Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
26. 11. 2014,
16.30

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 26. 11. 2014, 16.30

8 let, 8 mesecev

Zakaj mati umori svojega otroka?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ali gre za strahotno stisko ženske ali pa za osebnostno motenost, tako o razlogih, zakaj mati umori svojega otroka, pravi psihiater in sodni izvedenec Gorazd Mrevlje.

Tržič pretresa novica o najdbi trupla otroka. Obdukcija bo pokazala, koliko natančno je bil star, ko je umrl. Glede na starost otroka pa bodo dogodek nato obravnavali kot detomor ali kot umor. Kazenski zakonik zapoveduje, da kaznivo dejanje detomora stori mati, ki svojemu otroku po porodu ali takoj po njem vzame življenje. Detomorilki grozi do tri leta zapora, medtem ko je za umor predpisana najvišja kazen 30 let zapora. Pri nekajmesečnem dojenčku gre že za umor. Detomor je sicer za družbo eden od najtežje razložljivih zločinov.

Psihiater Mrevlje: V večini primerov gre za strahotno stisko Ljudje namreč težko opravičijo in dojamejo takšno ravnanje žensk. "V večini primerov gre za strahotno stisko ženske, ki jo je težko opredeliti kar na splošno," pravi psihiater Gorazd Mrevlje. Manjši del žensk, ki stori to strahotno kaznivo dejanje, je osebnostno moten, dodaja. Slovenska policija se sicer na srečo ne srečuje prav pogosto s krutimi prizori najdbe trupelc novorojenčkov, pa vendar si pred tem pojavom ne moremo zatiskati oči.

V desetih letih šest detomorov Policisti so v zadnji desetih letih obravnavali šest detomorov. "Kaznivih dejanj detomorov je v zadnjih letih bistveno manj kot v preteklosti. To je zagotovo posledica večje ozaveščenosti žensk in delovanja svetovalne in zdravstvene službe," ugotavljajo na policiji.

"Najpogostejši razlogi so zagotovo osebnostne stiske," pravi tudi Branko Skrbinek, vodja oddelka za krvne in spolne delikte na upravi kriminalistične policije na generalni policijski upravi. Med storilkami je večina žensk srednjih let, ki imajo doma že dva, tri otroke, še en otrok pa pomeni dodatno finančno breme. Pri mlajših ženskah gre velikokrat za to, da jim fantje obljubijo pomoč, nato stisnejo rep med noge. Za splav je prepozno, zato nosečnost prikrivajo.

Tiste z motnjo živijo brezskrbno naprej Kako lahko ženska, ki stori takšno dejanje, živi z zavedanjem, da je nekam zakopala, odvrgla majhno trupelce? "Tudi to je odvisno od posamezne ženske. A značilnost tistih oseb, ki imajo osebnostne motnje, je pomanjkanje empatije, slabe vesti. Takšna oseba zaradi tega ne bo imela večjih težav v življenju," pojasni Mrevlje. "Popolnoma drugače je s tistimi, ki so to storile, ko so bile v stiski. Te pogosto poiščejo pomoč psihiatra, zapadejo v depresijo," pravi psihiater.

Vodja krvnih deliktov Skrbinek: Ob najdbi trupla večini žensk odleže Skrbinek pa dodaja, da ženskam, ki so dejanje storile zaradi stiske, ob najdbi trupla na nek način odleže: "Hudo jim je, dejanje obžalujejo, česa takšnega ne bi storile nikoli več."

Ne spreglejte