Sandra Udrih, ki je bila najprej obsojena na štiri leta zapora, višje sodišče pa ji je kazen zvišalo na osem let, je morala iz hišnega pripora na Ig v pravi pripor.
Po tistem, ko je višje sodišče odločilo, da se četverici obsojenih v zadevi Balkanski bojevnik podaljša pripor, in ob tem vsem zvišalo zaporne kazni, je tožilstvo za obsojeno Sandro Udrih predlagalo odpravo hišnega pripora, ki naj ga nadomesti pravi pripor. Višje sodišče je to odobrilo in Udrihova je iz pripora v domači oskrbi "romala" na Ig, v pravi pripor.
Vrhovno sodišče sledilo pritožbi zagovornika
Kot je za Planet Siol.net pojasnil njen zagovornik Žiga Klun, se je na to odločitev višjega sodišča pritožil na vrhovno sodišče. In uspelo mu je.
Kot je pojasnil, je bil sklep o podaljšanju pripora in hkrati zvišanju kazni s štirih na osem let zapora sprejet 25. oktobra, tožilstvo pa je svoj predlog za nadomestitev hišnega pripora s pravim priporom podalo šele 5. novembra in ga utemeljevalo z begosumnostjo in ponovitveno nevarnostjo.
V svojem predlogu je tožilstvo navajalo, da je Udrihova v preteklosti veliko bivala v sosednji Italiji in da jo na Slovenijo vežejo le najbližji sorodniki. Naj spomnimo, da je v Italiji zaprt tudi njen oče Stanislav Udrih, ki so ga italijanski organi pregona dobili s kar 214 kilogrami kokaina. Udrihovo so tako iz hišnega pripora nemudoma premestili v ženski zapor na Igu.
Ni pobegnila
"Čeprav je Sandra Udrih vedela, da so ji zvišali kazen, v tem obdobju ni pobegnila," navaja njen zagovornik in dodaja, da je Udrihova v hišnem priporu že tri leta in pol, kar je skoraj polovica na višji stopnji zvišane kazni.
Vrhovno sodišče je tako včeraj ugodilo pritožbi zagovornika, ki je navajal še, da se okoliščine v vsem tem času niso v ničemer spremenile, in Udrihovo z Iga ponovno poslalo na domači naslov.
Odločitev višjih sodnikov še ni znana
Medtem pa še vedno čakamo, da izide pisna sodba višjega sodišča v zadevi Balkanski bojevnik. Kot je znano, je bila 23. oktobra na višjem sodišču v Ljubljani javna pritožbena seja v zadevi Balkanski bojevnik, na kateri so stranke v postopku predstavile svoje pritožbene razloge. Sprva je na zatožni klopi sedelo 17 obdolžencev, po tistem, ko je sodnik iz spisa izločil dokaze iz Srbije in Slovenije, pa je v spisu ostalo toliko dokazov, da so lahko na zaporne kazni obsodili Anesa Selmana, Marka Bublića, Dejana Zupana in Sandro Udrih, preostale so oprostili.
Podaljšanje pripora
Selman je bil obsojen na deset let zapora, a ker je tožilstvo pred izrekom sodbe pozabilo predlagati podaljšanje pripora, je izginil. Za njim sta razpisana mednarodna tiralica in evropski nalog za prijetje. Višje sodišče je v obrazložitvi sklepa o priporu zapisalo, da je delno ugodilo pritožbi okrožnih tožilk in izpodbijano sodbo v obsodilnem delu spremenilo tako, da je tako Selmanu kot Bubliću, ki je bil obsojen na osem let, in Zupanu, ki je bil obsojen na sedem let zapora, kazen zvišalo na maksimalnih 15 let zapora. Tako Zupan kot Bublić predčasno že prestajata zaporno kazen. Obtoženi Sandri Udrih, ki jo je prvostopenjsko sodišče obsodilo na štiri leta zapora in je v hišnem priporu, pa je kazen zvišalo na osem let zapora.
Usoda preostalih 13 še ni znana
Kakšna usoda čaka preostalo trinajsterico, ki jim je obtožnica očitala neupravičeno pečanje s prepovedanimi drogami in hudodelsko združevanje, še ni znano, znano pa je, da je tožilstvo predlagalo razveljavitev tako obsodilnih kot oprostilnih sodb.