Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
13. 4. 2011,
15.16

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 13. 4. 2011, 15.16

8 let, 8 mesecev

Mednarodna združba tihotapila blago s Kitajske

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Koprski kriminalisti so marca po dveh letih preiskovanja podali kazensko ovadbo zoper 11 ljudi zaradi tihotapljenja, zlorabe položaja ali pravic in ponareditve poslovnih listin.

Med ovadenimi je sedem slovenskih državljanov, dva avstrijska, en madžarski in en italijanski državljan, osumljeni so petih kaznivih dejanj tihotapstva, ene zlorabe položaja in šestih kaznivih dejanj ponareditve ali uničenja poslovnih listin. Pretihotapili za sedem milijonov evrov blaga s Kitajske Osumljenci so v letu 2008 na različne načine iz koprskega pristanišča na carinsko območje Evropske unije pretihotapili več kot 300 pošiljk različnega kitajskega blaga v skupni vrednosti več kot sedem milijonov evrov. V večini primerov so pošiljke blaga, ki so v koprsko pristanišče prispele s Kitajske, po prepustitvi v tranzit do namembnega carinskega urada v Avstriji namesto na carinjenje v Avstrijo največkrat odpeljali prejemnikom v Italijo, nekajkrat tudi v Španijo in Francijo. Utajili za dva milijona evrov in pol dajatev V nekaj primerih so blago pretihotapili tako, da so pošiljke blaga po prepustitvi v tranzit v Srbijo namesto v Srbijo odpeljali prejemnikom v Italijo. Prevoze blaga v vseh teh tranzitih so opravili razni slovenski in madžarski prevozniki. Da bi prikrili svoje početje, so osumljenci na različne načine lažno sklepali carinske tranzitne postopke za to blago. Blago s Kitajske se je tako izognilo carinskemu nadzoru in plačilu carinskih dajatev. Osumljenci so s tem proračun Evropske unije olajšali za več kot dva milijona evrov in pol. Nastali carinski dolg bodo morali dolžniki, kot je določeno z evropsko carinsko zakonodajo, solidarno pokriti; enako je s prevozniškimi podjetji, v vsakem primeru pa sta to tudi družbi iz Slovenije, ki sta nastopali kot glavna zavezanca (garanta) v omenjenih tranzitnih postopkih.

Usodne listine Preiskava kaznivih dejanj se je začela na podlagi ugotovitev carinikov Carinskega urada Koper – Izpostava Luka Koper, ki so v novembru 2008 pri carinskem pregledu pošiljke kitajskega blaga, ta je bila naložena na tovorno vozilo z madžarskimi registrskimi oznakami, odkrili listine, iz katerih je bilo razvidno, da je voznik v dveh primerih nekaj dni pred tem odpeljal blago prejemniku v Italijo, čeprav bi ga moral po tranzitnih dokumentih odpeljati v Srbijo. Prav tako so listine izkazovale, da je nameraval voznik odpeljati v Italijo namesto v Srbijo tudi blago, ki ga je imel med kontrolo naloženega na tovornem vozilu.

Mednarodna akcija Cariniki so o tem obvestili svoje nadrejene na generalnem carinskem uradu, ti so ugotovili, da je bilo takih primerov v letu 2008 še več in da obstaja sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje tihotapstva, o čemer so obvestili korpske kriminaliste. V istem času so tudi avstrijski carinski organi ugotovili, da kitajskega blaga, ki je bilo v tranzitu iz koprskega pristanišča do namembnega carinskega urada v Avstriji, niso vozili na carinjenje v Avstrijo in da so se tranzitni postopki za to blago v Avstriji lažno znašli v carinski računalniški evidenci. Avstrijski carinski organi so o tem obvestili slovenske carinske organe, ti pa korpske kriminaliste. Obsežna kriminalistična preiskava se je zaradi mednarodne razsežnosti delovanja storilcev uspešno končala po dobrih dveh letih s podajo kazenske ovadbe.

Ne spreglejte