Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
11. 5. 2011,
13.21

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 11. 5. 2011, 13.21

8 let, 8 mesecev

Slaka so s položaja odnesli hlodi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Z zaslišanjem nekdanjega direktorja PU Ljubljana Branka Slaka in nekdanjega prvega moža policije Jožeta Romška se je na ljubljanskem okrožnem sodišču nadaljevalo sojenje v primeru Ambrus.

Nadaljevanje sojenja Branivoju Kajdiži, Zdenku Vidicu in Jožetu Zupančiču, krajanom Ambrusa, ki se morajo zagovarjati zaradi obtožb, da so policistom 25. novembra 2006, ko so izvedeli, da se v Ambrus vrača v Postojno "izgnana" romska družina Strojan, preprečili uradna dejanja, je izzvenelo v pojasnjevanju, zakaj so le dober dan po dogodku s položaja direktorja PU Ljubljana razrešili Branka Slaka. Slak: Policisti ne bi niti smeli poslušati mojih ukazov Kot je pojasnil, ga je tistega dne v poznih popoldanskih urah po telefonu poklical pomočnik generalnega direktorja policije Matjaž Šinkovec in mu sporočil, da so sklicali Posebno policijsko enoto (PPE). "Naročil mi je, naj ustanovim operativni štab in odidem na kraj. Ob mojem prihodu so bile informacije precej zmedene, saj policisti niso imeli nobene logistike, nobenega načrta. Poklical sem direktorja Jožeta Romška in ga vprašal, kakšna je strategija delovanja teh policistov, pa je rekel: Jaz sem v pisarni, nimam strategije, ti si na terenu," je pripovedoval Slak, ki je zanikal, da bi imel na terenu kakršnokoli odgovornost oziroma pristojnost. "Policistom PPE je navodila in ukaze dajal poveljnik, policisti tudi ne bi smeli poslušati mojih navodil," je zatrdil Slak, kar je pozneje sicer potrdil tudi Romšek.

Dovolj bi bila ena patrulja Slak se je med pričanjem tudi večkrat retorično vprašal, zakaj je bila takšna sila, torej tolikšno število policistov sploh potrebno. "Pričakoval bi, da bi se zaradi resnosti dogodkov pripravi strategija, tako pa je bilo posredovanje ad hoc, na brzino. Poveljniku sem svetoval, naj sprazni cesto, naj se pri tem policisti zavarujejo in naj cesto napravijo prehodno. Vprašal sem ga tudi, kaj delajo, saj izzivajo konflikten položaj. Ne vem, kdo je dal ukaz za kordon oziroma za klin, za katerega sploh ni bilo potrebe. Bila bi groza, če bi uporabili klin," je povedal Slak, prepričan, da bi bila na kraju za vzdrževanje javnega reda in miru na terenu dovolj le ena policijska patrulja.

Romšek: Hlodi so bili kapljica čez rob Kot je znano, je dogodkom tistega dne v noči na soboto sledil ponedeljek, ko ga je direktor policije Jože Romšek razrešil s položaja. V medijih naj bi bilo objavljeno, nato pa demantirano, da naj bi ukaz za ukrepanje zoper krajane v Ambrusu dal prav Slak. "Bil sem priročen, da se odgovornost prenese name. Bil sem na nepravem kraju ob nepravem času in tako se je tudi zgodilo," pravi zdaj upokojeni Slak.

"Spomnim se grozovitega pritiska na policijo z vseh strani," je na odru za priče povedal tudi zdaj že upokojeni nekdanji prvi mož policije Jože Romšek, ta je zbranim v sodni dvorani pojasnil, da je policistom poveljeval poveljnik PPE, ki je bil na zvezi z operativnim štabom. Šlo naj bi za ohranjanje reda in miru ter da ne bi kdo izzival policistov na terenu: "Tam bi se zadeva lahko zelo stopnjevala." Razložil je, da se PPE skliče za vsak posamezen primer in da so v tej enoti lahko policisti iz različnih policijskih uprav.

"Enkrat zvečer sem govoril s Slakom, rekel je, da je položaj za policijo hud in da ljudje mečejo hlode," je povedal Romšek. Ti so bili odločilni, da razreši Slaka. "Najina komunikacija ni bila ravno najboljša, že večkrat mi je dal napačne informacije, metanje hlodov na policiste pa je bila kapljica čez rob," je svojo odločitev pojasnil Romšek. In čeprav zoper dva policista teče kazenski postopek zaradi domnevnega napada na občana in se tudi ni pogovarjal z nobenim policistom, ki je bil tiste noči na terenu, je v oceni v poročilu komisiji, ki je preiskovala okoliščine tako množične uporabe sile, zapisal, da je policija delovala strokovno in kompetentno.

Sojenje se bo s pridobitvijo depeše, ki bo dokazala, kdo je bil tisti, ki je poveljeval policistom, nadaljevalo 13. junija, ko pričakujemo tudi sodbo.

Ne spreglejte