Sreda, 5. 3. 2014, 14.59
8 let, 9 mesecev
Kolumnist Boštjan M. Turk razžalil zgodovinarja Jožeta Pirjevca?
"Krivde ne priznavam," se je na predobravnavnem naroku izrekel obdolženi Boštjan M. Turk, ki je pojasnil, da razume očitke, ne razume pa, zakaj ti očitki.
Za zgodovinarja Jožeta Pirjevca naj bi bil sporen prvi odstavek kolumne z naslovom Referenti in regenati, ki je izšla v reviji Reporter 13. junija 2011. Ta se glasi: "Od trenutka, ko je stopil v zgodovino s svojim ponosnim in drznim vedenjem pred sodiščem v Zagrebu, je Tito s svojimi izrazitimi očmi zbujal pozornost sodobnikov." Tako nam v prvem stavku svoje zgodovinske "sinteze" v poglavju Titove oči razloži Giuseppe Pierazzi ali Jože Pierazzi ali Jože Pirjevec (Jože Pirjevec, Tito in tovariši, MK, Ljubljana, 2011, str. 11).
Ker Turk krivde ni priznal, je njegov pooblaščenec Radovan Cerjak sodišču nanizal dokazne predloge. Pojasnil je, da je sicer res, da pri razžalitvi dokaz resničnosti načeloma ni mogoč, kljub temu pa bo ta dokaz uveljavljal, saj je tudi višje sodišče leta 1999 odločilo in določilo sodno prakso. Kot dokaz je tako navedel članek Aleša Žužka na Planet Siol.net, ki govori o Jožetu Pirjevcu, ki naj bi se leta 1946, ko naj bi dobil prvo spričevalo, imenoval Josip Pirjevec, leto pozneje pa naj bi odšel z družino v Italijo in se preimenoval v Giuseppe Pierazzi"
Prav tako je predlagal, da sodišče pridobi posnetek nacionalne televizije ob počastitvi ustanovitve prve vaške straže na Horjulu, "kjer so bili spodaj zbrani demonstranti, med njimi tudi Pirjevec s titovko na glavi, in so udeležence zmerjali, Pirjevec pa se od tega ni ogradil".
Sluga je prepričan, da je pomembno vrednotenje, da besedilo presega namen informiranja javnosti in da ne gre za "resno kritiko, temveč za napad na osebnost, za medijski umor". Po njegovem mnenju bi moralo sodišče zavrniti članek Aleša Žužka, saj je nastal po spornem članku in ne more kazati na to, da Turk ni imel zaničevalnega namena.
Če bi sodišče izpeljalo dokaz resničnosti, je Sluga v spis vložil osem naslovnic italijanskih knjig Jožeta Pirjevca, za pričo pa je predlagal Milico Kacin Wohinz, "ki bi vedela več o tem, da so bili italijanski fašisti tisti, ki so potujčevali slovenske priimke, zato je trditi obratno najhujša žalitev za zamejskega Slovenca".