Slaba polovica vzorcev ekstra deviškega olivnega olja, ki so naprodaj v slovenskih trgovinah, se ne more ponašati z oznako "ekstra deviško" temveč samo "deviško".
Med najbolje ocenjenimi olji na testiranju Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) pa so cenovne razlike zelo velike, gibljejo se med 4,60 in 42 evri na liter.
ZPS testirala 21 vzorcev
Med 66 vrstami ekstra deviškega olivnega olja, ki jih je bilo mogoče aprila kupiti v slovenskih trgovinah, se je ZPS odločila za testiranje 21 vzorcev, od tega so trije iz ekološke proizvodnje ter trije z zajamčenim poreklom - dva slovenska in en italijanski. Izkazalo se je, da si devet vzorcev ne zasluži oznake "ekstra deviško", je povedala predsednica ZPS Breda Kutin.
Rezultate so posredovali kmetijskim inšpektorjem
Kategorijo mora opredeliti proizvajalec oz. trgovec, kar pomeni, da gre za kršitev zakonodaje, je pojasnila Marjana Peterman iz ZPS. Zato so rezultate posredovali kmetijskim inšpektorjem. Vsi vzorci sicer še odgovarjajo minimalnim merilom, ki so za to olje predpisani z evropskimi uredbami.
"Ekstra deviško olivno olje" pomeni nežno rokovanje
Določanje kategorije olja se začne že pri obiranju plodov, da si neko olje na koncu zasluži oznako "ekstra deviško", pa je pomembno upoštevati celoten postopek predelave vse do skladiščenja. Oznaka "ekstra deviško olivno olje" pomeni nežno rokovanje ter pravilno shranjevanje in samo majhna napaka lahko povzroči padec kakovosti.
Obe slovenski olji s poreklom z najvišjo oceno
Prav obe slovenski olji s poreklom - olje vanja proizvajalca Vanje Dujc ter olje ronkaldo proizvajalca Mirana Adamiča, ki ju prodajajo le v trgovini podjetja Vinakoper - sta prejeli najvišji oceni. Za liter prvega je treba odšteti 42 evrov, drugega pa 28 evrov. Olivno olje Slovenske Istre je sicer edini izdelek z zajamčenim poreklom, ki je že registriran v Bruslju. Kraški pršut denimo še čaka na odobritev, je pojasnila Petermanova.