Sobota,
3. 9. 2016,
9.28

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,85

1

Natisni članek

Natisni članek

Mobilna magistrala Zgodbe strojev

Sobota, 3. 9. 2016, 9.28

7 let, 3 mesece

Pestra tedenska kilometrina: V enem tednu trikrat v Nemčiji …

Mobilna magistrala: tedenski videodnevnik redakcije Avtomoto – VLOG #11

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,85

1

Škoda kodiaq - svetovna premiera Berlin 2016 | Foto Jure Gregorčič

Foto: Jure Gregorčič

Za nami je teden precej doživetih kilometrov. Kar trikrat smo bili v Nemčiji, kar je jasna napoved, da nas in vas čaka zelo pestra avtomobilska jesen z obilico novosti. V Düsseldorfu smo bili na največji svetovni tržnici počitniških vozil priča novemu začetku turistične zgodbe iz Slovenije, Grega je v okolici bavarske prestolnice nabiral prve kilometre z novo kio optimo, Jure je v Berlin na svetovno premiero odšel na lov za prvimi vtisi novega Škodinega velikega SUV medveda kodiaqa, Ciril pa tudi na zasluženem dopustu še vedno opreza za avtomobilskimi posebneži.

Karavaning luksuz na metre in tone ter prikolica iz tetrapaka

Slovenija se je zganila. Karavaning ponuja več priložnosti, kot bi si kdo utegnil misliti. To je naša nova priložnost za rast. | Foto: Žiga Živulović jr. foto Bobo Slovenija se je zganila. Karavaning ponuja več priložnosti, kot bi si kdo utegnil misliti. To je naša nova priložnost za rast. Foto: Žiga Živulović jr. foto Bobo V Düsseldorfu smo torej obiskali največji salon počitniških vozil na svetu, ki tradicionalno napove nove trende v tej barviti industriji gradnje hiš na kolesih. V velikem vzponu so manjši kompaktni avtodomi in bivalniki VAN, v katerih bivalni tlorisi znotraj petih oz. šestih metrov že mejijo na prostorske čudeže. Vse glasneje se govori tudi o hibridih in celo električnih avtodomih. Prava paša za oči ostajajo največji luksuzni avtodomi, pri katerih sta meja le domišljija in širina ceste.

Ta karavaning spektakel, ki se že 55 let tradicionalno začenja na zadnji avgustovski konec tedna, pa je kraj, kjer Slovenci v zadnjih letih spadamo med velike in pomembne igralce. Letos pa se je tam odvijala za Slovenijo še toliko bolj pomembna zgodba, saj se je na osrednjem, kar 2.343 kvadratnih metrov velikem razstavnem prostoru Adrie Mobil naša država vsem novodobni nomadom predstavila kot zanimiva karavaning destinacija. Če niste vedeli, naj vam povemo, da imamo v naši deželici sto urejenih postajališč za prikolice in avtodome, 80 vrhunskih kampov in še 88 turističnih kmetij.

Prava paša za oči ostajajo največji luksuzni avtodomi, pri katerih sta meja le domišljija in širina ceste. | Foto: Jure Gregorčič Prava paša za oči ostajajo največji luksuzni avtodomi, pri katerih sta meja le domišljija in širina ceste. Foto: Jure Gregorčič

V kodiaqovem brlogu sredi Berlina

Z okoli 600 novinarskimi kolegi iz vsega sveta smo na spektakularni premieri nabirali prve vtise ene najbolj težko pričakovanih letošnjih avtomobilskih novosti. | Foto: Jure Gregorčič Z okoli 600 novinarskimi kolegi iz vsega sveta smo na spektakularni premieri nabirali prve vtise ene najbolj težko pričakovanih letošnjih avtomobilskih novosti. Foto: Jure Gregorčič V nemško prestolnico smo na povabilo Škode odšli na svetovno premiero njihovega velikega medveda, novega kodiaqa, prvega velikega športnega terenca te znamke, ki je hkrati tudi prva škoda s sedmimi sedeži. Skupaj z okoli 600 novinarskimi kolegi iz vsega sveta smo torej nabirali prve vtise ene najbolj težko pričakovanih letošnjih avtomobilskih novosti.

