Sreda, 21. 2. 2018, 4.05
6 let, 9 mesecev
V nejasnih okoliščinah umrl mož, ki je želel brzdati bitcoin
V Južni Koreji, ki velja za enega od največjih svetovnih trgov s kriptovalutami, so oblasti pred časom napovedale uvedbo regulacij, s katerimi bi lahko področje kriptovalut nadzorovale vsaj malo. Tri tedne po tem, ko so v Južni Koreji začela veljati strožja pravila za nakupovanje kriptovalut, so našli mrtvega enega od glavnih regulatorjev.
A South Korean official who guided Seoul’s regulatory clampdown on cryptocurrencies was found deadhttps://t.co/NTVheUv56j
— The Wall Street Journal (@WSJ) February 20, 2018
Dvainpetdesetletni Jung Ki-joon (zgoraj), ki je konec leta 2017 postal zadolžen za uvajanje regulacij vlade Južne Koreje na področju kriptovalut, je umrl med spanjem. Razlog za njegovo smrt je bil je po poročanju južnokorejskih medijev verjetno srčni infarkt, ki je povzročil zastoj srca.
A Jungova smrt še nekaj časa ne bo pozabljena, saj za zdaj vsi niso prepričani, da je res umrl po naravni poti. Po tem, ko so zdravniki opravili svoje, je preiskavo njegove smrti namreč prevzela južnokorejska policija. Ugotoviti želijo, ali ga je res izdalo srce ali pa je morda šlo celo za umor. Več o tem bo v prihodnjih dneh povedal mrliški preglednik.
Razlogov, zakaj bi Junga kdo želel mrtvega, je več
Južnokorejski regulator, čigar naloga je bila koordinacija vladnih organizacij pri načrtovanju in uvajanju ukrepov zoper zlorabo kriptovalut, bi s svojim delom lahko marsikomu stopil na rep. Tudi nevarnim ljudem.
Nepridiprave in kriminalne združbe, ki kriptovalute uporabljajo za pranje denarja, nakupe na črnem trgu in izogibanje davkom, je Jung Ki-joonu delno že uspelo ohromiti. V Južni Koreji od 30. januarja letos namreč ne moreš več kupiti kriptovalut, če borzi, ki jih prodaja, in banki, prek katere jih želiš kupiti, pred tem ne dokažeš svoje prave identitete.
Jung je pred meseci marsikoga razjezil tudi z verbalno podporo južnokorejskemu ministru za pravosodje, ki je izrazil mnenje, da bi pretirano špekulacijo s kriptovalutami, ki povzroča napihovanje cen, najraje ustavil tako, da bi v Južni Koreji preprosto prepovedal vse kriptovalute.
Južnokorejskim vlagateljem se vsaj za zdaj še ni treba bati, da bi vlada njihove države res ukinila kriptovalute. Tamkajšnji finančni minister je konec prejšnjega meseca namreč zagotovil, da česa takega ni v načrtu. Južnokorejski vladi naj bi bilo v interesu namreč samo zmanjševanje uporabnosti kriptovalut pri nezakonitih dejavnosti, regulacij, ki bi lahko zadušile trg, pa ne bodo sprejemali.
Južna Koreja lahko vpliva na ves svet
Dogajanje v Južni Koreji, pa naj gre za omejevanje kriptovalut ali morebitne umore regulatorjev, lahko močno vpliva na mednarodni trg s kriptovalutami.
Južna Koreja namreč ustvarja okrog petino dnevnega volumna trgovanja s kriptovalutami, južnokorejski von pa je četrta najbolj priljubljena klasična (fiat) valuta, s katero se kupuje in za katero se prodaja kriptovalute (po dolarju, evru in jenu).
Zadnji velik upad cen kriptovalut, ko je bitcoin skoraj zdrsnil pod šest tisoč ameriških dolarjev, se je začel ravno takrat, ko je v Južni Koreji 30. januarja začel veljati prvi sveženj regulacij trga s kriptovalutami.
Preberite tudi:
Naključje ali dokaz, da se s kriptovalutami dogaja nekaj nenavadnega?