Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
3. 12. 2010,
9.16

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 3. 12. 2010, 9.16

8 let, 8 mesecev

Hišne preiskave zaključene, pridržani že doma

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada in kriminalisti so ponoči zaključili s hišnimi preiskavami, povezanimi s poslovanjem Merkurja in odpravili pridržanje vsem štirim osebam.

Tako je doma tudi že bivši prvi mož Merkurja Bine Kordež. Kriminalisti se bodo sedaj osredotočili na pregledovanje zaseženih listin.

Ponoči končali vse hišne preiskave Preiskovalci so ponoči končali vse hišne preiskave, ki so jih skupaj po vsej Sloveniji opravili kar 28. Okrog 2. ure zjutraj, po 20 urah preiskovanja, se je zaključila tudi preiskava poslovne stavbe Merkurja v Naklem. S seboj so preiskovalci odnesli številne dokumente o poslovanju Merkurja pod Kordeževim vodstvom, so sporočili iz Merkurja.

Delo v Merkurju po preiskavi poteka nemoteno Kot je pojasnil predstavnik za odnose z javnostmi v Merkurju Rok Istenič, delo v upravni stavbi v Naklem ponovno poteka nemoteno. Tudi sicer kakšne velike poslovne škode kriminalistična preiskava ni povzročila, saj zaposleni le v četrtek zgodaj zjutraj za kakšno uro niso mogli do svojih delovnih mest. Nerodno je bilo zlasti to, da je bila stavba zapečatena in da so kriminalisti tudi poslovne partnerje, ki so prišli v Naklo, legitimirali, vendar jim niso preprečili vstopa.

Kordež je policijo zapustil okrog 1. ure zjutraj Predstavnik Policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete Drago Menegalija je sporočil, da so ponoči odpravili pridržanje tudi vsem štirim osebam, ki so jih v četrtek odvedli na policijska zaslišanja. Med njimi so bili Kordež, ki je policijo zapustil okrog 1. ure zjutraj, in njegovi tesni sodelavci, ki jih kriminalisti preiskujejo zaradi suma storitve več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter več kaznivih dejanj pranja denarja.

Kordeževa odvetnica Marija Hladin je dejala, da se je ponoči pridržanje izteklo in da je Kordež že doma. Ob tem je povedala, da Kordež sploh ni bil priveden k preiskovalnemu sodniku. Hladinova, ki je prepričana, da domnevnega oškodovanja Merkurja ni prišlo in da so vsi poslovni dogodki razvidni iz poslovnih listin ter javno dostopni, pa tudi ni prejela nobenih informacij o nadaljnjem poteku preiskave.

Pregled zaseženih listin Kriminalistična preiskava se medtem po pojasnilih Menegalije nadaljuje z zbiranjem obvestil in pregledom zaseženih poslovnih listin in računalniških podatkov. O vseh ugotovitvah bo obveščena Skupina državnih tožilstev za pregon organiziranega kriminala pri Vrhovnem državnem tožilstvu, ki usmerja predkazenski postopek.

Takšen potek je po zboru državnih tožilcev v Ljubljani potrdil tudi generalni direktor policije Janko Goršek, ki je poudaril še, da bodo v vseh primerih, v katerih bodo podani konkretni utemeljeni razlogi za sum storitve kaznivega dejanja, podali kazenske ovadbe. "Tisto, kar je najbolj pomembno, je, da se zaključuje večmesečna kriminalistična preiskava," je sklenil.

Preiskovanje sumov kaznivih dejanj, ki naj bi povzročila oškodovanje Merkurja v času Kordeževega poslovodstva v zadnjih treh letih, traja sicer že približno dva meseca.

Premoženjska škoda v višini 150 milijonov evrov? Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada in kriminalisti generalne Policijske uprave ter policijskih uprav Ljubljana, Kranj, Celje, Koper in Slovenj Gradec pa so v četrtek sprožili obsežno akcijo hišnih preiskav. Tako so preiskali prostore sedmih fizičnih oseb, 15 pravnih oseb ter pet osebnih vozil.

Kriminalisti in tožilstvo preiskujejo sume storitve več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter več kaznivih dejanj pranja denarja, pri katerih naj bi nastala premoženjska škoda v višini več deset milijonov evrov, po neuradnih podatkih pa okrog 150 milijonov evrov. Zlasti naj bi se preiskava nanašala na sporni prevzem Merkurja s strani menedžerjev, združenih v podjetje Merfin.

Tako so preiskovalci obiskali tudi poslovno središče Taxgroup v Ljubljani, kjer ima prostore računovodstvo družbe Merfin, in poleg Kordeža pridržali tudi direktorico Merfina Marto Bertoncelj. Poleg njiju naj bi bila v četrtek v policijskem pridržanju po neuradnih podatkih tudi nekdanja finančnica Janjo Kraševec ter po različnih informacijah še član uprave v času Kordeža Milan Jelovčan ali Oto Brglez iz podjetja Kograd IGEM.

Morebitne večletne zaporne kazni? Osumljenim za zlorabo položaja grozi do osem let zaporne kazni, za pranje denarja pa je zagrožena kazen do desetih let zapora in denarna kazen. Predviden je tudi odvzem nezakonito pridobljenega denarja in premoženja.

Merkur, ki naj bi ga Kordež in njegovi tesni sodelavci zaradi prevzema in spreminjanja finančnih bilanc,najbolj oškodovali, odškodninske tožbe, ki jo je preminuli Kordežev naslednik Bojan Knuplež obljubil, še ni vložil. Po Isteničevih pojasnilih so trenutno pravniki v podjetju polno zaposleni s prisilno poravnavo in vprašanji, ki jih ta odpira. Šele ko bodo zagotovili prihodnost Merkurja, pa se bodo začeli ukvarjati tudi s preteklostjo.

Ne spreglejte