Poslanstvo Samsungovega prenosnika serije 5 je tudi plebejcem za normalen denar omogočiti ultralahek in kompakten abak. Vse lepo in prav, če ne bi ta padel na testu zmogljivosti in hitrosti.
Za "ultrabook" ga težko označimo, saj si pravice do tega naziva lasti Intel in posledično "ultraprenosniki" z njihovim procesorjem, v pričujočem testnem primerku Samsungove "petice" pa se skriva AMD-jevo jedro. Kljub temu pa je v svoji biti ravno to – ultraprenosljiv, lahek in kompakten notesnik, katerih proizvodnja je v zadnjem času v popolnem razmahu.
Za plitkejši žep
Poleg omenjenih kompaktnejših mer in elegantnega dizajna se predstavniki tega svežega vala "trendi" prenosnikov navadno lahko pohvalijo tudi z močnimi komponentami, delijo pa si še eno lastnost – vrtoglavo ceno, ob kateri povprečni državljani zgolj nejevoljno zagodrnjamo in raje zapremo katalog. Samsung pa se je namenil s svojo prenovljeno serijo ultralahkih prenosnikov to spremeniti in elitnost omogočiti sleherniku. Žal pa jim, če gre soditi po njihovem najnovejšem skupku čipov, to ni povsem uspelo. Zakaj? Berite dalje.
Ni vse zlato, kar se sveti
Na prvi pogled Samsungov srednjekategornik ne deluje ceneno. Dizajn je moderno minimalističen, pokrov in tipkovnična platforma iz brušenega aluminija dajeta občutek trdnosti in robustnosti, tipke so prevlečene s črno matirano barvo, celoten prenosnik pa pri shujšanem obsegu 17,6 milimetra velja za enega najtanjših sploh. Ampak prvi znaki varčevanja se že kmalu pokažejo.
Najbolj očitna sta plastično dno naprave in pregrevanje pri daljši uporabi, seznam pa se tu nikakor ne ustavi. Kmalu svojo glavo na plano pomolijo nadležni "črički" in škripanje plastike, neosvetljena tipkovnica se pri tipkanju čezmerno vdira, zvok pa pri višjih glasnostih izgubi čistost.
Če prodremo še globlje, v samo drobovje računala, pa odkrijemo njegovo največjo hibo. AMD-jev dvojedrni procesor A6. Čeprav je obdan s štirimi gigabajti delovnega spomina in povsem spodobnim grafičnim motorjem Radeonom HD 7500 G, ki med drugim podpira knjižico DirectX 11, 2,1-gigaherčni procesor v praksi razočara. Nemalokrat namreč podleže že pri "zahtevnejših" opravilih, kot je zmerna večopravilnost, ki vključuje hkratno uporabo Worda, spletnega brskalnika in poslušanje glasbe v Winampu.
Prav tako se lahko odpravite na piknik, če mislite v Firefoxu odpreti kaj več kot pet zavihkov. Ko se vrnete, se bo verjetno še vedno trudil s šestim ali pa se bo od hudega potenja raje kar ugasnil. Igre? Crysis in podobne spektakle kar odmislite. Škoda tudi, da nima SSD diska, ampak zgolj 500 gigabajtov običajnega trdega, ki sopiha s 5400 obrati na minuto. Disk je pač ena prvih stvari, kjer se začne klestiti ceno.
Po dežju posije sonce
Ampak ni vse tako črno, kot se morda zdi po prejšnjih nekaj stavkih. Zaslon se izkaže za zelo kakovostnega. 13,3 palca matirane steklene površine sicer zmore izrisati "le" 1366 x 768 pikslov, ampak tehnologija SuperBright poskrbi, da so ti razločno vidni tudi na zaslepljujočem soncu, saj je odsev praktično ničen. Tudi barve so bogate, nasičene in globoke, le črna je bolj podobna temno sivi. Kakorkoli, nad sliko ne boste razočarani.
