Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
14. 3. 2012,
7.08

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 14. 3. 2012, 7.08

7 let, 1 mesec

Lubanga v prvi sodbi ICC spoznan za krivega

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Mednarodno kazensko sodišče je v prvi sodbi od ustanovitve nekdanjega vodjo milice v DR Kongo Lubango spoznalo za krivega vojnih zločinov med državljansko vojno v tej afriški državi.

51-letni Thomas Lubanga je bil spoznan za krivega, ker je v svojo milico novačil otroke. "Sodni senat je sprejel soglasno odločitev, da je tožilstvo dokazalo, da je Thomas Lubanga kriv zločinov novačenja otrok, mlajših od 15 let, ki jih je uporabil za sodelovanje v sovražnostih," je dejal predsedujoči sodnik Adrian Fulford.

Soglasna odločitev "Sodni senat je sprejel soglasno odločitev, da je tožilstvo dokazalo, da je Thomas Lubanga kriv zločinov novačenja otrok, mlajših od 15 let, ki jih je uporabil za sodelovanje v sovražnostih," je dejal predsedujoči sodnik Adrian Fulford.

"Dokazi so potrdili, da so otroci šli čez težko urjenje in bili podvrženi strogim kaznim," je dejal Fulford in dodal, da dokazi tudi potrjujejo, da so otroke pošiljali na območja spopadov, kjer so se morali udeležiti bojev.

Lubanga se je izrekel za nedolžnega Ustanovitelj Unije kongovskih domoljubov in poveljnik njenega vojaškega krila je bil ICC izročen leta 2006, sojenje pa se je začelo januarja 2009. Lubanga se je izrekel za nedolžnega.

Tožilstvo je trdilo, da je milica pod Lubangovim vodstvom ugrabljala in novačila otroke, nekateri so imeli le 11 let, na njihovih domovih, v šolah in nogometnih igriščih, mlada dekleta pa so izkoriščali za spolne sužnje.

Po urjenju so se morali boriti v vrstah UPC in sodelovati v oboroženih enotah Otroci Lubangovega ljudstva Hema so se po urjenju morali boriti v vrstah UPC in sodelovati v oboroženih enotah Domoljubne fronte za osvoboditev Konga, ki se je borila proti ljudstvu Lendu s krvavim pobijanjem njegovih pripadnikov in požiganjem njihovih domov.

Po navedbah sodišča bodo kazen Lubangi izrekli kasneje. Grozi mu 30 let zaporne kazni, lahko pa tudi dosmrtna ječa, če se sodnik odloči, da je Lubanga zagrešil izredno hude zločine.

Lubanga, ki bo ostal za rešetkami v zaporu Scheveningen v bližini Haaga, bo imel trideset dni časa za pritožbo, potem ko prejme francoski prevod razsodbe. Ta proces bi lahko trajal več mesecev.

Razsodbo so že pozdravile številne skupine za človekove pravice Današnjo razsodbo sodišča so že pozdravile številne skupine za človekove pravice. Po njihovem mnenju je sodišče s tem poslalo pomembno sporočilo drugim voditeljem držav, ki so novačili otroke za vojskovanje, vključno z voditeljem ugandskih upornikov Josephom Konyjem, ki je trenutno na begu.

Po navedbah mednarodne organizacije Amnesty International bo imela razsodba globalni vpliv. "Današnja razsodba bo v razmislek tistim, ki po svetu grešijo hude zločine, ko zlorabljajo in izkoriščajo otroke tako na bojnem polju kot tudi izven bojišča," je dejal direktor oddelka za pravne zavede in politike pri AI Michael Bochenek.

"To je znak, da nekaznovanost ne obstaja več" "To je znak, da nekaznovanost ne obstaja več," je medtem dejala predstavnica za pravne zadeve pri organizaciji Human Rights Watch Geraldine Mattioli. Da razsodba kaže, da takšni zločini ne bodo več tolerirani, je dejal tudi Sunil Pal, vodja oddelka za pravne zadeve nevladnih organizacij Zveze za ICC.

Sojenje Lubangi je bilo prvo sojenje na leta 2002 ustanovljenem ICC v Haagu. Primer Lubange je bil tudi prvi primer na ICC, v katerem je šlo izključno za vprašanje otrok vojakov, zato je pričakovati, da bo predstavljal pomemben pravni precedens. Po ocenah Združenih narodov se v konfliktih po svetu še vedno bori več deset tisoč otrok vojakov.

ICC je izdalo štiri zaporne naloge ICC je izdalo štiri zaporne naloge zoper domnevne storilce zločinov v DR Kongu. Vodji milic Germain Katanga in Mathieu Ngudjolo Chui, ki sta se borila proti Lubangi, sta obtožena zaradi podobnih zločinov, nekdanjega poveljnika UPC in zaveznika Lubange Bosca Ntagando pa niso še aretirali.

ICC je zadnje sredstvo, po katerem lahko poseže mednarodna skupnost v preganjanju storilcev zločinov proti človečnosti ali vojnih zločinov, ker države zločincem nočejo ali ne morejo soditi.

ICC, prvo stalno mednarodno sodišče, pred katerim lahko sodijo storilcem genocida, zločinov proti človečnosti, vojnih zločinov in agresije, je pristojno le za preiskave in sojenja v primerih držav, ki so ICC priznale, in v primerih, napotenih s strani Varnostnega sveta ZN.

Ne spreglejte