Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Sreda,
17. 10. 2012,
12.40

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 17. 10. 2012, 12.40

9 let

Foxconn priznal: Pri nas so delali tudi 14-letniki

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V okviru programov šolske prakse je tajvansko podjetje, ki dela za mnoga velika imena računalništva in telekomunikacij, v kitajskem proizvodnem obratu zaposlovalo tudi 14-letnike.

Tajvanski Foxconn, ki velja za največjega svetovnega pogodbenega proizvajalca elektronike, je vendarle priznal, da so v svojem kitajskem obratu začasno zaposlovali tudi otroke. To je še ena sporna praksa tega podjetja, ki sestavlja končne izdelke za znana svetovna imena, kot so Apple, Dell, HP in Sony. Samo na Kitajskem Foxconn zaposluje 1,2 milijona ljudi, od tega naj bi bilo praktikantov vseh starosti 2,7 odstotka. Foxconn: Le nekaj primerov, ukrepali smo takoj Zaposlovanje 14-letnikov je v nasprotju (celo) s kitajsko zakonodajo, ki za zaposlovanje predpisuje najnižjo starost 16 let. Program šolskih praks, prek katerega je prišlo do spornega zaposlovanja, je zato pod vprašajem, so še sporočili in dodali, da so odkrili le nekaj takih primerov v svoji tovarni v kraju Yantai na severovzhodu države, ne pa tudi v drugih kitajskih obratih. Točnega števila praktikantov, ki naj bi delali približno tri tedne, niso razkrili.

Sporočili so še, da zaposlovanje mlajših od 16 let ni v nasprotju samo s kitajsko zakonodajo, temveč tudi z njihovimi poslovnimi načeli in da so ob odkritju "učence nemudoma poslali nazaj v njihove šole". Ali so, torej, pozabili preveriti njihove rojstne podatke, preden so jih poslali za tekoči trak? Podobne očitke glede zaposlovanja otrok so namreč septembra aktivisti usmerili k Foxconnovemu obratu v kitajski provinci Jiangsu, kjer med drugim izdelujejo dodatke za iPhone in USB-kable, a so jih pri Foxconnu odločno zavrnili, češ da neodvisen nadzor ni odkril nobenih tovrstnih kršitev.

Praktikanti naj bi za svoje delo prejeli mesečno plačilo okoli 185 evrov, pogoj za priznavanje prakse naj bi bile tudi opravljene nadure. Aktivisti: Odraslih ne dobijo za slabo plačana dela Kitajski aktivisti za delavske pravice vztrajajo, da Foxconn in še nekateri drugi delodajalci uporabljajo šolsko prakso kot pretvezo za zaposlovanje otrok na slabo plačanih delovnih mestih za proizvodnimi trakovi, za katere težje najdejo odrasle delavce.

Foxconn je že nekaj časa pod drobnogledom javnosti zaradi očitkov o nespoštovanju delavskih pravic, predvsem kršitev določil o delovnem času. Kitajska zakonodaja že tako dopušča 60 delovnih ur tedensko, a Foxconnovi delavci naj bi presegli tudi to visoko mejo, za kar naj ne bi prejeli ustreznega nadomestila. Nekateri Foxconnovi delavci so predlani storili samomor, kar je Foxconn in enega od njegovih največjih naročnikov, Apple, prisililo, da poostrijo nadzor nad izvajanjem nadur. Nezadovoljstvo med delavci pa je očitno ostalo, saj so septembra izbruhnili nemiri v obratu v severnokitajskem kraju Taiyuan.

Ne spreglejte