Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Četrtek,
11. 4. 2013,
16.11

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 4. 2013, 16.11

9 let

Kura ali jajce? Kuhinja ali kulinarični programi?

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na prvi tovrstni konferenci v tem delu Evrope bodo poleg tržnice medijskih vsebin pripravili tudi strokovne razprave o aktualnih medijskih temah. Ena od tem bodo specializirani kulinarični kanali.

Specializirani kulinarični kanali so fenomen in trend ne le na televiziji, temveč tudi v drugih medijih. Prepletenost je že tako močna, da je težko trditi, ali je kulinarika pripomogla k priljubljenosti televizije ali pa je televizija naredila veliko uslugo kulinariki. Kuharji so novodobne zvezde Kulinarika na televiziji je dodatno izobrazila gledalce o živilih in načinu njihove priprave, posledično pa je vplivala na navade sodobnega človeka, so prepričani panelisti, ki bodo na konferenci New Europe Market v Dubrovniku med drugim iskali odgovor na vprašanje, ali si nacionalne televizije sploh lahko še privoščijo, da v svojih sporedih ne bi imele tudi kulinaričnih oddaj. Kuharji so namreč postali velike zvezde, kuhanje doma v povezavi s kulinaričnimi oddajami pa je postalo pomemben gradnik družinskega in družabnega življenja.

Hrana je razvnela strast gledalcev "Ljudje potrebujejo hrano, ljudje jejo hrano, ljudje imajo radi hrano z dodatkom osebnosti. S kakovostno produkcijo programa, v kateri lahko uživa vsa družina, je hrana pritegnila gledalce in razvnela njihovo strast," je prepričan Nick Thorogood, ki je odgovoren za strategijo in razvoj vsebin na televiziji Food Network. V Dubrovniku bo kot govorec razprave zagovarjal svoje prepričanje, da kulinarični programi niso zgolj družinsko dostopni, temveč so tudi poslastica za oči in duha. Coburn: Hrana je del vsakega potopisa "Snemala sem potopisne oddaje v več kot 25 državah, pri tem se je vedno pojavila tudi hrana, saj je gledalcem spodbuda za potovanje prav spoznavanje novih okusov in jedi," meni potopisna producentka Ashley Coburn, ki je med svojim ustvarjanjem že spoznala Dubrovnik in o njem tudi poročala. "Številni menijo, da ne potrebujemo še več kulinaričnih programov, a moje mnenje je, da bomo imeli še veliko presenečenj in prevratov, dokler ljudi zabava spremljati oddaje o hrani," je prepričana ustvarjalka, ki bo prav tako govorila na konferenci New Europe Market.

Janković: Najlepši življenjski trenutki ob polni mizi Razpravo bo vodil Mate Janković, ki ga na sosednjem Hrvaškem poznajo kot televizijsko osebnost in gastropromotorja. Sklicujoč se na rek "Povej mi, kar ješ, in ti povem, kdo si", Janković poudarja pomen hrane: "Kulinarika in kuhanje sta bila nedvomno priljubljena še pred pojavom televizije, saj se nekateri najboljši in najlepši življenjski trenutki zgodijo pri polno obloženi mizi."

Pomen televizije za kulinariko vidi v dodajanju kulturološkega vidika: "Prek kulinaričnih programov se v sodobnem in nezdravem načinu življenja učimo o zdravi hrani, raziskujemo in preizkušamo nove okuse in recepte ter ne nazadnje spoznavamo druge kulture in običaje prek njihovih nacionalnih specialitet." Hrana je univerzalni svetovni jezik, je še prepričan Janković.

Ne spreglejte