Torek, 3. 6. 2014, 11.39
8 let, 9 mesecev
"Balkanske bojevnice" krivde ne priznavajo
Prva je pristopila Zdenka Kondić, ki ji tožilstvo očita tako trgovino z drogo kot hudodelsko združevanje. A še preden se je izrekla o svoji krivdi, je njen zagovornik sodišču pojasnil, da se bo branila z absolutnim molkom, kar pomeni, "da ne bo razkrila identitete svojega glasu", kot je storila na prvem sojenju.
Na vprašanje sodnice, ali krivdo priznava, je le odkimala. Tožilstvo je predlagalo dokaze, ki so že v obtožnici, zagovornik pa novih dokazov ni predlagal.
Je pa podal nekaj predlogov za izločitev dokazov, še prej pa sodišče zaprosil, naj sojenje poteka v nenavzočnosti Kondićeve, razen v primerih, ko je njena navzočnost nujna. "Obdolžena ima štiri in dve leti stara otroka. Že od leta 1992 je zaposlena v Avstriji. Če bo na vsakem naroku, ji grozi izguba službe," je pojasnil zagovornik.
Zagovornik Kondićeve je opozoril na časovno neusklajenost odredb sodišča in na to, kdaj so policisti zaznali, da gre za njen glas. "Nobenega uradnega zaznamka ni, kriminalist Urban Zepič je opravil laično prepoznavo," je navajal zagovornik. Po njegovem mnenju ni dokazov, da je prav Kondićeva v Brazilijo poslala štiri kurirje z milijon in 800 tisoč evri za nakup droge, prav tako pa se njeno ime ne pojavlja v preiskavi v Srbiji. Naj dodamo, da so med hišno preiskavo pri njej doma našli fotografijo zdaj že najdenega srbskega narkokralja Darka Šarića.
Da gre za zanimivo izbira obrambe, meni tožilka Blanka Žgajnar: "Absolutni molk utemeljuje s privilegijem zoper samoobtožbo. A rešitev je izredno preprosta: naredi naj analizo glasu, s čimer bi se lahko razbremenila vsake krivde."
Sodnik Gorazd Fabjančič jo je tako zaradi njene vloge – skrbela naj bi za ponarejene dokumente, za hrambo droge, za transport – obsodil na štiri leta zapora, višje sodišče pa ji je kazen zvišalo na osem let. Zoper to sodbo je njen zagovornik Žiga Klun na vrhovno sodišče vložil zahtevo za varstvo zakonitosti, ki pa o tem še ni odločilo. Sodišče je tako zaprosil, da se sodba višjega sodišča vpogleda po tistem, ko bo vrhovno sodišče odgovorilo.
"Tudi sklep zunajobravnavnega senata 30. decembra 2010 je tožilstvu naložil, naj obtožnico popravi, ker v njej ni natančnih izvršitvenih dejanj, manjkata časovni in krajevni okvir oziroma utemeljitev aktivnosti po 15. oktobru 2009," je navajal Klun, a sta tožilki njegove besede zavrnili, češ da je obtožnica v skladu s sklepom popravljena.
"Prosim, da vložite dokaze, da se bomo lahko sploh izrekli o obtožbah," je pojasnil Klun in dodal, da ne more predlagati izločitev dokazov, ker "nimam česa izločati".