Torek, 29. 10. 2013, 14.52
8 let, 9 mesecev
Ponesrečena v gorah: Ko sem slišala helikopter, sem vedela, da sem rešena
"V steni se mi je odkrušil velik del skale, na kateri sem stala, in padla sem 30 metrov globoko. Videla sem, da imam nogo obrnjeno nazaj, imela sem zlomljeno medenico, težko sem dihala, saj so bila polomljena tudi rebra. Samo ena misel mi je hodila po glavi, reši me lahko le helikopter," je zbranim novinarjem pojasnjevala Mariborčanka.
Med policijske naloge spadajo nadzor zunanje meje, prometa in intervencijske naloge policije, kadar gre za kazniva dejanja, iskanje pogrešanih, na odročne kraje pa včasih prepeljejo tudi kakšne strokovnjake. "Reševanje v gorah je prav gotovo ena od najzahtevnejših nalog in je zibelka reševanja za humanitarno pomoč. Šele pozneje so se pojavili medbolnišnični prevozi ali vožnja inkubatorjev z nedonošenčki," je povedal pomočnik vodje Robert Kralj.
Flota letalske enote zajema šest helikopterjev, najstarejši je iz leta 1979, najnovejši pa iz leta 2007. "Vsi helikopterji so v zelo dobrem stanju, tudi vzdržujemo jih sami. Tudi najstarejši je pravzaprav skoraj nov, saj smo večino stvari že zamenjali," v hangarju med ogledom helikopterjem pojasni Damjan Bregar. Opremljeni so s termovizijsko kamero, zato lahko sledijo osebam oziroma vozilom tudi ponoči, kar je zelo pomembno recimo pri iskanju pogrešanih ali pa za varovanje nogometnih tekem oziroma drugih javnih prireditev.
"Najzahtevnejše reševanje je seveda reševanje iz gora, kjer je treba ponesrečenca rešiti iz težko dostopnega terena, kar zahteva vrhunsko usposobljenosti in brezhibno uigranost," pojasni Kralj. Pri reševanju v gorah največkrat uporabijo elektromotorni vitel, letos do zdaj v 35 primerih, štirikrat so pomagali z lebdenjem iz naslona, intervencij s pristankom pa je bilo 19.
Na tiskovni konferenci so pripravili tudi posnetek, na katerem prikazujejo reševanje v gorah, ki so ga posneli avgusta letos, ta je po njihovih izkušnjah najbolj obremenjen mesec v letu. "Včasih imajo posadke komaj toliko časa, da natočijo gorivo, saj že med reševanjem dobijo klic za novo lokacijo," pojasni Kralj. Med reševanjem, ko se torej z vitlom do ponesrečenca spusti zdravnik, helikopter ne sme lebdeti, saj lahko povzroči plazenje kamenja, temveč se umakne in se pripravi za vzvratni let.
Kot je še pojasnila ponesrečena Mariborčanka, "ko sem slišala helikopter, sem vedela, da sem rešena". Kako pomembno delo opravljajo in koliko dejansko pomeni pomoč letalske policijske enote, vedo povedati le tisti, ki so te pomoči deležni.