TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
20. 3. 2008,
14.18

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 20. 3. 2008, 14.18

9 let

Letna vinjeta 55, polletna 35 evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vlada je potrdila načrt uvedbe vinjet za cestninjenje na slovenskih avtocestah. Letna vinjeta za osebna vozila bo stala 55 evrov, polletna 35 evrov. Vinjete bodo uvedene 1. julija.

Vinjete bodo veljale za osebna vozila, medtem ko bodo tovorna vozila do uvedbe satelitskega sistema cestninjenja ostala na obstoječem sistemu. Cena vinjete za motorje bo 22,50 evrov Kot je po seji vlade povedal minister za promet Radovan Žerjav, vlada uvaja tudi dodatno letno vinjeto za motorna kolesa. Njena cena bo 22,50 evra. Po ocenah prometnega ministra gre za izredno privlačne, ugodne cene, s katerimi želijo pritegniti kar največ državljank in državljanov, da bodo v čim večji meri uporabljali avtoceste in ne vzporednih cest. "S tem želimo vplivati na varnost vseh udeležencev v cestnem prometu," je dejal.

"Te cene zagotavljajo nekoliko višjo raven pobrane cestnine kot v primeru obstoječega sistema. Gre za približno 20 milijonov evrov na letni ravni, kar je ključno," je zatrdil Žerjav. Kot je dodal, so vinjete začasna rešitev, ki bo veljala do uvedbe satelitskega sistema cestninjenja. Z vinjetami, ki bodo uvedene na vseh avtocestah in hitrih cestah, bo obremenitev za domače uporabnike manjša, obsežen tranzit tujih vozil pa bo bolj obremenjen.

Letos bodo v obtoku le polletne vinjete Medtem ko bodo letne vinjete vezane na koledarsko leto, to za polletne vinjete ne bo veljalo; te bodo veljale šest mesecev od nakupa vinjete. Skladno z načrtom bodo tako vinjete v uporabi v drugi polovici letošnjega leta, tako da bodo letos v obtoku samo polletne vinjete.

Stroški uvedbe vinjet bodo po ministrov besedah za polovico manjši, kot so bili predvideni v študiji Urada za makroekonomske analize in razvoj. Celotni stroški uvedbe vinjet so ocenjeni na osem milijonov evrov. "Samo tiskanje vinjet pa je glede na podatke, ki jih imamo, torej glede na informativne ponudbe, kar 40-krat cenejše, kot je bilo omenjeno v študiji," je povedal Žerjav. Kdo bo tiskal vinjete, zaenkrat še ni znano.

Le še ena nova cestninska postaja Zaradi uvedbe vinjet v prehodnem obdobju se je vlada odločila, da se bo zdaj v minimalni različici gradila samo ena cestninska postaja, in sicer v Dragutincih. S tem bo vlada po Žerjavovih napovedih prihranila dodatnih približno 13 milijonov evrov.

Na obstoječih cestninskih postajah bodo najprej dvignili rampe in omejili hitrost vožnje. "Nato pa predvidevamo, da se bodo otoki, ki so v sredini, odstranili. To naj bi naredili do 15. septembra letos," je zatrdil minister za promet in dodal, da se bo pretočnost s tem bistveno povečala. ABC steze, ki se z uvedbo vinjet sproščajo, bi lahko učinkovito uporabili za tovorna vozila. "To možnost zdaj preučujemo," je dodal.

Sprva bo uporabo vinjet nadzorovala policija Sprva bo uporabo vinjet nadzorovala policija, vzporedno pa bo potekalo izobraževanje ljudi, ki so zdaj zaposleni na Družbi za avtoceste v RS in pobirajo cestnino. "Nadzor je eden ključnih elementov uspeha tega sistema," je prepričan Žerjav. Vlada tako vinjete uvaja za prehodno obdobje, in sicer do uvedbe cestninjenja v prostem prometnem toku s satelitsko tehnologijo. Po načrtih bo za tovorna vozila nad 3,5 tone tovrstno cestninjenje uvedeno do avgusta 2009, za vsa ostala vozila pa do konca leta 2010.

