Ciril Komotar

Petek,
23. 12. 2016,
6.11

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,65

3

Natisni članek

Natisni članek

Mercedes-Benz

Petek, 23. 12. 2016, 6.11

7 let, 3 mesece

Test: Mercedes-Benz E 220 d

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,65

3

Mercedes-Benz 220 d - fotogalerija testnega vozila | Foto Ciril Komotar

Foto: Ciril Komotar

Je to najbolj direktorski mercedes? Če gre za direktorja z vozniškimi apetiti in nagnjenostjo k tehnološko naprednim strojem, prepojenim z napredno elektronsko inteligenco, potem zagotovo. Takšen, ki smo ga vozili, je stal skoraj 77 tisoč evrov.

Motor: 2,0-litrski dizelski motor; moč: 143 kilovatov
Poraba goriva: 6,2 litra na 100 prevoženih kilometrov
Cena: 76.985 EUR

 

Palec gor: vozne lastnosti, polavtonomna vožnja, LED-žarometi, zračno vzmetenje, tehnološka naprednost, varnost, ekonomičnost …
Palec dol: krmiljenje v športnih načinih, neravno dno prtljažnika, preglednost

Različna pojmovanja prestiža …

Pozornost, posvečena podrobnostim, je očitna. Tudi v tem pogledu je E boljši od predhodne generacije. | Foto: Ciril Komotar Pozornost, posvečena podrobnostim, je očitna. Tudi v tem pogledu je E boljši od predhodne generacije. Foto: Ciril Komotar

V avtomobilskem svetu prestiž običajno povezujemo z voznim udobjem, zmogljivimi motorji in izbranimi materiali. Tokrat je bil nadgrajen še s tehnološko naprednostjo in izdatno skrbjo za dobrobit zahtevnejšega voznika.

Se še spomnite tiste famozne študije, ki je trdila, da človeško srce v mercedesih bije počasneje? Morda, a ne tokrat. Mercedes namreč v iskanju športne elegance vse pogosteje posega na območje, nekdaj rezervirano za BMW in v zadnjih letih tudi Audi. Tudi tokrat je bilo tako …

"Krivdo" pripisujemo AMG-dodatkom, ki so za svojega vzeli tako zunanji videz kot tudi razkošno kabino, kjer smo zaman iskali tople odtenke. Bila je temna, hladna in polna že znanih potez ter oblikovnih izhodišč, znanih tako iz manjšega C kot tudi iz večjega S. In medtem ko seveda branimo svobodo odločitve o estetskih lastnostih, velja, da njegovo notranjost kupci ali pa zgolj opazovalci večinoma označujejo kot privlačno.

Usnje in aluminij sta dva od materialov, ki v sodelovanju z elegantno zaobljenimi potezami v kokpitu vzdržujeta razmeroma visoko raven gosposko-športnih občutkov. Vzdušje je prijetno, a ne pretirano sproščeno – veliko temnih odtenkov in športna sprednja sedeža z izrazitim bočnim oprijemom namreč zagovarjajo športno utesnjenost. | Foto: Ciril Komotar Usnje in aluminij sta dva od materialov, ki v sodelovanju z elegantno zaobljenimi potezami v kokpitu vzdržujeta razmeroma visoko raven gosposko-športnih občutkov. Vzdušje je prijetno, a ne pretirano sproščeno – veliko temnih odtenkov in športna sprednja sedeža z izrazitim bočnim oprijemom namreč zagovarjajo športno utesnjenost. Foto: Ciril Komotar

Prostora je (večinoma) dovolj

Druga sedežna vrsta je razmeroma prostorna, glede na segment pa povprečna. Odrasli bodo seveda sedeli zlahka. Širinskih in dolžinskih centimetrov je dovolj, več bi si jih želeli predvsem pri stopalih. Dober dokaz, da je E namenjen predvsem menedžerjem in direktorjem, ki radi vozijo.

Prtljažnik je s 540 litri zelo velik, ima pa eno klasično in eno netipično pomanjkljivost. Dostop je zaradi karoserijske zasnove omejen, dno pa se ob približevanju drugi sedežni vrsti rahlo dvigne.