Zadovoljiv je tudi nabor vtičnic in priključkov. Troje USB vrat (2x 2.0, 1x 3.0), video izhoda HDMI in VGA, za povrh vsega pa še bralnik spominskih kartic. Reč je opremljena tudi z Wi-Fi-jem in modrozobim sprejemnikom, kot je pri tovrstnih prenosnikih manekenskih mer pričakovati, pa je izostal optični pogon. Resnici na ljubo, kdo pa jih sploh še uporablja?
Prilega se vsakemu žepu
Ko torej potegnemo črto, ugotovimo, da to ni računalnik za igričarje, ni računalnik za grafične umetnike in ni računalnik, ki bi doma prevzel vlogo osrednje vse-v-enem naprave za staro in mlado. Za koga potem sploh je? Preprosto. Za mobilnega človeka, za "sestankarja", ki je vedno na poti, in za študenta, ki pišoč magistrsko nalogo zimske popoldneve preživlja v toplem zavetju knjižnic.
S svojo kompaktnostjo in priročnostjo je soliden asistent, ki je na voljo vedno in povsod. Če ga le jemljemo kot zgolj to, kar je, torej kot vsestransko in praktično beležnico, s katero je mogoče v zadnjem trenutku sestaviti PowerPoint prezentacijo, dokončati seminar, odposlati elektronska pisma, pregledati športne rezultate ali na čezoceanskem letu pogledati film, vas ne bo razočaral, predvsem pa vas ne bo kar tako pustil na cedilu, saj baterija zdrži dobrih pet ur. Morda to res ni povsem na ravni številnih drugih ultrabookov, katerih baterijska avtonomija se povprečno giblje pri debelih šestih urah, vendar tudi cena dotičnega Samsunga ne dosega tiste pri pompoznejših konkurentih.
Multipraktik brez osebnosti
Samsungovega hyundaia, preoblečenega v elegantno šasijo jaguarja, si ne omislite zato, da bi se nanj čustveno navezali, ga zvečer v temi skrivaj občudovali, kako tihožitno počiva na pisalni mizi in odseva mesečino, ampak zgolj kot delovno orodje, ki ga imate vedno pri roki, sicer pa do njega niste pretirano obzirni in nežni ter ga po koncu njegovega obratovalnega cikla brez slabe vesti zavržete. Ampak za kaj takega lahko posežete tudi po cenejših in močnejših običajnih notesnikih. Ali pa vsaj po (dražji) "petici" z Intelovim srcem.
Ko boste na blagajni in tik pred nakupom, pa si odgovorite še na sledeče vprašanje. Si res želite biti tisti osebek, ki vas na glamurozni zabavi ekscesnih bogatašev zalotijo s ponaredkom Armanija? Tudi, če je ta še tako izjemno krojen, je v končni vrsti še vedno zgolj kopija. Pretvarjanje in neutemeljeno poziranje ni bilo nikoli "kul". Tudi če boste pretentali ves svet, sebe ne boste. Razmislite.
Končna ocena: 6
Specifikacije:
Dimenzije: 315,1 x 218,9 x 14.9 - 17,6 mm
Teža: 1.52 kg
Procesor: dvojedrni 2,1 GHz AMD A6-4455M
Delovni pomnilnik: 4 GB
Disk: 500 GB HDD (5400 rpm)
Grafika: AMD Radeon HD 7500G (512 MB)
Zaslon: 13,3-palčni (1366 x 768)
Operacijski sistem: Windows 8
Omrežje: Bluetooth v3.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
Kamera: spredaj 1.3 MP HD
Baterija: 45 Whr
Priključki, vhodi, izhodi: 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, 1x HDMI, reža za spominsko kartico (SD, SDHC, SDXC, MMC), izhod za slušalke
Legenda ocen:
1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem.
2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje.
3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem.
4 – Še veliko mu manjka.
5 – Za silo bi bilo.
6 – Še kar.
7 – Na pravi poti.
8 – Dober izbor.
9 – Odlična naprava.
10 – Brez njega mi živeti ni.