Na tem dogodku je  za Siol.net spregovoril tudi Škodin prvi oblikovalec Jozef Kaban, ki je zagotovo eden najbolj zaslužnih, da je danes Škoda znova zgodba o uspehu. O novem avtomobilu pa smo se v Berlinu pogovorili še s prvim človekom znamke Škoda v Sloveniji. Čeh Petr Podlipny je vselej zanimiv sogovornik. Za kodiaqa pravi, da bo v Sloveniji s svojimi šapami, oprostite, kolesi pustil globoke sledi na trgu velikih športnih terencev. Vsako leto naj bi se na slovenske ceste naselilo med 300 in 400 teh avtomobilskih medvedov. Medvedov? Da, kodiaq nosi ime po največjem rjavem medvedu, kar 3.500 teh velikanov obvladuje vrh prehranjevalne verige na istoimenskem otoku Kodiak pred obalo Aljaske.

#video: Kako hiter in močan je v resnici novi kodiaq na cesti

Vedno aktualni domači promet in prvi šolski dan

Na Siol.net smo v šolo s prometnimi nasveti znova pospremili 175.721 osnovnošolcev, med katerimi je 22.293 prvošolčkov.  | Foto: Matjaž Vertuš Na Siol.net smo v šolo s prometnimi nasveti znova pospremili 175.721 osnovnošolcev, med katerimi je 22.293 prvošolčkov. Foto: Matjaž Vertuš V tedenski kilometrini jasno ne moremo mimo križev in težav slovenskih cest. Gradbišča, med drugi tudi tisto v prestolnici, ki naj bi rešilo kup težav, so mašila naše cestne aorte in v Ljubljani sredi tedna povzročila pravi kolaps.

Ekipa Avtomota je znova proaktivno posegla tudi v infrastrukturo in s svojim opaženjem poskrbela, da je nevarna talna označba na Zaloški cesti v prestolnici, ki bi voznika lahko poslala celo v nasprotno smer na avtocesto, dobila nujni popravek.

Na Siol.net smo v šolo s prometnimi nasveti znova pospremili 175.721 osnovnošolcev, med katerimi je 22.293 prvošolčkov. Ker je previdnost je mati modrosti, kot pravi pregovor, so te vsebine vsekakor na našem mediju z razlogom, sploh zato, ker naj bi po raziskavi AMZS vsak deseti otrok že imel za seboj slabo izkušnjo na poti v šolo.

V pričakovanju avtomobilskega mundiala v Parizu

Konec septembra s bo v Parizu začel mednarodni avtomobilski salon, na katerem bo kar precej zanimivih novosti. Proizvajalci ozračje že segrevajo in napetost dvigujejo s prvimi fotografijami novosti in razburljivih konceptov. S takim je recimo postregel Citroën, Audi je prižgal zeleno luč modelu A9 e-tron, Kia pa je predstavila četrto generacijo ria.

Citroenova študija Cexperience kaže na oblikovno prihodnost večjih modelov v prihodnosti, predstavlja pa tudi nadgradnjo digitalne zasnove notranjosti vozila in njegovega sožitja s pametnimi telefoni potnikov. Tehnično bistvo študije bo priključni hibridni pogon s konično močjo 300 "konjev". | Foto: Citroenova študija Cexperience kaže na oblikovno prihodnost večjih modelov v prihodnosti, predstavlja pa tudi nadgradnjo digitalne zasnove notranjosti vozila in njegovega sožitja s pametnimi telefoni potnikov. Tehnično bistvo študije bo priključni hibridni pogon s konično močjo 300 "konjev".

Hibridni BMW s 3,9-litrsko porabo goriva in Volvo razkošje koncertne dvorane na kolesih

Volvova koncertna dvorana na štirih kolesih za 113 tisoč evrov | Foto: Volvova koncertna dvorana na štirih kolesih za 113 tisoč evrov Ta teden smo vam postregli še z dvema velikim avtomobilskima testoma. Z bavarskim enoprostorcem, priključnim hibridom BMW 225xe active tourer smo 36-litrski rezervoar prvič izpraznili šele po 760 prevoženih kilometrih. Je pa res, da smo za ta dosežek precej dosledno uporabljali kabel in električno vtičnico.

Pod drobnogled pa smo vzeli še enega priključnega hibrida, najvarnejšega športnega terenca volva XC90. Ta elektriko uporablja predvsem v smeri prepričljivejših zmogljivosti, naravnost osupljiv pa je njegov avdio sistem, ki še okrepi vrhunsko počutje v tem avtomobilu.