Digitalna armaturna plošča E-ja povezuje z modeli S, S-coupe in S-cabriolet. Vidljivost atraktivno postreženih informacij instrumentne plošče, ki se razteza čez dve tretjini vetrobranskega stekla, je odlična. Voznik lahko grafično podobo neposredno pred seboj prilagaja s tremi različnimi videzi – klasičnim, športnim in tehnološko naprednim, vsaka od teh pa omogoča dodatno prilagajanje glede na želje po vsebini prikazanih podatkov. | Foto: Digitalna armaturna plošča E-ja povezuje z modeli S, S-coupe in S-cabriolet. Vidljivost atraktivno postreženih informacij instrumentne plošče, ki se razteza čez dve tretjini vetrobranskega stekla, je odlična. Voznik lahko grafično podobo neposredno pred seboj prilagaja s tremi različnimi videzi – klasičnim, športnim in tehnološko naprednim, vsaka od teh pa omogoča dodatno prilagajanje glede na želje po vsebini prikazanih podatkov.

Njegovo podvozje zmore veliko

O tem, da njegovo podvozje zmore zelo veliko, smo pisali že ob prvi vožnji, podobno pa potrdili tudi ob prvem srečanju s karavanom. Tokrat je do izraza prišlo predvsem izvrstno blaženje in "radiranje" slabosti manj uglednih podlag v voznem programu comfort. Večji del zaslug za to ima doplačljivo zračno vzmetenje air body control s prilagodljivim blaženjem. Nadpovprečno dobra zvočna zatesnitev postavi piko na i.

Jasne razlike med voznimi programi so dobrodošle in E zna ob vklopu športnih programov vožnje okoli ovinkov tudi hitro. Medtem ko je mehanskega oprijema veliko, vzmetenje pa postane prijetno čvrsto, smo več pričakovali od krmiljenja. Športno torej da, samozavestno tudi, a njegov dom je vendarle avtocesta.

Če vas zanima več o njegovi tehnološki podpori, zaradi katere je ob lansiranju postal znan kot najinteligentnejši avtomobil na svetu, preberite informacijsko izčrpno poročilo kolega Jureta Gregorčiča s prve vožnje v Španiji, kjer je z E-jem zapeljal tudi na dirkališče v Estorilu. | Foto: Ciril Komotar Če vas zanima več o njegovi tehnološki podpori, zaradi katere je ob lansiranju postal znan kot najinteligentnejši avtomobil na svetu, preberite informacijsko izčrpno poročilo kolega Jureta Gregorčiča s prve vožnje v Španiji, kjer je z E-jem zapeljal tudi na dirkališče v Estorilu. Foto: Ciril Komotar

Oborožen z znanjem

Tokrat hvalimo predvsem Mercedesov skupek sistemov drive pilot, ki omogoča polavtonomno vožnjo. Ta odpravlja dvome o tem, ali bo prihajajoča tehnologija dejansko kos izzivom povsem avtonomne vožnje.

E namreč prvine, ki jih v osnovi obvlada že marsikateri avtomobil, izvaja gladko, brezkompromisno varno in učinkovito. Samodejno zadrževanje vozila na svojem voznem pasu, prilagajanje prometu in predvidevanje prometnih situacij ob upoštevanju dogajanja v okolici je vzorno, občutki za volanom pa so odlični. Večkrat smo se namreč zalotili pri izzivanju sistema in (brez uspeha) iskali napake. Hvalimo tudi samodejno prilagajanje hitrostnim omejitvam.

