Četrtek,
9. 8. 2018,
6.44

Osveženo pred

6 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,47

1

Natisni članek

Natisni članek

hidroplan jezero Hitrost

Četrtek, 9. 8. 2018, 6.44

6 let, 3 mesece

Bluebird K7: po 34 letih na dnu jezera se legendarni krotilec rekordov vrača #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,47

1

Bluebird K7 se je v zgodovino zapisal s serijo hitrostnih rekordov. Napredno oblikovano plovilo je zaradi grozovite nesreče svojo pot končalo pred 51 leti, od tega jih je 34 preživelo na dnu Britanskega jezera, toda prejšnji vikend je znova okusilo slast plovbe.

Legendarni serijski podiralec hitrostnih rekordov je kar 34 let ždel na dnu jezera, prejšnji vikend pa je po 51 letih zopet zaplul. | Foto: Wikipedia Legendarni serijski podiralec hitrostnih rekordov je kar 34 let ždel na dnu jezera, prejšnji vikend pa je po 51 letih zopet zaplul. Foto: Wikipedia

Njegova zgodba je polna vzponov in padcev

Bluebird K7 je nekaj let slave doživel, ko je za volanom sedel Donald Campbell. Popolno sožitje med človekom in strojem je v petdesetih in šestdesetih letih krivo za ducate hitrostnih rekordov, a leta 1967 se je zgodba končala za oba. Campbell je želel doseči hitrost 300 milj na uro (480 kilometrov na uro), a pri tem izgubil življenje, vsaj za 51 let pa je svojo dirkalno pot končal Bluebird K7.

Preprost recept: reaktivni motor in aerodinamična oblika

Gledano s širšega vidika je bil Bluebird K7 gliser z reaktivnim motorjem ter aerodinamično lupino in vgrajenim sedežem. Okvir je Bluebird K7 | Foto: Wikipedia Foto: Wikipedia izdelan iz jekla, karoserija iz aluminija, celotna struktura pa je morala biti zelo vzdržljiva, saj je imel motor 4.750 njutnmetrov navora. K7 v dolžino meri osem metrov in je širok tri metre, takrat naj bi bil vreden neverjetnih 25 tisoč funtov.

Zaradi preproste sestave, majhne mase in izredne moči je z njim med letoma 1955 in 1959 postavil sedem hitrostnih rekordov na vodi – od 325 do 445 kilometrov na uro. Campbell je ob koncu petdesetih let dirkalnik upokojil, a se čez sedem let odločil, da ga vrne iz pokoja in z njim poskuša kot prvi podreti rekord 300 milj na uro.

Avtomoto Hitrostni rekordi na kolesu: dirkalni porsche 935 in neustrašni Francozi #video
Avtomoto Koenigseggov hitrostni rekord: Z agero RS vozili 447 km/h #video
Za kakšno neverjetno osebo je šlo, priča podatek, da je Campbell leta 1964 s turbinsko gnanim dirkalnikom Bluebird CN7 dosegel 650 kilometrov na uro in postavil kopenski hitrostni rekord. Ker je istega leta podrl še rekord na vodi, je postal edini človek, ki je v enem letu popravil rekorda tako na kopnem kot na vodi.

Iskanje meja se je končalo tragično

Po nekajletnem mirovanju se je Campbell leta 1966 odločil, da zopet poskusi voziti hitreje kot 300 milj na uro (480 kilometrov na uro). Jasno mu je bilo, da mora gliser opremiti z močnejšim motorjem. Vanj so namestili turbo reaktivni motor Bristol Siddeley Orpheus 701, ki je bil lažji in še močnejši. Brez večjih testiranj in pregledov je 4. januarja 1967 malce pred deveto uro zjutraj prižgal motor in lov na rekord se je začel.

Na začetku je šlo vse po načrtih in hitro je presegel 300 milj na uro, toda sredi vožnje, pri hitrosti 328 milj na uro, mu je dvignilo nos, K7 je poletel v zrak, naredil obrat in s sprednjim delom udaril v vodo. Campbell je bil v trenutku mrtev, popolnoma uničeni gliser pa je potonil na dno jezera. Čeprav je vmes dosegel in držal hitrost nad mejo, je za veljavnost rekorda treba imeti v dveh vožnjah povprečno hitrost vsaj 300 milj na uro, da bi rekord obveljal.

Video: posnetek nesreče iz leta 1967, ki je vzela življenje Donaldu Campbellu

34 let je miroval na dnu jezera Coniston

Po tragični nesreči je razbitina samevala na dnu jezera Coniston vse do leta 2001. Takrat je hčerka Gina Campbell gliser podarila muzeju Ruskin. Slednji so ga rešili iz uničujoče vode in ga začeli obnavljati. Vse do letošnjega 4. avgusta so skrbno obnavljali plovilo z originalnimi rezervnimi deli, ko je prvič po 51 letih Bluebird K7 opravil preizkusno plovbo.

Če bo obnova potekala po načrtih, bo Bluebird K7 prihodnje leto sodeloval na eni izmed hitrostnih dirk.