

Apple je na področje televizije posegel že pred sedmimi leti, kot je bil takrat še pod Jobsovo taktirko lansiran medijski predvajalnik Apple TV, ki lahko predvaja vsebine največjih ponudnikov videa na zahtevo (Netflix, Hulu, YouTube in ne nazadnje tudi Applov iTunes), a to ni bil tisti pravi prodor, s katerim so Stevu Jobsu "težili" tako njegovi uslužbenci kot mediji in uporabniki Applovih naprav.

Mnogi so namreč pričakovali, da bo Apple na področju potrošniške elektronike po iPhonu in iPadu napravil največji korak v zgodovini podjetja in trgu ponudil lasten TV-zaslon, ki bi spremenil sodobno gledanje televizije. "Predstavljajte si tanek pravokotnik iz stekla brez robov in podstavka z diagonalo 60 palcev," je v svojem spletnem dnevniku pred nekaj leti razmišljal Applov analitik Gene Munster, sicer velik ljubitelj Applovih naprav in eden najglasnejših zagovornikov teorije, da si podjetje prizadeva za revolucijo televizije. "Ne!" Resnica je bila seveda povsem drugačna – na konferenci Apple Top 100 leta 2010, zadnji, ki jo je vodil Steve Jobs in na kateri je svojim sodelavcem prvič predstavil vizijo iPad 2, so bila poleg govoričenja o lastnostih tablice neuradno na sporedu tudi številna vprašanja o morebitni Applovi televiziji.

"Ali bo Apple res naredil televizijski sprejemnik?" je zadnji dan konference nekdo neposredno vprašal Steva Jobsa, ki je razpravo sklical z namenom odgovarjanja na prav vsa vprašanja, naj bodo še tako neumna ali celo nesramna. "Ne!" se je glasil odrezav Jobsov odgovor. "Televizija je slab posel. Marže so zanič, ljudje pa jih ne menjajo ravno pogosto – v povprečju na vsakih osem let." S tem je seveda namignil na že takrat megalomansko prodajo iPhonov in iPadov, ki so Applove blagajne polnili hitreje, kot jih je bilo mogoče prazniti.

Kdo je slišal resnico? Pisatelj Walter Isaacson, ki je zaslužen za Jobsovo biografijo Steve Jobs, sicer pravi, da mu je veliki tehnološki vizionar pred smrtjo povedal, da je končno izgotovil načrt za Applovo naslednjo veliko stvar. "Od nekdaj je bila moja želja ustvariti televizijski sprejemnik, ki bi bil brezšivno povezan z vsemi napravami in oblakom iCloud. Imel bi – ne, imel bo najčudovitejši in izjemno preprost uporabniški vmesnik. Končno sem namreč ugotovil, kako ga narediti."

Jobs je umrl nekaj dni pozneje in odgovor na vprašanje o nastanku morebitne iTelevizije odnesel v grob. Komu je torej zaupal tisto "pravo" resnico, Applovim uslužbencem ali Isaacsonu? Najbrž ne bomo izvedeli nikoli.

Ne spreglejte