SD: Uvedba vinjet ni optimalna rešitev

V SD menijo, da za tako kratek rok uvajanje vinjet ni optimalna rešitev. "Zdi se, da želi vlada z uvedbo vinjet prikriti obljube o uvedbi satelitskega sistema cestninjenja, ki jih je izrekla ob zamenjavi ministra," so zapisali v sporočilu za javnost. Prepričani so, da bi uvedba vinjet ob do sedaj znanih predpostavkah ohromila dokončanje avtocestnega križa in resno ogrozila izgradnjo tretje, tretje A in četrte razvojne osi. Taka odločitev bo imela negativne posledice na skladnejši regionalni razvoj, na izgradnjo ustrezne infrastrukture za podporo razvoja gospodarstva, hkrati pa ne bo odpravila problemov povečanega prometa in zastojev na slovenskih cestah.

SD: Vlada glede stroškov ni konkretna

Uvedba vinjet bo, tako SD, dolgoročno prenesla breme uporabnikov cest na vse državljane. "Vlada ni konkretna, ali bodo stroški uvedbe vinjet, stroški trženja, stroški prodaje in stroški nadzora po uvedbi vinjet nižji, kot so sedaj. Prav tako ni jasno, za koliko se bodo povečala sredstva pobranih cestnin in za koliko se bodo povečali prihodki proračuna iz naslova DDV," še piše v sporočilu.

"Leta 2005 bi ob uvedbi vinjet delo izgubilo 400 ljudi V največji opozicijski stranki izpostavljajo tudi študijo ekonomske upravičenosti začasne uvedbe vinjet, ki jo je opravil Urad za makroekonomske analize in razvoj leta 2005. Ta je pokazala, da bo ob uvedbi vinjet izgubilo zaposlitev 400 delavk in delavcev. SD so prepričani, da mora sistem cestninjenja temeljiti na načelih čim večje pretočnosti, uporabnik plača in vzdržnosti financiranja oz. odplačevanja kreditov za izgradnjo in vzdrževanje avtocest, so še zapisali.

LDS: Vinjete so zastarel sistem

V LDS menijo, da so vinjete zastarel sistem, ki ga zaradi nepravičnosti odsvetuje tudi EU. Posledice uvedbe vinjete bodo katastrofalne, žal pa se jih bomo zavedali šele po volitvah, ko bo resna škoda že narejena, so v sporočilu za javnost zapisali v LDS.

Predpostavke ministra so nerealne Predpostavke ob uvedbi vinjet, ki jih je navedel minister za promet Radovan Žerjav, po navedbah LDS kažejo, da bi moralo letno vinjeto kupiti kar dve tretjini vseh vozil v Sloveniji. "Te predpostavke so popolnoma nerealne in neosnovane. Študija Umarja je pokazala, da bi letno vinjeto v najboljšem primeru kupilo 500.000 vozil. In četudi bi cena znašala okoli 150 evrov, ta cena ne pokrije sedanjega programa, kar resno ogroža finančni položaj Darsa," so zapisali v LDS.

"Obnova cest bo zagotovo zastala" Vlada je, tako v LDS, odstopila od naprednejšega sistema kombinacije satelitskega in mikrovalovnega cestninjenja, ki si ga je sama zadala za cilj. To je cestninjenje, ki ga je v svoj razvojni program vključila tudi EU, poudarjajo v LDS in dodajajo, da se vlada očitno ne zaveda, da bo zaradi svojega predvolilnega obnašanja resno ogrozila dokončanje avtocestnega programa in da bodo resno ogroženi odseki, ki so že v izgradnji. Obnova ostalih cest pa bo zaradi pomanjkanja sredstev zagotovo zastala, še poudarjajo.

Ne spreglejte