Četrta generacija kultnega tabličnega računalnika, ki sliši na uradno ime iPad z zaslonom retina na prvi pogled ne prinaša veliko novega, za nadgradnjami smo morali pobrskati po njegovem drobovju.
Steve Jobs je davnega leta 1983 dejal, da imajo pri Applu preprosto strategijo: izjemen računalnik želijo dati v knjigo, ki jo lahko nosite s seboj in se jo naučite uporabljati v dvajsetih minutah. Še več, vanjo želijo dati "radijsko" povezavo, tako da vam ne bo treba priklopiti ničesar in boste lahko komunicirali z vsemi velikimi bazami podatkov in drugimi računalniki. MessagePad, ki je izšel desetletje po znamenitem govoru, je bil prva v nizu "jabolčnih" stvaritev, ki so vodile proti supernovi tabličnih računalnikov, ki nas razvajajo danes.
Le še en iPad z zaslonom retina?
Ime iPad z zaslonom retina je nekoliko nenavadno, saj se je s tem očem prijaznim dosežkom ponašala že tretja generacija in na zunaj med njima pravzaprav ne boste opazili veliko sprememb. iPad pa vseeno ostaja med najboljšimi tablicami, ki lastniku dodajo kanček elitizma. Aluminijasto telo, preprostost sprednjega dela z zaslonom in eno samo tipko, a posledično ga je zaradi kovinskega ohišja že tradicionalno skoraj nemogoče držati z eno roko, za kaj takega je tu verjetno njegov manjši bratec iPad mini.
Štirica ostaja trdoglava glede priključkov, še vedno vanj ne bomo mogli vstaviti spominskih kartic in navdušenci nad filmi v visoki ločljivosti bodo morali odšteti malce bolj zajeten kupček denarja za različico z 32 ali pa 64 gigabajti spomina. Obsežnejše shrambe bodo še kako potrebne, saj nekatere aplikacije (na primer tridimenzionalne igre) zdaj zasedejo do poldrugega gigabajta prostora. Na vrhu je priključek za slušalke in gumb za vklop, na desni stranici gumba za glasnost, spredaj in zadaj pa diskretno neopazni kameri.
Blisk zunaj …
Največja novost je priključek Lightning, za katerega lahko seveda dokupimo dodatke, ki ga spremenijo v čitalec spominskih kartic, priključek USB ali HDMI … so pa cene Applovih izdelkov in priboljškov tradicionalno visoke. Kljub temu je "blisk" precej bolj uporaben od predhodnika in resnici na ljubo tudi od USB-jev, saj je manjši in ni pomembno, kako ga priklopimo, a datotek ne prenaša hitreje, tako kot to stori USB 3.0. Lastniki starejših jabolčnih naprav bodo le nesrečno gledali, ko bodo želeli iPod 4 priklopiti na druge naprave. Brez pretvornika ne bo šlo, Lightning namreč ni združljiv s priključkom, ki ga imate na starejših napravah.
In grmenje znotraj
Novi procesor A6X obeta veliko, pri Applu so dejali, da podvoji računske zmogljivosti "starega" A5X in še precej bolj, za kar štirikrat, izboljša grafične lastnosti, ki jih je predstavila trojka. Čeprav so glede na testiranja te navedbe še vedno daleč od popolne resnice ("le" okoli 60-odstotni napredek), razveseljuje, da lahko tako majhen paketek v svojem jedru obdela in prikaže na zaslonu ločljivosti 2048 x 1536 (za tablice) odlične tridimenzionalne igre (na primer Infinity Blade 2).
