Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Veronika Podgoršek

Petek,
6. 3. 2015,
13.21

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 3. 2015, 13.21

9 let, 2 meseca

Kako lahko ugotovite, da vam partner nekaj prikriva in laže

Veronika Podgoršek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ljudje se vsakodnevno srečujemo z različnimi prevarami, lažmi in prikrivanjem resnice.

Po eni strani pravimo, da v življenju ne more biti nič tako hudega kot laganje in prikrivanje, po drugi strani pa raziskave kažejo, da naj bi vsaka oseba na dan izrekla vsaj eno laž. Poznamo sicer različne vrste laži od tistih majhnih in nedolžnih do tistih večjih in uničujočih.

Denar je sveta vladar! Že sam medijski prostor od reklam do vsakodnevnih dogajanj in pričanj ljudi na televizijskih zaslonih in radijskih postajah je poln prikrivanja in laži. Prav neverjetno je, kako zavestno nas na primer zavajajo z različnimi izdelki v reklamah. Mnogi v povsem hipnotičnem stanju verjamejo v prikazano moč teh izdelkov, ki jih z vnemo vedno znova in znova kupujejo.

Najhuje pa je, da vemo, da kar se govori in prikazuje, ne drži, a je to vseeno družbeno sprejemljivo in dovoljeno oziroma se tega ne zaustavi oziroma prepove. Mnogi ta način branijo, češ da vsi ljudje vedo, kako poteka oglaševanje, da ni vse tako, kot se prikazuje, in da se jih stvar ne dotakne osebno.

Po drugi strani pa so nemočni, da bi lahko kaj spremenili, zato se lahko od tega distancirajo. Denar je pač sveta vladar!

V odnosih se od laži težje distanciramo Prekrivanja in laži pa se dogajajo tudi med prijatelji, starši in otroki, med zaposlenimi in – kar je morda najbolj boleče – v partnerskih odnosih. Od tega se človek veliko težje distancira oz. se ne more kar tako.

V partnerskih odnosih se večkrat zgodi, da se partner, ujet na laži, brani z besedami, da se ni zlagal, ampak le zamolčal resnico. Ob tem se takoj postavi vprašanje povezanosti prikrivanja in laganja.

Strokovno lahko prikrito informacijo oziroma skrivnost definiramo kot nekaj, kar ve ena ali več oseb in to namenoma prikriva drugim. Prikrivanje pa od tistega, ki nekaj prikriva, neizogibno zahteva, da laže. Laganje je zato neposredno povezano s prikrivanjem. Zdaj veste, da izgovorov in minimiziranja dejanja prikrivanja ne more biti več.

Zakaj ljudje lažejo? Ključno vprašanje je, zakaj ljudje v partnerskih odnosih stvari sploh prikrivajo in lažejo. In še to v največ primerih o povsem banalnih stvareh. Raziskave kažejo, da so v partnerskih odnosih prikrivanje in laži najpogostejše zato, ker se tisti, ki prikriva in laže, v sebi ne počuti dovolj varnega, da bi se o določeni stvari s partnerjem odkrito pogovoril.

Ljudje se bojijo nestrinjanja ali zavrnitve (ki je lahko zgolj v njihovih glavah ali posledica preteklih vzorcev oz. nepredelanih odnosov), zato verjamejo, da je lažje stvari prikriti in se zlagati. Razlog pa so lahko tudi občutki krivde ali sramu, saj se tisti, ki prikriva in laže, zaveda, da je naredil nekaj, kar krši pričakovanja in dogovore, ki so v partnerstvu potrebni za vzpostavitev zaupanja.

Kako lahko ugotovite, da vam partner nekaj prikriva in laže? Nekatere raziskave kažejo, da ženske bolje zaznavamo prikrivanje in laganje svojih partnerjev, saj imamo bolje razvite čute za neverbalno komunikacijo. A kljub temu obstaja nekaj temeljnih med seboj povezanih stvari, ki lahko kažejo na to, da vam partner(-ica) laže.

