Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ocenjuje, da se s cepljenjem letno reši več kot tri milijone življenj po vsem svetu in milijonom več prihrani trpljenje zaradi z boleznimi povezanimi simptomi.
Zato strokovnjaki ob evropskem tednu cepljenja, ki se začenja danes, opozarjajo na pomen visoke precepljenosti prebivalstva za zamejitev bolezni.
Dokazano rešuje življenja
Evropski teden cepljenja, ki poteka med 23. in 30. aprilom in ga obeležujemo že od leta 2005, je namenjen zlasti poudarjanju pomena cepljenja. Cepljenje je pomemben javnozdravstveni ukrep, saj dokazano rešuje življenja in izboljšuje njegovo kakovost. Zaradi cepljenja se zmanjšuje število zbolelih za številnimi nalezljivimi boleznimi, poudarjajo na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ).
Tudi v Sloveniji zajezili mnoge bolezni
Cepljenje je popolnoma izkoreninilo črne koze, pričakuje se tudi izkoreninjenje otroške paralize. Predstojnica Centra za nalezljive bolezni in okoljska tveganja pri IVZ Alenka Kraigher v sporočilu za javnost poudarja, da je tudi Sloveniji uspelo z rutinskim, brezplačnim cepljenjem predšolskih in šolskih otrok proti številnim boleznim zamejiti hude nalezljive bolezni, ki se pri nas ne pojavljajo že več desetletij.
V okviru slovenskega programa cepljenja predšolskih in šolskih otrok se cepi proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, okužbam, povzročenim z bakterijo haemophilus influenzae tip b (HiB), ošpicam, mumpsu, rdečkam, hepatitisu B ter okužbam, ki jih povzročajo humani virusi papiloma (hpv).
"Koristi cepljenja močno presegajo tveganje"
Cepivo ne more povzročiti bolezni, ampak le spodbudi imunski sistem, da ta izdela zaščitna protitelesa proti povzročiteljem bolezni. Če pride cepljena oseba v stik s povzročiteljem, ga protitelesa prepoznajo in onesposobijo. Koristi cepljenja močno presegajo tveganje, da se lahko po cepljenju pojavijo tudi stranski učinki, ki so največkrat blagi, lokalni in hitro minejo, pa poudarja Lucija Beškovnik iz epidemiološke ambulante Zavoda za zdravstveno varstvo Celje.
Kako ključna je precepljenost dokazuje podatek, da so se v evropski regiji zaradi slabe precepljenosti in nevključevanja cepljenja proti ošpicam v nacionalne programe cepljenj predšolskih in šolskih otrok pojavili številni izbruhi ošpic. V Sloveniji pa ob dobri precepljenosti, kljub vnosu posameznega primera ošpic, na IVZ ne pričakujejo razširjenja bolezni.
"Cepljenje stane malo v primerjavi s prednostmi"
V evropski regiji po podatkih WHO za boleznimi, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem, še vedno umre okoli 32.000 otrok. Ob tem na IVZ poudarjajo, da je cepljenje ena redkih storitev, ki stane malo v primerjavi s prednostmi za zdravje in dobro počutje prebivalstva.