Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
20. 11. 2013,
15.21

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 20. 11. 2013, 15.21

8 let, 9 mesecev

NPU končal hišne preiskave v zvezi s prodajo delnic Premogovnika Velenje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Preiskovalci NPU so zaključili še zadnjo izmed hišnih preiskav, v sklopu katerih so danes preverjali sum kaznivih dejanj zlorabe položaja pri prodaji delnic Premogovnika Velenje.

Med preiskavami je bilo začasno pridržanih pet oseb, ki pa so bile po opravljenih preiskavah izpuščene. Preiskava, v okviru kateri je potekalo 31 hišnih preiskav, se nanaša na sum zlorabe položaja pri prodaji delnic manjšinskih lastnikov Premogovnika Velenje Holdingu Slovenske elektrarne, do katere pa ni prišlo.

Generalni direktor HSE Blaž Košorok je v preiskavi sodeloval kot priča in mu med tem ni bila odvzeta prostost oz. ni bil pridržan, so poudarili na HSE. Po naših informacijah so bili pridržani tudi nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo in predsednica nadzornega sveta Kada Andrijana Starina Kosem, nekdanji prvi mož Pivovarne Laško Boško Šrot in poslovnež Bogdan Pušnik.

Kot je v izjavi za javnost pojasnil direktor Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darko Majhenič, preiskava poteka na območju Maribora, Ljubljane, Celja in Nove Gorice, že zjutraj pa so odvzeli prostost petim osebam. Med hišnimi preiskavami so zasegli različno pisno dokumentacijo in nosilce elektronskih podatkov, gre pa za predkazenski postopek zaradi suma dveh kaznivih dejanj, in sicer zlorabe položaja pri opravljanju gospodarske dejavnosti, za kar osumljencem grozi do osem let zapora, in pranja denarja.

Kot je pojasnil direktor, so ob koncu prekazenskega postopka, ko so preiskovali sum kaznivega dejanja sovražnega prevzema družbe iz Šempetra pri Novi Gorici leta 2011, dobili nove informacije, posledica katerih so današnje hišne preiskave.

Kriminalisti so obiskali tudi predsednika nadzornega sveta HSE Marka Zidanška, pri katerem so opravili hišno preiskavo na njegovem domu in sedežu družbe Simbio, katere direktor je. "Preiskava se v ničemer ne nanaša na poslovanje družbe Simbio ali Mestne občine Celje, ampak izključno na opravljanje moje funkcije predsednika nadzornega sveta HSE," je poudaril. Sum, da naj bi pri opravljanju te funkcije storil karkoli nezakonitega, je po njegovem mnenju neutemeljen, kar bo preiskava, kot je poudaril, tudi pokazala. "S preiskovalci smo opravili obsežne in korektne razgovore," je še dodal.

Skupno 16 let in pol zapora Neuradno gre za družbo Iskra Avtoelektrika, katere vodilni so bili julija letos na okrožnem sodišču v Kopru zaradi nadaljevanega kaznivega dejanja zlorabe položaja obsojeni na zaporne kazni. Senat je Tadeja Vidica, Ivana Lisjaka in Daria Stepančiča ter lastnika SFM Marjana Groffa spoznal za krive ter jih obsodil na zaporne in stranske denarne kazni. Vidica in Lisjaka so obsodili na štiri leta zapora, Stepančiča na tri leta, Groffa pa na pet let in pol zapora.

Tožilstvo jim je očitalo, da so med letoma 2007 in 2009 z vrsto finančnih mahinacij skupaj s pokojnim direktorjem Iskre Avtoelektrike Alešem Nemcem načrtovali menedžerski prevzem podjetja in pri tem novogoriško družbo oškodovali za več kot sedem milijonov evrov.

Danes v preiskavi tri nove fizične osebe Policija trenutno vodi predkazenski postopek zoper tri nove osebe, ki so se v ozadju pojavljale že leta 2011. Preiskovana dejanja se nanašajo na udeležbo treh novoosumljenih oseb pri preprodaji delnic gospodarske družbe iz Šempetra pri Gorici, ki so bile leta 2007 večkrat preprodane preko luksemburške družbe, ki je s tem pridobila najmanj osem milijonov evrov protipravne premoženjske koristi.

"Ugotovili smo, da je bil del sredstev vložen v nakup delnic družbe iz Velenja," je poudaril Majhenič. Zastopnik manjšinskih delničarjev, ki po besedah Majheniča hrani tudi delnice za skrite lastnike in zastavne upnike, naj bi napeljal odgovorni osebi večinskega lastnika, slovenske družbe s področja elektroenergetike, da odkupi delnice po prevrednoteni vrednosti. "Po nekaterih ocenah bi naj bile te delnice celo brez vrednosti," je poudaril Majhenič.

Kot je dejal, so s tem osumljeni želeli pridobiti veliko protipravno premoženjsko korist v vrednosti najmanj 4,8 milijona evrov, vendar do same prodaje ni prišlo. Ostalo je torej pri poskusu, in sicer zato, ker naj bi eden od vodilnih v HSE od kaznivega dejanja odstopil.

Ne spreglejte