Celostno vzoren paket odlično dopolnjuje pogonski sklop – kombinacija Mercedesovega devetstopenjskega samodejnega menjalnika in povsem novega dvolitrskega dizla z dolgočasno uradno oznako OM 654. | Foto: Ciril Komotar Celostno vzoren paket odlično dopolnjuje pogonski sklop – kombinacija Mercedesovega devetstopenjskega samodejnega menjalnika in povsem novega dvolitrskega dizla z dolgočasno uradno oznako OM 654. Foto: Ciril Komotar

Koga briga dolgočasna oznaka

Motorja ne odlikuje le mirnost teka in manjše vrednosti zvočnega razgrajanja (v tem pogledu je v primerjavi z 2,1-litrskim predhodnikom praktično neprimerljiv), ampak tudi zelo zmerna žeja. Kljub skoraj 200 "konjem" skupne moči in spodobnim 400 njutonmetrom navora, je znal pogosto zahtevati tudi manj od šestih litrov na sto kilometrov. Testno povprečje se je ustalilo pri prav tako sprejemljivih 6,2 litra.

Medtem ko razumemo željo po zmogljivejših šestvaljnikih z bogatejšo zvočno kuliso in drugimi prednostmi dodatnih dveh valjev, menimo, da je OM 654 v tem trenutku optimalna izbira tudi za tiste, ki večino kilometrov prevozijo na avtocesti.

Menjalnik je uglajen, pretika taktno in pravočasno v vseh programih vožnje, tudi v športnih, kjer se je v trenutkih, ko je naglica prva na seznamu prioritet, izkazal tudi z odločnostjo. Tudi ukazovati si pusti, a vseeno velja, da smo proces ne glede na stil vožnje zaupali elektronski pameti. | Foto: Ciril Komotar Menjalnik je uglajen, pretika taktno in pravočasno v vseh programih vožnje, tudi v športnih, kjer se je v trenutkih, ko je naglica prva na seznamu prioritet, izkazal tudi z odločnostjo. Tudi ukazovati si pusti, a vseeno velja, da smo proces ne glede na stil vožnje zaupali elektronski pameti. Foto: Ciril Komotar

Kaj vidite kot največjo prednost razreda E?

  • Videz
    45,49 %
    111 glasov
  • Kabina
    10,25 %
    25 glasov
  • Varnost
    13,93 %
    34 glasov
  • Asistenčni sistemi
    17,21 %
    42 glasov
  • Pogonski sklop
    4,92 %
    12 glasov
  • Vozne lastnosti
    8,20 %
    20 glasov
Oddanih 244 glasov

Mercedes-benz E 220 d – Cena in tehnični podatki

Cena testnega avtomobila:

76.985 EUR

Osnovna cena testnega avtomobila:

49.590 EUR

Dodatna oprema:

27.395 EUR

Iridijsko srebrna, kovinska: 974 EUR

Paket z asistentom za vožnjo: 2.128 EUR EUR

Naslonjala zadnjih sedežev, zložljiva: 487 EUR

Paket odlagališč: 95 EUR

Kabina s širokim zaslonom: 952 EUR

PSistem COMAND Online: 2.632 EUR

Digitalni radio (DAB): 459 EUR EUR

Sistem za prostorski zvok Burmester: 952 EUR

Ogrevanje sedežev za voznika in sovoznika: 403 EUR

Rezervoar za gorivo 66 l: 56 EUR

Paket KEYLESS-GO: 1.355 EUR

AMG Line za notranjost: 2.072 EUR

AMG Line za zunanjost: 3.136 EUR

Air body control: 2.128 EUR

Žarometi multibeam LED: 2.184 EUR

Paket za parkiranje s 360-stopinjsko kamero: 1.568 EUR

Paket za ogledala: 616 EUR

Paket za sedežno udobje: 258 EUR

* Cene dodatne opreme so navedene brez davka

 

TEHNIČNI PODATKI

Motor:

1.950 cm3; 4 valji v vrsti; 2 ventila na valj; največja moč: 143 kW pri 3.800 vrt./min.; največji navor: 400 Nm pri 1.600 vrt./min.;

Mere:

Dolžina: 4.923 mm; širina: 1.852 mm; višina: 1.468 mm; medosna razdalja: 2.939 mm; premer obračalnega kroga: 11,6 m; prtljažni prostor: 540 l; posoda za gorivo: 66 l

Zmogljivosti:

Največja hitrost: 240 km/h; pospešek do 100 km/h: 7,3 s; uradna kombinirana poraba goriva: 3,9 l/100 km; uradni izpust CO2: 112 g/km