Nedelja, 7. 1. 2018, 18.36
6 let, 11 mesecev
Osupljive zgodovinske fotografije, ki jih še niste videli, tretjič
Po prispevkih o nekaterih najboljših barvnih zgodovinskih fotografijah in nekaterih najbolj presunljivih redkih zgodovinskih fotografijah, ki sta bila pri bralcih Siol.net sprejeta zelo dobro, smo znova pobrskali po arhivih in poiskali še nekaj izjemnih fotografij iz preteklosti, ki jih morda še niste videli. Naš vodnik po zgodovini je bil tokrat spletni forum Reddit oziroma Redditova skupnost r/HistoryPorn, kjer se druži skoraj milijon navdušencev nad starimi fotografijami.
Oče Anne Frank, judovske deklice, ki je napisala svetovno znan dnevnik, med ponovnim obiskom podstrešja hiše v Amsterdamu, kjer se je njegova družina med 2. svetovno vojno skrivala pred nacisti. Otto Frank je bil edini član družine, ki je vojno preživel. (1960)
Odtis, ki ga je na britanski bojni ladji HMS Sussex ob koncu druge svetovne vojne pustilo letalo japonskega samomorilskega pilota oziroma kamikaze. (1945)
Ruth Lee, natakarica v kitajski restavraciji v Miamiju, se na plaži med drugo svetovno vojno sonči pod zastavo nekdanje Kitajske republike, da je Američani ne bi zamenjali za Japonko in poslali v taborišče. (december 1941)
Trenutek, ko so se med izkopom predora pod Rokavskim prelivom prvič srečali inženirji Francije in Velike Britanije. (1990)
Ruski interniranec po osvoboditvi nacističnega koncentracijskega taborišča Buchenwald s prstom kaže na nemškega paznika, ki je z ujetniki ravnal še posebej kruto. (1945)
Pogrebna slovesnost za umorjenega predsednika ZDA Johna F. Kennedyja v zgradbi kongresa Združenih držav Amerike oziroma v tako imenovanem Kapitolu. (1963)
Ameriški bombniki B-25 med drugo svetovno vojno letijo nad Italijo. Pod njimi bruha ognjenik Vezuv. (1944)
Pogled na Boston, najstarejša ohranjena fotografija, narejena iz zraka. Fotograf James Wallace Black jo je posnel med poletom z balonom na vroč zrak. (1860)
Olajšanje na obrazih žen astronavtov, ki so sestavljali posadko vesoljske misije Apollo 8, v trenutku, ko so iz orbite zaslišale glasove svojih partnerjev. (1968)
Indijski vojaki med prvo svetovno vojno ob prihodu na fronto v Franciji. Na strani britanskega imperija so se borili za zavezniške sile. (1914)
Poročni prstani, ki so jih žrtvam holokavsta odvzeli od prihodu v nemška koncentracijska taborišča. (1945)
Eden prvih "selfijev" - nemški študentje se fotografirajo s pomočjo ogledala. (1912)
Moški, ki so ga aretirali zaradi oblačenja v ženska oblačila, skozi zadnja vrata policijskega vozila v New Yorku pozira fotografu. (1939)
Hiroo Onoda, japonski vojak, ki se je med drugo svetovno vojno skrival v filipinski divjini in povsem odrezan od sveta ni vedel, da je vojne konec. Za japonski imperij se je kot gverilec "boril" vse do leta 1974, ko ga je o predaji nazadnje prepričal njegov nekdanji poveljnik v japonskih oboroženih silah. (1974)
Osemnajstletni Muhammad Ali stoji v ringu med olimpijskimi igrami v Rimu, na katerih je osvojil zlato medaljo. (1960)
Praznovanje konca prohibicije v ZDA, s katerim je bila odpravljena nekajletna prepoved uvažanja, proizvodnje in uživanja alkohola. (1933)
Zadnja fotografija enega najpomembnejših znanstvenikov vseh časov Nikole Tesle. Umrl je šest dni pozneje. (1. januar 1943)
35-letna Angela Merkel na kozarčku žganja z ribiči med svojo prvo politično kampanjo. (1990)
"Eksplozija veselja" - družina teče v objem ameriškemu polkovniku Robertu Stirmu, ki je bil v krutih pogojih več kot pet let vojni ujetnik v Vietnamu. Fotograf Sal Veder je za to fotografijo prejel Pulitzerjevo nagrado. (1973)
Čeprav tega ne bi smel, nemški vojak otroku na skrivaj pomaga prečkati še čisto svež berlinski zid. (1961)
Moskva praznuje zmago nad nemškimi oboroženimi silami in konec druge svetovne vojne. (1945)
Še zapečatena grobnica staroegipčanskega faraona Tutankamona, katere notranjost je bila nedotaknjena skoraj 3.300 let, tik pred odprtjem. (1922)
30 tisoč ljudi stoji v vrsti ob odprtju prve restavracije s hitro hrano McDonald's v Sovjetski zvezi. (1990)
V notranjosti potniškega letala. (1930)
Fotografija s policijske postaje, ki je končala politične ambicije kolumbijskega kokainskega kralja Pabla Escobarja, nekdaj najnevarnejšega in najbogatejšega kriminalca na svetu, ter spočela val mamilarskega nasilja v Južni Ameriki. (1977)
Bill Gates, ustanovitelj računalniškega podjetja Microsoft, promovira novo tehnologijo, na katero je mogoče shraniti več podatkov kot na kupe papirja pod njim in ki bo pomagala zaščititi gozdove - CD-ROM. (1994)
15 minut po eksploziji jedrske bombe nad japonskim mestom Nagasaki. (1945)