Slovenska dirkaška klasika

Ta konec tedna bo Avtomoto tudi na gorsko-hitrostni dirki na legendarni trasi med Ilirsko bistrico in Šembijami. Za pokušino pa zgodba o tem, kako Pivčan z ženo, hčerko in prijatelji izdeluje najboljšo lancio delto v Sloveniji, ki bo drvela na slovenski dirkaški klasiki mednarodne veljave.

Grega pa je ta teden med drugim na reliju čez mejo raziskoval, kako avtomobile s čustvi prodajajo v Italiji in kako v Sloveniji. Zanimiva zgodba da misliti.

V majhni vasici pri Pivki je avtomobilska delavnica z dušo, kjer športni in tehnološki zanesenjaki razvijajo najbolj zmogljivo in eksplozivno lancio delto v Sloveniji. Dirkalni avtomobil Milana Bubniča ima okrog 700 "konjev", vrhunske pospeške in izpopolnjen aerodinamični paket. V tej delavnici preživijo približno tretjino leta in to ne zato, da bi mastno služili, temveč da bi izživeli strojno strast in z lastnim znanjem lancio za gorske dirke izboljšali za kakšno desetinko sekunde. | Foto: Gregor Pavšič V majhni vasici pri Pivki je avtomobilska delavnica z dušo, kjer športni in tehnološki zanesenjaki razvijajo najbolj zmogljivo in eksplozivno lancio delto v Sloveniji. Dirkalni avtomobil Milana Bubniča ima okrog 700 "konjev", vrhunske pospeške in izpopolnjen aerodinamični paket. V tej delavnici preživijo približno tretjino leta in to ne zato, da bi mastno služili, temveč da bi izživeli strojno strast in z lastnim znanjem lancio za gorske dirke izboljšali za kakšno desetinko sekunde. Foto: Gregor Pavšič

Na prvo vožnjo mazde 6, toyote proace …

V prihajajočem tednu bomo v Barceloni preverili, kaj novega ponuja mazda 6, na Poljskem bomo prve kilometre naredili z novim dostavnikom toyota proace, ki ima veliko družinsko-poslovnih ambicij, in vam postregli tudi z odgovorom, kako energijsko je učinkovita kia optima kot priključni hibrid. Obljubimo pa vam še dva zanimiva testa: ford edge in volkswagen tiguan.

To je največje tovorno letalo na svetu, pri Antonovu pa so dokončali le en primerek. S pomočjo kitajskega denarja bodo zdaj dokončali še drugega in ga dostavili AICC. Tam bi lahko po navedbah kitajskih medijev že do konca desetletja začeli serijsko proizvodnjo tega največjega letala. | Foto: Reuters To je največje tovorno letalo na svetu, pri Antonovu pa so dokončali le en primerek. S pomočjo kitajskega denarja bodo zdaj dokončali še drugega in ga dostavili AICC. Tam bi lahko po navedbah kitajskih medijev že do konca desetletja začeli serijsko proizvodnjo tega največjega letala. Foto: Reuters

Ste vedeli?

Da bo tehnična bitka med tatovi in avtomobilskimi proizvajalci večna? Volkswagen odkrito priznava, da stoodstotne varnosti pred krajo vozila ni mogoče zajamčiti.

Da je ta teden na žalost umrl ameriški Slovenec in oče boeinga 747? V 96. letu starosti je umrl Joe Sutter, nekdanji vodja razvojnega programa verjetno najbolj znanega in ter najbolj uspešnega potniškega letala na svetu boeinga 747. Ohranjal je stike s Slovenijo in vedno poudarjal, da se ima za Slovenca. V čast nam je bilo leteti z njegovim jumbojetom, slava mu.

Da v Revozu mesto predsednika uprave uradno prevzema 49-letni francoski inženir Raynald Joly? Ta je po imenovanju 1. avgusta tako na položaju prvega moža naše edine avtomobilske tovarne nasledil Patricea Haettela. Ta odhaja na položaj Renaultovega industrijskega direktorja pola sever–vzhod ter z Revozom ostaja povezan v funkciji predsednika nadzornega sveta.

Da bodo največje letalo na svetu izdelovali Kitajci? Ukrajinski Antonov je našel investitorje za nadaljnjo proizvodnjo znamenitega tovornega letala an-225, največjega letala na svetu. Do zdaj je letel le en primerek letala, ki ima 88-metrski razpon kril in največjo vzletno maso 640 ton. Največje letalo bodo čez nekaj let serijsko izdelovali Kitajci.