Uporabniška izkušnja se je prav tako izboljšala, a skoraj nezaznavno, aplikacije se odpirajo nekoliko hitreje, razlika med generacijama pa ni tako velika, da bi morali lastniki trojke stati v vrsti pred trgovinami. Segrevanja ob obremenitvi je občutno manj kot pri trojki, a kaj ko nam ravno pozimi prija dotik toplega aluminija.
iPad je obdržal zadnjo kamero svojega predhodnika, pet megatočk zadaj in spredaj dobil novo z 1,2 megatočke. S prvo so fotografije presenetljivo dobre, barve naravne, podrobnosti pa zrnate, zato približevanje z digitalnim zumom in pozneje na velikih zaslonih ni preveč priporočljivo. Tako kot ne fotografiranje v temačnih okoljih, saj iPad nima bliskavice, s katero bi osvetlil fotografirani objekt.
Nič več "minecraftovski" obraz
Tudi videoposnetki so dobri, oskarja sicer ne pričakujte, a posnetki v polni HD-ločljivosti pri tridesetih slikah na sekundo s stabilizatorjem slike več kot zadostijo namenu, ko pri roki pač nimate kamere. Pri Applu so končno nadgradili tudi sprednjo kamero, ki ima zdaj ločljivost 720p. Resnici na ljubo je sicer še vedno ne bomo uporabljali za kaj več kot videoklice prek aplikacije FaceTime, a na pogled vsaj ne bomo več taki kot lik, ki je pobegnil iz igre Minecraft.
Vzdržljivost baterije lahko samo cenimo, saj je še nekoliko boljša kot pri trojki. Dobrih šest ur ob igranju najpožrešnejših 3D-iger in več kot deset ur ob bolj umirjeni uporabi je v tablični družini še vedno zavidljiv dosežek, ki ga konkurenti (če ne štejemo tistih, ki jim dodatna periferija podaljša obratovalno dobo, na primer Asusov transformer) le stežka dosežejo.
Čakajoč na revolucijo
iPad z zaslonom retina je odlična tablica z močnejšim pogonom in tradicionalnim ovitkom, ki vas bo prijel za roko in popeljal v tablična nebesa, a če si lastite njegovega predhodnika, pravzaprav ni potrebe za nadgradnjo. Novi priključek vam bo povzročal le nepotrebne združljivostne težave, od pravega naslednika, četrtega v družinskem drevesu, pa bi pričakovali večje spremembe. Kdo ve, morda nas že v kratkem tradicionalno čakajo informacije o tehničnih značilnostih prestolonaslednika v "jabolčnem kraljestvu", iPadu 5.
Splošna ocena: 9
1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem.
2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje.
3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem.
4 – Še veliko mu manjka.
5 – Za silo bi bilo.
6 – Še kar
7 – Na pravi poti
8 – Dober izbor
9 – Odlična naprava
10 – Brez njega mi živeti ni.
Tehnične karakteristike:
Dimenzije: 241,2 mm x 185,7 mm x 9,4 mm
Teža: 662 g
Procesor: dvojedrni A6X 1,4 GHz
Grafika: štirijedrni PowerVR SGX554MP4 procesor
Delovni pomnilnik: 1024 MB
Shranjevanje podatkov: 16/32/64 GB
Operacijski sistem: iOS 6
Omrežje: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, model 4G tudi 4G/EDGE/UMTS/HSPA/
HSPA+/DC-HSDPA
Zaslon: 9,7-palčni visokoločljivostni zaslon na dotik retina z ločljivostjo 2048 x 1536 točk
Predvajanje video datotek: H.264, MPEG-4, Motion JPEG, MOV
Predvajanje zvočnih datotek: HE-AAC, AAC, MP3, MP3 VBR, Audible, Apple Lossless,
AIFF in WAV
Fotoaparat: zadaj 5MP iSight 1080p HD, spredaj 1.2 MP 720p HD
Kamera: HD-snemanje v ločljivosti 1080p (1920x1080), 30 slik na sekundo
Baterija: Li-polimer, 11560 mAh, 42.5 Wh
Priključki, vhodi, izhodi: Lightning, 3.5-mm stereo headphone minijack, vgrajen zvočnik, mikrofon, model 4G tudi reža za kartico MicroSIM
Senzorji: giroskop, merilnik pospeška, senzor osvetlitve, digitalni kompas, glasovno
ukazovanje, model 4G tudi GPS