Za začetek lahko navedemo izgovarjanje in izogibanje. Ko oseba začuti, da ji nekdo nekaj prikriva in laže, bo želela določene odgovore, da se pomiri. A tisti, ki prikriva in laže, se pogosto začne izgovarjati ali pa se pogovoru in odgovarjanju na zastavljena vprašanja na vse pretege izogiba, odgovarjati z zgolj "ne vem" ali zastavlja vprašanja nazaj. Oseba lahko postane tudi napadalna in vas skuša s tem načinom utišati.

V načinu govora je mogoče opaziti nepovezanost med tonom glasu in obrazno mimiko. Način govora je ob laganju in prikrivanju resnice ponavadi bolj zmeden in poln nepovezanih stavkov z različnimi slovničnimi napakami.

Laže tudi telo V veliko primerih, ko oseba nekaj prikriva in laže, govori tudi telo. Oseba se izogiba gledanju sogovornika v oči ali pa mu gleda naravnost v oči in mežika pogosteje kot ponavadi. Pogosto se pojavi tudi nezavedno zakrivanje ust, kot bi zaradi občutka krivde in sramu govoreči želel podzavestno zatreti neresnico, ki jo govori. Odzivi telesa so lahko tudi tako imenovana suha usta, rdečica po obrazu in vratu ter potenje.

Nekateri ljudje pa so tako izurjeni lažnivci, da jih ne prepozna niti detektor laži. Lahko tudi tako prepričljivo lažejo, da že sami verjamejo, da je tisto, kar govorijo, resnično.

Odnos lahko uničijo majhne laži Treba se je zavedati, da lahko partnerski odnos uničijo tudi povsem majhne laži in prikrivanja, če to postane pogost pojav ali če partnerja o tem ne spregovorita in težave ne razrešita. Ne smemo namreč pozabiti na to, da se lahko laganje začne kopičiti, nazadnje pa postane posameznikov način življenja.

Kako se odzvati, ko nekdo laže Po drugi strani laganje med partnerjema ustvarja vedno večjo oviro in odtujenost. Če sumite ali veste, da vam partner nekaj prikriva in laže, je pomembno, da mu to v mirnem tonu in brez očitanja poveste. Bistveno je namreč, da na koncu ugotovita razlog in razumeta, zakaj se to dogaja. Brez tega vama namreč ne bo uspelo razrešiti težave.

Pomembno je, da si povesta, kaj čutita ter kaj vama pomenijo skrivnosti, prikrivanja, laži in ne nazadnje zaupanje v odnosu. Definirajta, kakšen odnos si želita imeti. Ob tem je treba najti skupno rešitev, kako lahko drug drugemu pomagata, da si bo tisti, ki prikriva in laže, dovolil povedati resnico in se počutil dovolj varnega, da tega ne bo več počel. Tisti, ki se mu prekriva in laže, pa se ne bo počutil nevreden zaupanja.

Laž lahko povzroči veliko trpljenja Kakorkoli, zavedati se moramo, da laganje ni preprosta stvar. Razlog za laž so lahko različna čustva in različne namere, od zle do dobre, odvisno od konteksta. Zlonamerna laž lahko povzroči veliko trpljenja, posledica dobronamerne laži pa je lahko na primer nadaljevanje dobrih družbenih odnosov.

Vse vrste odnosov (predvsem zunanji, družbeni) ne morejo vedno prenesti preizkusa brutalne odkritosti. Govorjenje resnice v vsakem trenutku lahko kaže na pomanjkanje čustvenosti in prijaznosti ter lahko tudi uniči določene vezi, ki nas povezujejo. Po drugi strani pa laganje v osebnih odnosih z namenom zakrivanja lastnih napačnih dejanj ali izdajstva uniči zaupanje.

Intimne zveze so odvisne prav od zaupanja in odkritosti. Zgrajene in vzdrževane so na našem zaupanju, da lahko verjamemo v to, kar smo bili naučeni, oziroma vemo, kakšen odnos si želimo imeti. Le tako lahko imamo zares lep in predan partnerski odnos, ki prinaša mir v dušo posameznika.

Ne spreglejte